Çeltek fen… Sivaslı Şarküterici: “Hava Gücü Düştü. 1 Kilo Düz 250 Gram Alıyor”

Sivaslı şarküteri esnafı Mehmet Biter, benzin ürünlerine gelen bindirim zımnında vatandaşların hava gücünün düştüğünü, artık kiloyla değil gramla nişane aldığını belirterek, “Yemler pahalandı. İnekleri kestikleri için da fiyatlar abus yükseliyor. Geçen sene çok benzen satıyorduk, bu yıl satamıyoruz, benzin yok” dedi.

Benzen ve benzin ürünlerine yapılan zamlar vatandaşların kurum gücünü düşürürken, esnafın da işlerinin azalmasına hastalık oluyor.

Sivas’ta şarküteri esnaflığı eden Mehmet Biter, “Süt ürünlerine yüzdelik 80 oranında aynı bindirim oldu. Zamlar vatandaşlarımızı bayağı etkiledi. Gelgel gücü düştü. 1 kilo kayran koca şu an 250 grama düştü. Bu yıl çokça zorlandılar. Geçen seneye göre çokça somurtkan yükseldi fiyatlar. Yüzde 30 daha zam geldi ama biz yansıtmadık. Elimizde bittiği zaman yansıtmayı düşünüyoruz. Güzeşte sene söz gelimi tulum peyniri elli liraydı bu yıl 150 liralık. Tereyağı 60 liraydı bu yıl 120-130 lira. Amiyane benzeri remiks geldi. Yemler pahalandı. İnekleri kestikleri amacıyla üstelik fiyatlar acayip yükseliyor. Süt bulamıyorlar çünkü. Güzeşte yıl çokça süt satıyorduk bu sene satamıyoruz, benzin yok” dedi.

Başka bire bir esnaf ise, “Güzeşte yılla bu sene beyninde ürünlere gelen zamdan belde insanların kurum gücü dahi azalıyor. Minimum ücrete bindirim yapılsa birlikte esasen ürünlere bindirim geldiği amacıyla insanların her ant gelgel gücü azalıyor. O yüzden işlerde de bayağılık oluyor, insanlarda artık 3 kilogram 5 kilogram namına yarım kilo, 20 teklik 30 lira alıyor. Vaktiyle 2-3 ton peynir yaptırıyorduk deminden 500 kilogram 1 titrem yaptırıyoruz. Bizi etkilediği kabil vatandaşı birlikte etkiliyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: