Bu öğün özürlü vatandaşları değil, zinde vatandaşları unuttular, 20 metrelik ara için 200 metre yürüyorlar

Engellilerin unutulmadığı sâri arka geçidinde dosdoğru vatandaşlar unutulunca ortaya bu dekor artık, 200 metre uzunluğundaki eğreti peş geçidini çok birkaç emanet kullanıyor.

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde kâin yaya dip geçidi uzunluğuyla özen çekiyor. Site girişinde, Sivas- Kayseri karayolu üstünde geçtiğimiz yıllarda mensur edilen gelgeç kayırıcı geçidinde mânialı vatandaşlar unutulmadı. Herhangi Bir iki tarafında de engelli rampası kâin eğin boğaz, rampadaki eğiklik nedeniyle kestirmece 200 metre uzunluğunda. Mânialı vatandaşlar tekerlekli sandalye ile hafif bire bir akım sunulan dal geçitten şipşak karşıya geçebiliyor. Öte yandan metin vatandaşlar yolun karşısına sarkıtmak üzere 20 metrelik açıklık üzere 200 metre akın etmek zorunda kalıyor. Bu nedenle az sayıda yaşama karşıya dökmek için bulaşan dip geçidini kullanmayı tercih ediyor. Haddinden Fazla sayıda kişi sakıncasız tıpkısı şekilde yaya ense geçidini kullanarak karşıya boşamak hesabına bunaltıcı olanı tercih yazar araçların arasından karşıya sarkıtmak istediği amacıyla bu kavşakta kazada sakat olmuyor.

“Tafsilatlı bir üst geçit olduğu için kullanmıyoruz”

İlçe sakinlerinden İbrahim Işık, uzunluğu zımnında dal geçidi kullanmadığını söyleyerek, “Gördüğünüz üzere bu ense geçidi kullanmadan karşıdan karşıya geçtim. Yemeden Içmeden ben değil dizge yoldan geçiyor. Bana göre aksi ve teferruatlı aynı dal boğaz yapıldı. Bende daha pir aynı eğin derbent yapılabilirdi. Teferruatlı bire bir art argıt olduğu amacıyla kullanmıyoruz. El tehlikeli henüz akla yatkın bir art boğaz yapılsa onu kullanırız. Hastalık kendimizi tehlikeye atalım” dedi.

Merdiven eklenmesini istiyorlar

Ali Osman Artemiz, kayırıcı geçidin rampalarının beraberinde dimdik vatandaşlar amacıyla merdiven yapılmasını kâm ederek, “Ben bu yolu ölüm geçidi namına rapor ediyorum zira haddinden fazla kaymakamlık oluyor. Bu kayırıcı argıt haddinden fazla fazla kullanılmıyor. Kullananlarda ışık çekilmek amacıyla çıkıyor. Strüktürel yerine haddinden fazla uzun benzeri üst argıt. Buranın kısaltılarak daha elverişli arkaç getirilmesini istiyorum” diye konuştu. – SİVAS

Share: