Bursalı eş dağcı 5 yılda 81 ilde şahika yaptı

Bursalı alpinist Ferişte Lep Işıklı, 5 yılda Türkiye’nin 81 ilindeki zirvelere tırmanış yaptı.

Alpinist Vazıh, yaşadığı Bursa’de, 2017 yılında “81 ilde 81 zirve” hedefiyle diyar toprak dolaşıp, buralardaki yüksek noktalara tırmanış yapmaya başladı.

Hedefini yapmak üzere tırmanış yapmadığı bir tane il olan Ardahan’a gelen Vazıh, Iğdır ZİRVE Alpinizm ve Tabiat Sporları Kulübü’nün organizasyonuyla Posof ilçesindeki 2 bin 950 metre rakımlı Ilgar Dağı’na bile tırmanıp 81. tırmanışını bile gerçekleştirdi.

Yaptığı tırmanışları sıcaklıkölçer ve görsellerle anahtar altına düz Aydın, bu çalışmasıyla “Küçük Asya Parsı” unvanı ahzetmek istiyor.

“Tıpkısı dağlara gitmek bayağı geldi ve bu projeye başladım”

Alpinist Işıklı, AA muhabirine, 10 yıldır alpinizm yaptığını ve 5 senedir de arzulu anlamda tırmanış gerçekleştirdiğini söyledi.

Projesini ilhak etmek için ağırbaşlı ayrımsız mesai harcadığını tabir eden Okumuş, “Alpinizm sporunu çokça seviyorum. Bir Nice dağa tırmandım, sonradan tıpkısı dağlara gitmek bana sıradan geldi ve böyle tıpkı projeye başladım.” dedi.

Projeyi hayata geçirirken eşinin çokça desteğini aldığını anlatan Kültürlü, “Eşimin önerisiyle bu projeyi hayata geçirdim. Eşim, ‘Küçük Asya Parsı’ unvanıyla bu spora devam etmemi istedi ve beni destekledi. Bu manada seçme ilin imkan varsa en faziletli zirvesine tırmandım. Ancak bazen yerlerde terörden muhit cevaz verilmeyen ızdırap olması durumunda tırmanışa cevaz verilen en şişman dağa tırmandım.” diyerek konuştu.

Aydınlık, 2017 yılında başladığı projesine Kovid-19 salgını esnasında aynı müddet mesafe verdiğini ve şartların normale dönmesiyle çalışmalara bitmeme ettiğini belirterek, ” Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Kösedağ’dahi başladığım ’81 ilde 81 zirve’ projemi, Ardahan’ın Ilgar Dağı’yla, güllabi oluyorum. Bu projeyle gençlere örnek olmak istiyorum, darısı bu projeyi düzenlemek isteyen gençlerin başına.” ifadelerini kullandı.

Share: