Bursa’daki “mandalina” kavgasında iki pazarcıyı silahla yaralayan sanığa mapus cezası

Bursa’üstelik 5 sene ilk mandalina satın ahzetmek istediği tam tartıştığı iki pazarcı esnafını silahla yaralayan maznun, “düşünülerek öldürmeye teşebbüs”cilt 8 sene 4 kamer, “cerh”dan 1 yıl 21 ay mahbes cezasına çarptırıldı.

5. Gösterişli Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık polis emeklisi Gürkan E, sızlanan sanık Ömer D, müşteki Nuri M. ve canip avukatları katıldı.

Önceki mütalaasını tekrarlayan müddeiumumi, maznun Gürkan E’nin “bilerek öldürmeye girişim”, Ömer D’nin da “hakaret” ve “cerh” suçlarından cezalandırılmasını rica etti.

Nuri M, Gürkan E’nin kendilerini çivilemek için dağ ettiğini öne sürerek, sanığın cezalandırılmasını istedi.

Suçlamaları reddeden Ömer D. ise “Ben sanığa vurmadım fakat o, fenomen sırasında benim vücudumda dirimlik ehemmiyet sunma eden bölgelerime çivilemek üzere çığlık etti. Bu nedenle beraatimi, sanığın da cezalandırılmasını temenni ederim.” dedi.

Sanık Gürkan E, “Ömer D’den benim istediğim yerden mandalina vermesini istediğimde bana küfretti. Daha bilahare ise 7-8 dirilik üzerime saldırdı. İstem dışı elimdeki tabanca keder aldı. Ben bile bile, isteyerek, kanlı kastıyla ızdırap etmedim. Nuri M. birlikte bana makul bıçakla geldiği amacıyla dağ ettim.” savunmasını yaptı.

Mahkeme heyeti, maznun Gürkan E’ye “bilerek öldürmeye girişim” suçundan 8 sene 4 ay, “yaralama”dan dahi 1 sene 21 kamer mapus cezası verdi. Sızlanan maznun Ömer D’ye ise “gösterişsiz yaralamaya adım” ve “taşlama” suçlarından mülk cezasına hükmeden astronomi, hükmün açıklanmasının ansız bırakılmasını kararlaştırdı.

Sebep ilçesi Gökdere Mahallesi’ndeki alım satım alanında 2017 yılının ilk teşrin ayında, aksata yapan Gürkan E. ile pazarcı Ömer D. ve Nuri M. beyninde mandalina alışverişi konusundaki huzursuzluk yüzünden tartışma çıkmıştı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi konusunda Gürkan E, harcıâlem tabancasıyla iki pazarcıya keder etmişti. Olayda iki pazarcı yaralanmış, gözaltına alınan Gürkan E. ise tutuklanmıştı. Için sevgili açılan sanık, 2019 yılında verilen ara kararla boşaltma edilmişti.

Share: