Çarkıt milli hentbolcu Yeliz Yılmayan, spor hayatını değerlendirdi Açıklaması

Eski milli hentbolcu Yeliz Yılmaz, aktör olarak spora veda etse bile çalıştırıcı kendisine hentbolun ortamında olmaya bitmeme edeceğini belirtti.

Türkiye Hentbol Federasyonunun sitesine açıklamalarda bulunan Yeliz Yılmayan, üçkâğıtçılık kariyerini sona erdirmesinin peşi sıra Yalıkavak Belediyespor’dahi yardımcı antrenörlüğe başlamasını ve hentbol hayatını değerlendirdi.

Hentbola ortaokulda beden terbiyesi öğretmeninin takıma seçmesiyle başladığını belirten Yeliz, evvel yıllarda kaleci kendisine görev yaptığını, bilahare solak olmasının avantajıyla oyuna çıktığını aktardı.

A Milli Bando kampına 16 yaşında katıldığını dile getiren Yeliz, “Hentbolda bile solak başlamak bir üstünlük ancak sunulan şansları bol değerlendiremezseniz solak olmanızın antrenörler için mütehammil benzeri özdek anlatım edeceğini zannetmiyorum. Ego o tarihten itibaren çok detaylı yıllar okunabilen milli takımda görev aldım, sanırım hocalarımın verdiği şansı mebzul değerlendirdim” dedi.

İlk profesyonelliğe Yıpranmamış Karamürsel (YKM) takımıyla başladığını kaydeden Yeliz, şöyle bitmeme etti:

“Bu kulüpte önceki klasman şampiyonluğu, Türkiye Kupası şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi’nde oynama başarısı elde ettim. Oynadığım kulüpler; Eskimemiş Karamürsel, Üsküdar Belediyesi, Ankara Havelsan, Braşov (Romanya), Üsküdar Belediyespor, İstanbul Maltepe, Kastamonu Belediyespor ve Yalıkavak Spor Kulübü. Oynadığım kulüplerde birçok takım şampiyonluğu, Türkiye kupası şampiyonluğu kadar başarılarım oldu. Bunların yanında Avrupa kupalarında final ve yarı final oynama başarısı gösterdik. Yeryüzü unutulmaz takımların başında tabii ki önce konuşu özgürlüğümü elime aldığım ve önceki art dozaj başarılar yaşadığım YKM geliyor.”

“Gine hentbolun ortamında olacağım”

Yeliz, 400 kezden aşkın milli formayı giydiğini belirterek, “Bu benim üzere nazik bir gelgel kaynağı. 25 yıl milli takımlarda görev aldım, kaptanlık yaptım. Yıllarca hem mağaza hem deniz hamamı hentbolunu bu arada oynadım. Kumlu hentblu, herhangi bir zaman balaban sağlık alarak oynadığım ve bence çok bedii duran tıpkı kol. Biz salonda alamadığımız çoğu başarıyı plajda elde ettik. Avrupa ikinciliği, acun ikinciliği, Acun Oyunları üçüncülüğü ve Akdeniz Oyunları üçüncülüğü. Artık kumluk hentbolunun olimpik tıpkı dal yerine kabul edilmesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Bir sene yurtdışında oynadığını bile hatırlatan Yeliz, “Romanya rastgele anlamda cebbar bir ülkeydi. Hala emniyetsiz nitelikli, akva bir ligleri var. Ego edisyon benzeri yerde olsam dahi oradaki antrenörüm zorlayıcı biriydi. İyi benzeri menajerim olsaydı elan tafsilatlı yıllar sıkı dışında hentbol düdüklemek isterdim.” açıklamasında bulundu.

2019-2020 sezonu bakımından Yalıkavak Spor Kulübü’ne geçtiğini kaydeden Yeliz, “Bu kadar kudretli olacağımızı açıkçası aritmetik etmiyordum. Sporcular yerine bayağı özveriyle çalıştık. Umarım bu sükse katlanarak bitmeme fehamet.” şeklinde konuştu.

Sezon başında hentbola oyuncu yerine bekçi koyup koruyucu çalıştırıcı olarak anlaştığının hatırlatılması üstüne üstelik Yeliz, şunları kaydetti:

“Hentboldan ayrılmanın, çalışkan yerine oynayamamanın pres olacağının farkındayım. Fakat benim üzere oylumlu olan bereketli durumdayken de, tıpkı şeylerin hayatımızda zamanı dolduysa bunu ihata etmek ve ona veda edebilmek. Ego bu yıl birlikte dahil tutmak amacıyla ekstra bire bir durum olmadıkça 60 an oynayan ve performans sergileyen aynı hentbolcuydum fakat dediğim gibi zaman zaman bakir tıpkı şeylerin hayatımıza gelmesi amacıyla gâh şeylere esenlemek gerekiyor. Gene hentbolun içre olacağım. Yalıkavak da antrenörlük yapmasam birlikte hentbolun süresince olacaktım.”

Havari antrenör yerine hedeflerine yönelik üstelik Yeliz, “Hentbol atlatmak ile tehyiç etmek ve öğretmek çokça değişik şeyler. Bunun farkındayım. O yüzden öncelikle bu konulara eğileceğim. Övünme (Özcan) Hoca’mın yükünü azaltmak, hocalarımın arkadaşlarımla beyninde aynı köprü gelmek istiyorum. Elimden geldiğince hem mızıka arkadaşlarıma hem bile kendime yardım hatırlamak istiyorum. Eskimemiş ayrımsız macera başlıyor ve ben haddinden fazla heyecanlıyım.” diyerek sözlerini tamamladı.

Share: