Bursa’nın obstrüksiyon ve halas süreci sergiyle anlatılıyor

Bursa’nın antagonist işgalinden kurtuluşu, “Milli Savaş Bursa’nın İşgali ve Kurtuluşu 100. Sene” sergisiyle anlatılıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hacer Karabağ gelişim birliğiyle hazırlanan işporta, Bursa Şehir Müzesi bozuk defterdarlık binasında ilgililerin dikkatine sunuluyor.

Milli hafızanın canlandırılması, kentlilik bilinci ve kimliğinin güçlendirilmesi amaçlarını haiz sergide dönemin yerli, ecnebi gazete ve arşiv belgelerinde meydan alan vesika ve fotoğraflara vadi veriliyor. Cenk dönemindeki teçhizat ve giysilerin bulunduğu sergide belgesel gösterimi bile yapılıyor.

“Çokça varlıklı bir görsel materyalimiz söz konusu”

Karabağ, AA muhabirine, 11 Eylül’ün Bursa’nın kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü olduğunu anımsattı.

Bu vesileyle sergi, belgesel ve kitapla bu süreci taçlandırmak istediklerini belirterek, şehir hafızasına birlikte yardım sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Karabağ, sergiyi gezenlerin dönemin belgelik belgelerinin orijinallerine ve çevirilerine ulaşabileceğini anlatarak, “Fotoğraflar, hele çokça ensesi kalın benzeri görsel materyalimiz bahis konusu. Bunları hem Palikarya kaynaklarından hem Uluslararası Altın Istavroz Örgütünün arşivinden edindiğimiz görsellerle taçlandırmaya çalıştık. Bire Bir zamanda zaman gazetelerini, hem evcil basından hem ecnebi basından otantik halleriyle bu arada ziyaretçilerimize sunuyoruz.” ifadesini kullandı.

Sergiyi mülakat edenlerin duygulandığını tamlayan Karabağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değme mesleğin bir zorluğu vardır. Tarihçi olmanın ayrı benzeri zorluğu vardır. Omuzlarınızda ayrımsız abra hissedersiniz. Akıllıca aktarmak, tarihi makul aktarma etmek. Tığ bu belgeseli ve sergiyi seçkin objesinden çokça etkilenerek hazırladık. O dönemki yaşanan katliamlar, vahşetler ve bunların fotoğrafları. Biz bunları sansürlü aynı şekilde sunduk. Rastgele biri tıpkı hikaye anlatıyordu, bizi çok fazla etkiledi. Aynı zamanda verilen o savaş. Kadını erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla üste çocuğuyla verilen bu Milli Savaş Bursa’daki İstiklal Harbi bütünü bizim üzere haddinden fazla değerliydi. Bunlardan yeknesak isnat etmek istiyorum. 11 Şubat 1921 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nde ayrımsız bilim vardır ‘Kuvvacı İhsan’ başlığıyla. İhsan 12 yaşındadır ve arkadaşlarıyla dağa menfaat. Dönemin Palikarya nehiy kuvvetinin komutanına şöyle tıpkı mektup bırakır: ‘Şimdi tığ dağa çıkıyoruz ama ordumuzla bu arada kalın kafalı döneceğiz.’ İşte Bursa’daki İstiklal Düz’nin mücadelesinin arkasında kadını, erkeği, genci, yaşlısı ve çocukları da mevcuttur.”

Karabağ, serginin 17 Aralık’a kadar gezilebileceğini sözlerine ekledi.

Share: