Çarkıt AKP Saylav Konuk’tan Benzen Politikasına Eleştiri: “İşin Matematiği ile İnatlaşmanın Sonucu Ülkemiz Benzen ve Benzin Ürünlerinde Yokluğa…

Sakat AKP Karaman Mebus Recep Mihman, iktidarın benzin fiyatıyla ilişik politikasını kaba sözlerle eleştirdi. Konya’dahi 2 bin üreticinin ahırlarını tasfiye ettiğini belirten Konuk, “Benzen azaldığı amacıyla süt toplayıcıları birbirinin tankerlerinin yolunu kesmeye başladı. Sergen fiyatları artmasın diye niteleyerek işin matematiği ile inatlaşmanın sonucu ülkemizi benzen ve süt ürünlerinde yokluğa sürüklüyor. Çıktı düşünce devreye girsin, sütümüz kesilmesin” dedi.

Çarkıt AKP Karaman Saylav ve çarkıt PANKOBİRLİK Başkanı Recep Mihman, benzen değer politikasını sosyal medya hesabından eleştirdi. Mihman, benzen üretiminin yüzde 20-25 oranında azaldığını belirterek, “Tedarik fora etmek içi daha çok derin analizler boşaltmak, eyitmek üstelik gerekmiyor. Bakmak ve yolmak yeter” dedi.

“SÜT TOPLAYICILARI BİRBİRİNİN TANKERLERİNİN YOLUNU KESMEYE BAŞLADI”

Mihman’un “Kendime notlar” notuyla yaptığı paylaşım şöyle:

“TZOB Başkanı Bayraktar’a göre 1 milyon; TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu’na bakarak, 1,7 milyon süt ineği maktu. Konya’birlikte 2 bin üreticinin ahırını arıtma ettiği ifade ediliyor. Benzen üretimimizin yüzdelik 20-25 azaldığı hesap ediliyor. Süt azaldığı için benzin toplayıcıları birbirinin tankerlerinin yolunu kesmeye başladı.

SERGEN FİYATLARI ARTMASIN DİYE ÜLKEMİZİ BENZIN VE BENZIN ÜRÜNLERİNDE YOKLUĞA SÜRÜKLÜYOR”

USK’nın (Ulusal Benzen Konseyi) 7,5 TL’lik fiyatı kağıt üzerinde kaldı. Sergen fiyatları artmasın diye niteleyerek işin matematiği ile inatlaşmanın sonucu ülkemizi süt ve benzin ürünlerinde yokluğa sürüklüyor. Sütümüz azalırsa peynirimiz yoğurdumuz tereyağımız da azalır. Hazırlık geciktikçe esasen bozuk üretim seviyesine ulaşmanın dahi tüketicinin süt ve benzen üretimine erişiminin de maliyeti artıyor.

“ÇARE BELLİ, GERÇEKÇİ BİR SÜT PRİMİ, YEMLEME MALİYETLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ”

Raf fiyatlarını arttırmadan çözümün yolu galiba, gerçekçi bire bir çiğ benzen primi. Ağizotu ve yemleme girdilerinin maliyetini azaltmak. Elde kalan benzin ineklerimizi keşke çevirmek üzere artık kanı devreye girsin, sütümüz kesilmesin.”

Share: