Büyükelçiler 329 milyon euroya tamamlanan Samsun – Bastırık (Sivas) Demiryolu’nda gezi etti

Büyükelçiler 329 milyon euroya tamamlanan Samsun – Etki (Sivas) Demiryolu’nda yolculuk etti

– SU Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut: “Bu hattın modernizasyonu ile gelişigüzel balaban aynı kapasite artışı de gerçekleşti, günde 21 trenden 54 trene çıktı”

SAMSUN – Samsun’a gelen ayrımlı ülkelerin büyükelçileri Iblağ Operasyonel Programı çerçevesinde Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle 329,6 milyon euroya tamamlanan Samsun – Etki (Sivas) Demiryolu Hattı Asrileşme Projesi’ni durumunda inceledi. Büyükelçiler şimendifer ile Kavak’tan Samsun merkeze yolculuk yaptı.

Avrupa Birliği’nin, yapıldığı dönemde, kişi sınırları dışında akçalanmış ettiği genişlik faziletli meblağlı imal projesi olma özelliğini üstelik haiz Samsun-Yüklülük projesi 2022 yılının Haziran ayında tamamlandı. Proje çerçevesinde hat üzerinde bulunan tüm tarihi köprüler, tüneller, alt çatı ve kayırıcı bina yenilendi. Samsun’a ayrımsız kol musahabe ve açım gerçekleştirmek amacıyla mevrut AKARSU Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Hollanda, Avusturya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Letonya, Romanya, Litvanya, Hırvatistan, Çekya, İrlanda ve Portekiz büyükelçileri ise Samsun – Sorumluluk (Sivas) Demiryolu Hattı Çağdaşlaşma Projesi’ni yerinde inceleyerek Kavak ilçesinden Samsun merkeze yolculuk yaptı. DENIZ Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut yapımı tamamlanan hatlar üzerinde koştu. Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut bu hareketi ile bu yatırımın hayat dolu ve mehabetli olduğunun mesajını verdi.

Büyükelçi Landrut: “Bu hattın modernizasyonu ile alay malay balaban aynı sığa artışı dahi gerçekleşti”

Yolculuk sonrası açıklamalarda kâin AKARSU Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Avrupa Birliği namına esasen bu projenin ayrımsız parçası olmaktan çok iri çekicilik duyuyoruz. Tartı-Samsun arasındaki tren hattının modernizasyon projesinin bir parçası olmaktan mutluyuz. Ama elbette kim eksantrik projelerde de yer alıyoruz. Trenler yeşil tahavvül açısından berenarı önemlidir. Emisyonu azaltıyorlar. Zira erişim sektörü haddizatında karbon emisyonlarının en çok arttığı sektördür. Ayrımsız zamanda bu hattın modernizasyonu ile birlikte şişman bire bir sığa artışı de gerçekleşti. Günde 21 trenden 54 trene çıkma durumdadır. Konfor, güvenlik ve bunun yanında eskimemiş sinyalizasyon sistemleri bile olumlu katkıları beyninde düzlük alıyor. Nedeniyle bizim eriştirme alanındaki hareket birliğimiz açısından, belde açısından, karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi açısından gerçekten büyük bire bir unsurdur. Bu projelerden aynı tanesini burada bitirdik amma başka benzeri büyük projenin uygulanması bibi bitmeme ediyor. İstanbul- Bulgaristan sınırı hattı bu projelerden bire bir tanesidir. Bir zamanda trenlerin inşası rehabilitasyonu gibi projeler bile var. Toplam bütçesi dahi berenarı fazla beş altı beniz milyon eurodur. Nedeniyle ulaşım bizim Avrupa Birliği Türkiye arasındaki hareket birliğinin haddinden fazla oylumlu bir faktörü diyebiliriz. Ego aynı da trenin yanında koşuyordum bunu hele bu değişimin ne kadar dinç olduğunu ve amiyane bu alana yatırımın ne kadar heybetli olduğunu, buraya envestisman yapmamız gerektiğini vurgulamak üzere yaptım” dedi.

Yapılan amal

378 kilometre uzunluğundaki biricik eşkâl, Iblağ Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle yapım tarihinden 83 sene bilahare yenilenmeye başlandı. Samsun Bastırık Demiryolu projesinin 152,7 milyon avroluk kısmı Avrupa Birliği hibesi ile, 176,9 milyon avroluk kısmı ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla finanse edildi. Avrupa Birliği’nin, yapıldığı dönemde, zat sınırları dışında akçalanmış ettiği yer faziletkâr meblağlı imal projesi olma özelliğini de haiz Samsun-Tartı projesi, Türkiye’nin alım veren ve AB ile birlikte imza atılan projeler arasında yerini aldı. Hattın AKARSU standartlarında ERTMS L1 çevir sesi sistemi ile donatılarak güvenlik ve sığa artışı sağlandı. Iblağ Operasyonel Programı, Türkiye’deki şimendifer alt yapısının güçlendirilmesi vizyonuyla başladığı projeyi 4,5 yılda bitirerek TCDD’ye devretti. 4 Mayıs 2020 tarihinde abra taşımacılığına, Haziran 2022 yılında ise sâri taşımacılığına başladı. Samsun – Sivas beyninde istasyon yolları ile alay malay bütün 431 kilometrelik demiryolu hattının tekmil ast yapısı ve ense yapısı yenilendi. Bütün 207,55 kilometrelik dayanç düzeltme, 34,24 kilometre götürüm duvarı ve 11,24 kilometre bayır stabilizasyonu yapılarak göçü, dayanaklık etmek oturmaları kadar ast yapı sorunları önlendi. Toplam 43 skor tarihi köprüden 17’sinde ihya çalışması yaptı. Tarihi köprülerin topu restore edildi. Antrparantez tarihi sıfır 38 adet köprü yıkılarak baştan düz yazı edildi. Kâin 12 skor tünelde iyileştirme çalışması yapıldı. Demiryolu hattı üzerinde, 1 nüsha karayolu üstgeçidi, 6 adet yaya üstgeçidi ve 1 skor geçici altgeçidi düz yazı edildi. 29 adet palyatif platformu mânialı insanların erişimini sağlayacak şekilde yenilendi. Kaplamaları yenilenen 121 skor hemzemin geçit, tabiatıyla bariyerle sinyalizasyon sistemine bütünleşmiş edildi. İstasyonlarda eğreti brifing ve duyuru sistemi kuruldu. Sinyalizasyon ve telekomünikasyon tesisleri kurulmuştur. Sivas’ta Komuta Merkezinden yaya ve yük trafiği yönetimi sağlandı.

Daha fazla palyatif taşıyacak

Yapımı tamamlanan proje ile Sivas, Tokat, Amasya ve Samsun illerinde 3 milyona mail koca henüz konforlu, soylu erki ve çabuk gezi yapabilecek. Hattın günlük katar kapasitesi 21’den 54’e, almanak yolcu kapasitesi 95 milyondan 168 milyona, denge trafiği ise 657 milyon tondan 867 milyon tona çıkacak. Sinyalizasyon sistemi ve kendiliğinden bariyerli geçitler yardımıyla, demiryolu emniyeti oldukça yükselmiş ve nakil kapasitesi iki katına artık.

Büyükelçilerin yolculuk programı dolgun ışık çekimi ile sonuç buldu.

Share: