Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık”

– Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini da analiz, cazibe ve aplikasyon adına üç asıl başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı Az müracaat sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu süresince bulunan Sınırlı Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Elverişsiz referans sonuçlarının bir numara fazda komplo oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini bile çözümleme, cazibe ve uygulama adına üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Daraç referans süreçlerini ‘analiz, traksiyon ve aplikasyon’ adına 3 anne başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci düzen işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret namına parçalanmamış çalışmalarımızı bilim odaklı benzeri şekilde ıcığı cıcığı ile ayrımsız bütün yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini bile analiz, traksiyon ve uygulama yerine üç anne başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini sunu kesintisiz şekilde, yeryüzü bereketli, hayat dolu aynı koordinasyon ile akdetmek. Öncelikle bütün başvuruların tüm objektif bire bir şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını ifade etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun dijital altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini nâkil Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz bakir terbiye tedris yılı için başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu aracılığıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Hak Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Iş ve Sosyal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Karı ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal kendisine teslim edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu meri muazzez öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve toplumsal kapsam kriterleri temel alınarak sayısal ortamda afaki tıpkı şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına sunu yakın vekâlet yurdundan çekmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, sıra aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda toplanmış yurt başvurularının yüzde 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Yıllık bazda arz aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin bildirme faziletli nizam oranını gerçekleştirdik. Devlet kendisine bir numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı ev faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, BENDE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik bir istikbal oranı ile hem de bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 toprak hepsi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye andıran ilde birlikte ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek amacıyla olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere meydan verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak koyulmak amacıyla 41 memleket merkezimizde kül başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde düğümlemek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler.”Share: