Çavuşoğlu: “Gana ile tecim hacmimizi 1 milyar dolara arttırabileceğimizi düşünüyoruz”

– Çavuşoğlu: “Gana ile tecim hacmimizi 1 bilyon dolara arttırabileceğimizi düşünüyoruz”

AKRA – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Gana ile geçtiğimiz sene ticaret hacmimiz 560 milyon dolar civarında seyretti. Bunu arz gücük süre içerisinde 1 milyar dolara arttırabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gana’daki temasları kapsamında Gana Dışişleri Bakanı Shirley Ayorkor Botchwey ile kuma matbuat toplantısı düzenledi. Nazır Çavuşoğlu, Gana’bile bulunmaktan mutluluk duyduğunu rapor ederek, “Shirley’in da tabir ettiği kadar 2020 yılında ülkemize tıpkısı ziyarette bulundu ve İkinci Antalya Diplomatlık Forumu’na katıldı. ve orada yönetişim ve düzenlilik konusundaki panele konuşmacı adına katılmıştı. Bu üstelik Afrika ve Afrika’daki ülkeler için sonuç derece muhteşem bir laf. Ihtimal üstelik toptan anlamda da sunma oylumlu konulardan biri. Antalya Diplomasi Forumu’na vermiş olduğunuz katkıdan kontekst teşekkür girmek istiyorum. April ayındaki Üçüncü Antalya Diplomatlık Forumunda sizi tıpkı el henüz ağırlamadan iri ayrımsız bahtiyarlık duyacağımı tefhim etmek istiyorum” dedi.

Temasları kapsamında Gana Cumhur Reisi ile görüşeceğini da dile getiren Icra Vekili Çavuşoğlu, “Kendisine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bol dileklerini aktaracağım. Kendisine ziyaretiyle ilgilendiren ayrımsız davetimiz olacak. Bu ziyaretin gerçekleşmesi amacıyla tarihler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Akıbet mertebe bol toplantılar gerçekleştirdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Bu toplantılarda düet ve haddinden fazla yönlü işbirliğimizi teşmil üzerine farklı fırsatları değerlendirdik. Bu müddet içerisinde siyasi anlamda istişareleri ağır ezgi namına bitmeme ettirmeye karar verdik. İkinci siyasi istişareleri mümasil tıpkısı zamanda gerçekleştireceğiz. en son bu diyaloğu 2020 yılında Covid döneminde gerçekleştirmiştik. Gene bire bir şekilde parlamentolar arası ilişkilerimizi lacerem güçlendirebileceği konusunda görüşmelerde bulunduk ve bu çerçevede Gana parlamentosunda benzeri dostluk grubunun kurulmasıyla ilgili yerine çalışmalarımızı gerçekleştirebileceğimizi değerlendirdik. Geçtiğimiz yıl tecim hacmimiz 560 milyon dolar civarında seyretti. ve bu çerçevede bunu bildirme bodur müddet içerisinde 1 bilyon dolara arttırabileceğimizi düşünüyoruz. Böyle ayrımsız potansiyel var, birlikte çalışırsak bunu gerçekleştirebiliriz. Bunun üzere bittabi ki soylu erki ve tecim ilişkilerimizin temellerini güçlendirmemiz lazım. Eş Muhtelit Hesaplı Komisyonun 5. Toplantısı geçtiğimiz sene gerçekleştirdi gerçekleştirildi. Türk-Gana İş Konseyi, Gana Tecim Odasıyla Haziran ayında aynı güruh gerçekleştirdi. Bu üstelik son derece yararlı ayrımsız toplantıydı. Türk firmaları Gana’üstelik muhteşem tıpkısı noktada yer alıyorlar. Ancak bugünkü görüşmelerimizde tığ bunu henüz da motive etmek ve Türk firmalarının burada kuma yatırımlarını arttırabilmesi amacıyla heveslendirme edilmeye devam edilmesi konusunda fikir birliğine vardık. Terbiye esasen iş birliği sergilediğimiz tıpkısı eksantrik kayran. Maarif Vakfı, ilişkilerimize katkıda bulunmaya devam edecek” açıklamasını yaptı.

“FETÖ yıldırıcılık örgütüyle mücadelenin öneminin altını çizdik”

Ganalı öğrencilere yönelik bursların sayısının arttırılacağını sözlerine ekleyen Nazır Çavuşoğlu, “Zaman askeri ve defans sanayi alanlarında da ilişkilerimizi zahir güçlendirebileceğimiz konusunu ele aldık. Gana ile terörizmle mücadele ve temel güvenliği konusundaki çalışmalarına bindi verebileceğimizi rapor ettik. Bu bölgedeki ülkeleri beslemek için amade olduğumuzu terennüm etmek istiyorum. Ayrımsız öğün henüz FETÖ yıldırıcılık örgütüyle mücadelenin öneminin altını çizdik. Bu yıldırıcı teşekkül vakit kaybetmeden bize değil bire bir haddinden fazla ülkeye karşı yıldırma. Bildiğiniz üzere ülkemizde ayrımsız darbe girişimi bulundular ve başarısız oldular. Amma 251 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını tıpkısı çevrim içerisinde öldürdüler ve birçok kişiyi da yaraladılar. Bu terörist örgütün faaliyetler halinde bulundukları ülkeler için üstelik zılgıt olduğunu tıpkısı yol daha bu görüşmelerimizde yineledik” açıklamasını yaptı.

Bakan Çavuşoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Gana, Konfedere Uluslar Güvenlik Konseyi’nin geçici üyelerinden birisi ve siktirici akıbet evre etken aynı afi oynuyor. Gana, hoppadak asayiş değil uluslararası cümle alanlarda sonuç basamak aktif aynı fiyaka oynayan bire bir büyüklük. Bu çerçevede küresel hazar ve istikrarın korunması için vermiş olduğunuz değerli katkıların ne kadar büyük olduğunu tıpkı el elan hikâyelemek istiyorum. Afrika halkının sesini henüz güçlü bire bir şekilde duyurmak için çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz. Gana’nın bu dönemdeki üyeliğini desteklemeye bitmeme edeceğiz. Tıpkısı şekilde barış bölgesi ile ilişik adına, bölgesel konuları, terörizmle savaş konularını değerlendirdik. Canan mevkidaşıma, İstanbul’daki Hububat Antlaşması’yla ilişik kendisine detayları aktardım. Afrika kıtasını ve gelişmekte olan yer birkaç kaslı ülkelere bu tahılın lacerem aktarılabileceğiyle ilişkin bilgiler paylaştım”

Ganalı Nazır’dan “Türkiye” hassasiyeti

Ganalı Icra Vekili Shirley Ayorkor Botchwey, arsıulusal toplantılar ve kurumlarda İngilizce kendisine Turkey yerine Türkiye kullanımına ilgi çekti. Ganalı Bakan, “Daima İngilizce ‘Turkey’ kelimesini kullanıyorum ama ölümlü değişti. Hepimizin bunu esasta imdi tanımlamamız gerekiyor. ‘Türkiye’ ismini kullanmamız gerekiyor” diye niteleyerek hassasiyeti gösterdi.

Share: