Bulgaristan’daki er seçimler amacıyla Türkiye’de de oy kullanılacak

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve El Birliği Derneği Başkanı Cevat Güneş, Bulgaristan’üstelik 2 Ekim’bile yapılacak intihabat amacıyla Türkiye’bile faal çifte vatandaşları rey kullanmaya çağırma etti.

Çağ, AA muhabirine, Bulgaristan’daki seçim maratonunun sabık yıldan bu yana bitmeme ettiğini söyledi.

Bulgaristan’daki intihabat amacıyla Türkiye’üstelik güçlü çifte vatandaşların rey kullanacağını tamlayan Tarih, “Cemiyet yerine vatandaşları bilgilendirip yasalı ve demokratik hakları olan rey kullanmalarını isteklendirme ediyoruz. Sandığa gelmelerini ve fikir kullanarak haklarını kullanmalarını istiyoruz.” dedi.

Edirne ve Keşan ilçesinde 3 sandık kurulacağını ifade eden Gündüz, şunları kaydetti:

“Keşan ilçemizde 1, Edirne merkezde 2 sandık olacak. Edirne’deki sandıklardan biri Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosluğunda ötekisi ise Göçmen Evleri’nin olduğu muhitteki 75. Yıl İlköğretim Okulunda, Keşan ilçesindeki da Keşan Lisesinde kurulacak.

Vatandaşlarımızdan isteğimiz, arzumuz haklarına ehil çıkmaları ve sandığa gitmeleridir. Dünyanın gelişigüzel tarafındaki Bulgaristan vatandaşlarını görüş kullanmaya davet ediyoruz. Rey kullandığımız sürece hükümetler detaylı sürekli ve kararlı tamam. Buda iki devlet arasındaki ilişkilerin pekişmesine, sağlamlaşmasına ve insanlarımızın şen bire bir koku almasına amil peki.”

Güneş, Bulgaristan’ın güzeşte seneden bu yana dördüncü seçimi gerçekleştirmek amacıyla sandığa gideceğini hatırlattı.

İlk posta elektronik oylama olacak

Bulgaristan’bile muvazene istediklerini vurgulayan Zaman, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’de 100 bine andıran vatandaşımız rey kullanmakta. Derneklerin yaptığı çalışmalarla bu kopya belki 120 bini bulabilir. 300 bine yakın vatandaşımız var, eş bunu bilcümle gelişigüzel sandığa yansıtalım. Çünkü bu genişlik iki mevki arasındaki ilişkileri pekiştirecek, henüz sağlam eş ayrımsız geleceğe etap atmamızı sağlayacaktır.

Edirne’birlikte kurulacak sandıklarda bu sene ilk kez elektronik oylama gerçekleşecek. Bu hususta vatandaşlarımızın sakin, ümitli ve yalınç şekilde düşünce kullanabileceklerini söylemek isterim. Pusulaya için daha dümdüz rey kullanacaklardır. Makinayla yemeden içmeden dokunarak istediğinizi seçmek ve iki sefer onaylama kaydıyla oyunuz uygulanan sayılacaktır. Bu sayede geçersiz düşünce kalmayacaktır. Sandığa gelin oyunuzu atın.”

beraber Trakya’dahi Bulgaristandaki seçim üzere Edirne’de 3, Kırklareli’nde 7, Tekirdağ de 18 tevessül etmek üzere 28 sandık kurulacak.

Erken umumi seçim kapsamında sandığa gidilecek.

Bulgaristan’da hükümet kuramayan Bulgaristan Toplumcu Partisi’nin (BSP) 18 Orak Ayı’da aldığı görevi Reisicumhur Rumen Radev’e iade etmesiyle ülkede 2 Ekim’birlikte erken umumi seçme yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’de 1989’üstelik komünist zorba Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci sefer genel seçimde rey kullanmaya hazırlanıyor.

4 Nisan, 11 Orak Ayı ve 14 Teşrinisani 2021’bile yapılan üç genel seçimin peşi sıra seçmenler, hükümetin kurulamaması nedeniyle bu kat er genel intihap için sandık başına gidecek.

Share: