Burdur ruzname: Burdur’da akşamyıldızı bitkisinin bakir türü keşfedildi

BURDUR’un Altınyayla ilçesi sınırlarındaki Karanlıkdere Kanyonu Zevk Parkı’nda 2 yıldır planlı araştırmalarda, turpgiller familyasının akşamyıldızı cinsine ilgilendiren kullanılmamış çeşit keşfedildi. Nebat, ‘Burdur akşamyıldızı’ adı verilerek, bilim dünyasına tanıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Himaye ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Burdur 6’ncı Havza Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya bakarak, Karanlıkdere Kanyonu Beğeni Parkı Gelişme Planı kapsamında yapılan toprak çalışmaları sırasında, akşamyıldızı cinsine ait örnekler toplandı. Bu örneklerin Türkiye’de aşina akşamyıldızı türlerinden morfolojik namına farklı özelliklere erbap olduğu görüldü ve 2 sene süresince bitkinin hem çiçekli hem bile yemişli dönemlerinde rasat yapıldı. Antrparantez türün fert sayısı, yayılış alanı, yurt özelliği ve coşkunluk kategorisi gibi özellikleri üstelik değerlendirildi.

‘BURDUR AKŞAMYILDIZI’ REZIL VERİLDİÖnemli mahdut içi ve mikro dışı herbaryumları konuşma edilip, akşamyıldızı cinsine ilgilendiren örnekler incelendi ve toplanan örneklerin en mümasil türlerden farklılıkları ortaya konuldu. Yapılan yapı bilimsel incelemelerde türün altın varak, çiçek ve tüy özelliğinin başka akşamyıldızı türlerinden farklılık gösterdiği kaydedilip, olgun dünyası üzere eskimemiş nebat türü olduğuna değişmeyen verildi. Antrparantez nesil yüzeyi ve polen özellikleri üstelik taramalı elektron mikroskobuyla çalışılan türe ‘Burdur akşamyıldızı’ (Hesperis burdurensis) adı verildi.GEÇERLİ SOY ADINA BİLİM DÜNYASINA TANITILDIElde edilen hep veriler değerlendirilerek, makale haline getirildi. Yazı, Magnolia Press eliyle yayımlanan ve bitki, su yosunu ve yalan taksonomisi üzerine bilimsel yayınları olan ‘Phytotaxa’ isimli arsıulusal hakemli dergiye üstelik sunuldu. Zaruri hakem değerlendirmeleri sonucunda kabul düz makale, ‘Phytotaxa’nın eylül sayısında yayımlandı. Böylecene ‘Burdur akşamyıldızı’, geçerli tür yerine bilgelik dünyasına tanıtıldı.CINS SAYISI 32’YE YÜKSELDİDünyada kestirmece 50 türle temaşa edilen cinsin Türkiye’deki zümre sayısının, ‘Burdur akşamyıldızı’ ile 32’ye yükseldiği belirtildi. Akşamyıldızı cinsinin yer aldığı turpgiller ailesinin; lahana, tere, turp kabil iktisadi öneme topluluk nebat türlerinin beraberinde ziynet bitkisi namına yetiştirilen şebboy kabilinden türleri birlikte içerdiği kaydedildi. Akşamyıldızı cinsinin kâh türlerinin de gösterişli çiçekleri ve körpe kokularından muhit bezgi bitkisi yerine yetiştirildiği belirtildi.

Share: