ÇAKÜ ile Özbekistan Ulum Akademisi Tarih Enstitüsü beyninde işbirliği

Özbekistan Ulum Akademisi Ruz Enstitüsü ile Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) beyninde işbirliği protokolü imzalandı.

ÇAKÜ’den yapılan yazılmış açıklamada, Özbekistan Bilimler Akademisi Sıra Enstitüsü Başkanı Prof. Azamat Vuzuh ve ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Dikici marifetiyle imzalanan protokolün yer beş altı 1 sene süreyle öğrencilerin Özbekistan veya Türkiye’birlikte yetişek görmesinin yanı sıra iki üniversite ortada düzenlenecek konferans, bilgi şöleni ve açık oturum üzere dayanabilen çok projeyi kapsadığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Rektör Fellah, “Akıbet yıllarda her an artan Türkiye -Özbekistan arasındaki kazançlı ve kültürel işbirliğinin, terbiye işbirliğine dahi yansımasını önemsiyoruz. Bu doğrultuda ilerleyici dönemlerde da birlikte etkinlikler yapmak, sempozyumlar fora etmek ve çapraz ziyaretleri artırmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Prof. Temiz üstelik Özbekistan ve başka Türk devletlerinin dilinin kökende ayrımsız olmasına karşın anlaşabilmek amacıyla tercümana gerekseme duyulduğunu, bunun ızdırap ayrımsız format olduğunu aktardı.

Aydın, Rektör Fellah’ye İstanbul Taksim’üstelik gerçekleşen yıldırı saldırısı üzere kafa sağlığı ve geçmiş olsun dileklerini bile iletti.

Share: