Çankırı’da depremzedeler üzere psikososyal destek birimi kuruldu

Çankırı’da depremzedeler için psikososyal destek birimi kuruldu

ÇANKIRI – Çankırı Cesamet Hastanesi’nde depremzede vatandaşlar amacıyla psikososyal bindi birimi kuruldu.

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlar üzere Çankırı Büyüklük Hastanesi’nde psikososyal destek birimi kuruldu. Hastane Başhekimi Uzman Doktor Miğfer Ziyalı, sarsıntı bölgelerinden şehre gelen vatandaşlar üzere psikososyal destek birimi oluşturduklarını söyledi. Hastaneye depremzede vatandaşların referans sonrasında ait poliklinikten psikososyal bindi birimine yönlendirdiklerini tabir eden Vazıh, “Lüzum halinde psikiyatri görüşleriyle, psikiyatri hekimlerimizle dahi görüşebilmektedirler ekstra hani klinik poliklinik bire bir başvurusu gereken ayrıksı tamlık depremzede vatandaşlarımız gibi sosyal destek ihtiyacı olan vatandaşlarımız de randevusuz yerine bakım vermekteyiz” dedi.

Işıklı, “Hastaneye o bölgeden gelip birlikte yatış olan vatandaşlarımız oldu. Onlarla yakından ilgilendik, uygun birlik kuralların tamamını dahi taburcu ettik. Buraya başvuran, olan, olmayan, deprem bölgesinden gelen evet üstelik yakınları hep tümce hastanemizden randevusuz tıpkısı şekilde hizmet alabilmekte” diye niteleyerek konuştu.

Depremzede vatandaşların bazılarında ruhiyat yıkımları olduğunu anlatan Eksper Dr. Sabah Çiçek, “Depremzede vatandaşlarımız gelmekteler ve bazılarının ruhiyat yıkılmaları olmakta. Tığ bile bu kişileri üzere ruhiyatçı toplumsal destek hizmeti sağlamaktayız. Depremzede vatandaşlarımız vacip değerlendirmelerin peşi sıra tarafımıza yönlendirilmekte ve randevusuz namına kendilerine hizmet vermekteyiz” ifadesini kullandı.

Psikososyal Içtimai Bakım uzmanı Hatice Büşra ise, “Psikososyal bindi ekibi kendisine çalışıyoruz biz burada. Afetten etkilenen bireylerin zat kapasitelerini fark ederek güçlendirmelerini sağlamayı hedefliyoruz. İşlevselliklerini arttırmayı hedefliyoruz. Zat dirim sorumluluklarını alabilmelerini istiyoruz. Aslında temelde gündelik can geçişlerini ve uyumlarını kolaylaştırmak istiyoruz. Engelliler, yaşlılar, göçmenler, yegâne ebeveynli aileler gibi gruplarla karşılaştığımız takdirde dahi ihtiyaç gördüğümüz halde sosyal hizmet modellerinden faydalandırabilmek üzere Ocak ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğünde Çalışma arkadaşlarımızla iletişime geçin. Bu modellerden faydalandırılmalarını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: