Bursa’da “Türk Dünyası Kuma Alfabe Çalıştayı” başladı

Bursa’de planlı ve iki gün sürecek “Türk Dünyası Kuma Alfabe Çalıştayı” YANLIŞSIZ Parti Genel Başkan Vekili ve Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, TDT, Firez ve Turizm Bakanlığı, Atatürk Hars, Anahtar ve Tarih Faziletkâr Kurumu ile Türk Çevirici Kurumunun gelişim birliğinde “Dilde, Fikirde, İşte Ilişki Türk Dünyası Yazın (Tahkiye) Ödülleri ve 2022 Yılı Türk Diline Bakım Ödülleri” kapsamında “Türk Dünyası Ortak Abece Çalıştayı” Türk Araç Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in oturum başkanlığında düzenlendi.

Bir otelde gerçekleştirilen ve erte de sürecek çalıştayın geçmiş oturumunda Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan’dan Türkologlar, zat ülkelerinde geçer alfabeler ve tarihi süreçlerine ilişik bilgiler verdi.

Oturuma Binali Yıldırım’ın beraberinde Azerbaycan Aksakalı Hasan Hasanov, Kırgızistan Aksakalı Medethan Şerimkulov, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Fırka Bursa Milletvekili Melik Çavuşoğlu, Bursa milletvekilleri, uray başkanları ile Türk devletlerinden mevrut misafirler katıldı.

Share: