Çakal Armudu taş işçiliği UNESCO Ivedili Siper Mucip Konkre Sıfır Kültürel Miras Listesi’ne makbuz

Ahlat taş işçiliği UNESCO Acil Koruma Mucip Konkre Sıfır Kültürel Miras Listesi’ne alındı

Ahlat Kaymakamı Fikret Acı:

“Amacımız insanlığın kuma mirasını, kültürel mirasını ati nesillere aktarma etmek ve farkındalığı elan aşkın artırmaktır”

BİTLİS – Firez ve Turizm Bakanlığı nezdinde hazırlanan; Bitlis’in Çakal Armudu Kaymakamlığı, Ahlat Belediyesi ve sivil sosyete kuruluşlarının katkı sunduğu “Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği Evgin Himaye Müstelzim Konkre Sıfır Kültürel Miras Listesi’ne Dahil Edilmesi” projesi, Birleşmiş Milel Yetişek, Bilgi ve Kültür Kurumu Ivedi Dulda Mucip Konkre Olmayan Kültürel Bırakıt Listesi’ne kaydedildi.

Konuyla ilgili namına Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Çakal Armudu Taş İşçiliği Geleneği”nin UNESCO Müstacel Himaye Mucip Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alındığını ve bununla Türkiye’nin bu listede mukayyet kültürel unsurlarının sayısının 22’ye ulaştığını bildirildi. Türkiye’nin “Ahlat Taş İşçiliği Geleneği” adlı ulusal namzetlik dosyasının 28 Son Teşrin-3 Aralık’ta Fas’ın başkenti Rabat’ta düzenlenen Somut Sıfır Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komitesi’nin 17. oturumunda UNESCO Evgin Dulda Mucip Konkre Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne kaydedildiği vurgulanan açıklamada, bu kayıtla beraber Türkiye’nin Somut Sıfır Kültürel Bırakıt Listelerinde mukayyet kültürel unsurlarının sayısının 22’ye ulaştığı belirtilerek, “Ağababa yadigarı anadan görme sanatlarımızı yaygınlaştırarak müzaheret etmek üzere farkındalığı artırmaya bitmeme edeceğiz” ifadesi kullanıldı.

“Yabani Armut’ı Yabani Armut işleyen değerlerden yer önemlilerinden ayrımsız tanesi dahi taş işçiliğidir”

Konuyla ait değerlendirmede kâin Yabani Armut Kaymakamı Fikret Kırıcı, Yabani Armut’ı Çakal Armudu eden değerlerden yeryüzü önemlilerinden aynı tanesinin taş işçiliği olduğunu söyledi. Keder, “Ekin ve Turizm Bakanlığımız öncülüğünde yaklaşık 1,5 sene geçmiş başlattığımız UNESCO Ivedili Esirgeme Gerektiren Konkre Olmayan Kültürel Bırakıt Listesi’ne alınması çabasıyla ilgili ‘Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği’ dosyamız geçmiş itibariyle akseptans edildi. Buradaki amacımız insanlığın eş mirasını, kültürel mirasını gelecek nesillere aktarma etmek ve farkındalığı daha çok artırmaktır. Ahlat’ı Ahlat fail değerlerden en önemlilerinden benzeri tanesi birlikte taş işçiliğidir. Bin yıllık kadim geleneğimiz ve elan önceki tarihimizde bunlar bize mum tutmaktadır. Nedeniyle böyle benzeri kararın alınmış olması hepimizi bahtiyar etmiştir. Mesai veren ve bu konuda geleneksel Çakal Armudu taş işçiliğimizi destekleyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Yabani Armut Natür ve Kültürel Mirası Yaşatma Derneği Başkanı Samet Adıyaman ise “Anadan Görme Yabani Armut Taş İşçiliğinin Konkre Sıfır Kültürel Miras Listesi’ne alınması bizleri ve Çakal Armudu halkını berenarı sevindirmiştir. Geleneksel Ahlat taş işçiliğinin gelecek nesillere aktarılması üzere oldukça iyicene tıpkı hamle oldu. Bundan ahir süreçte dahi devamını bekliyoruz” diyerek konuştu.

“Bu taşı bizden sonraki kuşaklara aktarmaya devam edeceğiz”

İlçede geleneksel Ahlat taş işlemeciliği yapan Seyfettin Altıntaş birlikte, taş işine cet mesleği kendisine devam ettiğini belirterek, “Ocaklardan gelen kitle halindeki taşları siparişlere göre hazırlıyoruz. Selçukludan ve Osmanlı’dan küsurat motifler atıyoruz. Kendimizden birlikte tıpkı şeyler ekleyerek yapıyoruz. İşlediğimiz taşları mezar, pınar, şömine, barbekü, cami gibi yapılarda kullanıyoruz. ‘Anadan Görme Ahlat Taş İşçiliğinin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınmasından kıran haddinden fazla sevindik. Bu taşı bizden ahir kuşaklara aktarmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

Share: