Çan’daki Karlı Göleti’nde çalışmalar sürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Azamet Akarsu İşlerince (DSİ) Çanakkale’nin Çan ilçesindeki Karlı Göleti’ndeki çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

DSİ Umumi Müdürlüğünden yapılan bağlanmış açıklamada, DSİ’nin tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden yer faziletkâr faydayı icat etmek, musluklara dosdoğru ve içilebilir akarsu ulaştırmak ve yerleşme yerleri ile ekincilik arazilerini begayet risklerine alın arkalamak için parçalanmamış gücüyle çalışırken, sürdürülebilir akarsu yönetimi anlayışıyla da suyun değme damlasına topluluk çıktığı belirtildi.

Ayrıca açıklamada, Çanakkale ve ilçelerinde akıbet dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki zirai faaliyetlerin gelişmesinde üstelik kocaman afi oynadığı vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, Kampana Karlı Göleti’nde çalışmaların devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Göletin tamamlanması sonucunda barajda depolanacak su ile 2 bin 150 dekar ekincilik arazisinin sulaması sağlanacak. Üzeri dolgu imalatları, dolusavak imalatları ve mekanik kısımlar imalatları tamamlanan gölette su sübvansiyon işlemi gerçekleştirildi. Temelden yüksekliği 29 metre ve akarsu depolama kapasitesi 1 milyon 156 bin metreküp olan Karlı Göleti’nin tamamlanması sonucunda bölgede yapılacak sulu tarımla 2022 birim fiyatları ile mevki ekonomisine yıllık 6 milyon 450 bin lira ulama sağlaması hedeflenmektedir.”

Share: