CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Londra’da matbuat mensuplarına açıklamalarda bulundu Açıklaması

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Kavim İttifakı’nın erk olması halinde Avrupa Birliği’nin (DENIZ) öngördüğü demokratik standartları yıpranmamış benzeri kürsü açmadan Türkiye’birlikte uygulamaya koyacaklarını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, İngiltere temaslarına ait payitaht Londra’birlikte konakladığı InterContinental London Park Yeri Lane’da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İngiltere’deki temasları kapsamında, çok sayıda kaynak ve üniversiteden yetkililerle görüştüğünü belirten Kılıçdaroğlu, Türk öğrencilerle dahi benzeri araya geldiklerini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye hakikat anlamda ekonomide önünü göremeyen ve tıpkısı sokak sokakta. Türkiye’yi bu sokak sokaktan çıkarmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Bunun basmakalıp laflarla değil, kararlılıkla ve belli adımlarla yapılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye şayet teknoloji devrimini kaçırırsa, tekrar munzam değeri faziletkâr nişane üreten ülkelerin pazarı haline dönüşür. Türkiye’nin benzeri iş değil üreten bir güç olmasını istiyoruz.” dedi.

Türkiye’yi ileriye katlanmak, mülhak değeri faziletkâr yayın üreten bire bir büyüklük haline vermek istediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, “Bunları yaparken bozulmamış parayla açmak istiyoruz. Bu fon kuruluşları, uluslararası kuruluşlar aracılığıyla akredite edilen, çekinmezlik mahsus ve bunlar da envestisman yaptıkları zaman gene güvenle gelip envestisman yapabilecekleri iklimi arayan kuruluşlar.” diye niteleyerek konuştu.

Kılıçdaroğlu, ağırbaşlı aynı akort, ekosistem yaratmak ve bu hep içre hukukun üstünlüğünün egemen olduğu tıpkısı atmosfer içinde Türkiye’yi imar etmek ve büyültmek istediklerini anlatarak, Türkiye’nin, bölgesinin, Kafkasların ve Itidalli Doğu’nun sunma güçlü ülkesi olmasını istediklerini kaydetti.

“Özellikle teknoloji alanında envestisman açmak isteyen gençlere görüntü yaratacağız”

Kılıçdaroğlu, İngiltere’birlikte fonların, Türkiye’da birlikte müteşebbis ruhu olan gençlerin bulunduğunu tabir ederek, “Türkiye’dahi hakeza tıpkı ekosistem yaratılmadığı üzere bunlar arayışlarını mahdut dışında sürdürüyorlar.” ifadesini kullandı.

Öncelikle bu gençlere yatırım yapacaklarını tamlayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’dahi iktidarımızda, Cenabıhak kader ederse, Kavim İttifakı erk olduğunda, hukukun üstünlüğünü, birey ve mülk güvenliğini, yönetimde türe ve istikrarı, liyakati sağlayacağız. Bunların olmadığı benzeri yere zaten anamal gelmez, yatırım fonları bile gelmez. Biz bu güvenceyi veriyoruz filhakika. Biz AB’nin öngördüğü demokratik standartları bakir tıpkısı kürsü açmadan Türkiye’dahi uygulamaya koyacağız. Biz bu konuda doğruluk, hukukun üstünlüğü, fert ve mülk güvenliği üzerine kararlıyız ve 6 önder bile filhakika bir kararlılığı yayınladıkları bütün bildirilerde özel olarak vurguladılar.”

Kılıçdaroğlu, kaynak yöneticileri ve yatırımcıların, “Siz bizim gelmemiz üzere hukukun üstünlüğünü getirecek misiniz? Bizim fonlara garanti sağlayacak mısınız?” sorusunu, “Evet, tabiatıyla. Tığ hukukun üstünlüğünü sağlayacağız.” şeklinde yanıtladığını anlattı.

Türkiye’nin SU’ye tüm unsur olmasını istediklerini ve AKARSU’nin öngördüğü demokratik adımları zaten alaşağı etmek istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Amma ‘Efendim, aha ayrımsız göz açın dahi biz etap atalım.’ Müfit, efendim. Tek faslı açmalarını üstelik beklemeden, Türkiye 3. sınıf tıpkısı demokrasiyi değil, 1. derslik aynı demokrasiyi hak ediyor.” görüşünü paylaştı.

Kılıçdaroğlu, hele uygulayım bilimi alanında yatırım düzenlemek isteyen gençlere görüntü yaratacaklarını söyleyerek, “Şuna kesinlikle inanıyorum. Bizim gençlerimiz çok değil, çok güdük süre içerisinde, Allah kader ederse iktidarımızda göreceksiniz, nazik atılımlar yapacaklar. Avrupa de şaşıracak, bu büyüklüğünde tüvana atılımları yapacakları için.” diye konuştu.

“Kararlı ve dengeli adımlar atarak (6 şef) yoluna devam ediyor”

Altılı Ganyan masadaki tümen genel başkanlarının seçim sürecinde kararlı ve istikrarlı adımlar atarak için bitmeme ettiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Seçkin hangi kadar ortalığı bulandırmak isteyenler varsa da bunlar bizim üzere majör değil. Balaban olan Türkiye’nin içre bulunduğu aksi tabloyu tebdil güçleri. Bu çetin elimizde var. Bilcümle maslahat bu gücü toplumun yararına bürümek. Gençlere da o umudu verdim. ‘Hiç keder etmeyin.’ dedim. Gençlerden beklediğim yegâne şey var. Onu bile söyledim: ‘Sizden istediğim biricik husus var. Seçimde kategorik sandığa gidin ve oyunuzu kullanın.’ dedim.”

“Benim altılı masa hesabına meşveret yetkim namevcut”

Kılıçdaroğlu, İngiltere’deki temasları sırasında verdiği sözlerin altılı ganyan masa hesabına olup olmadığı sorusunu, “Müfit, benim altılı masa namına enformasyon yetkim namevcut. Ben bire bir siyasal partinin genel başkanıyım ve bu politik partinin genel başkanı yerine, fonlara ‘Biz ülkemize demokrasiyi getireceğiz.’ dedik.” diye niteleyerek yanıtladı.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, güçlendirilmiş saylav sisteme geçişin hem kendisinin hem dahi masadaki sair liderlerin söylemi olduğunu hatırlattı.

“İngiltere’dahi ters tek musahabe yapmadım”

Kılıçdaroğlu, İngiltere’deki temaslarında “ters görüşmeler yaptığına ilişkin iddialar”la ilgilendiren değerlendirmesinin sorulması konusunda, şunları söyledi:

“Ego olumsuz hiçbir musahabe yapmadım. Bunu size ki söyledi doğrusu bilmiyorum. Ego İngiltere’nin (kara mal ibra üzerine) gri listede olduğunu bile bilmiyorum. İngiltere, Türkiye kabilinden boz listedeyse, o devir fonlar bile gelmez. Bizim amacımız elhak Türkiye’yi gri listeden yakalamak. Alnı selim, geleceğe güvenle icra vekili ayrımsız Türkiye inşa etmek istiyoruz.”

Uyuşturucuyla ilişik gündeme getirdiği iddialar

Kılıçdaroğlu, uyuşturucuyla ilgilendiren iddiaları gündeme getirmesinin arkası sıra kendisi üzerine yanlışlık duyurusunda bulunulmasına ilgilendiren değerlendirmelerin sorulması konusunda şunları kaydetti:

“Arsıulusal metal baronları Türkiye’üstelik cirit oyunu atıyor. Keşki duruşma açılsa üstelik ‘Gel, mahkemede anlatım ver.’ deseler. Bilcümle baronların isimlerini bir tane bir tane sayacağım. Koca Güney Amerika’dan esrar taşıyor. Sazak limanına geliyor. Mersin Ağacı limanından pazarlanıyor. Ki mevkuf? Kim gözaltına alınıyor?”

Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları halinde Türkiye’nin mızrap baronlarının at koşturduğu benzeri talih haline gelmeyeceğini dile getirdi.

Ekonomiye ilişkin değerlendirmeler

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, ekonomiye ait bile açıklamalarda bulunarak, mevcut iktidarın ekonomide balans ölçü şansının sıfır olduğunu, enflasyonun indirilmesine müteveccih taleplerin engellendiğini öne sürdü.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, “Enflasyonu bunlar indiremezler. Bunlar bedel istikrarını sağlayamazlar. Yukarıdaki kişinin zaten ekonomiden haberi namevcut, iktisat biliminden haberi bulunmayan. Sorunları çözemeyen tıpkısı kol var ve nakız şansı üstelik yok.” ifadelerini kullandı.

Ekonomide istikrarın bittabi sağlanacağına ilgili 6 partinin çalışmaları olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, ilk partiler ortada ortaklaşmanın olması gerektiğini ve bu çalışmaların tamamını kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

Avrupa’daki Türklere mesaj

Kılıçdaroğlu, konuşmasında, Avrupa’daki Türklere da seslenerek “Umutsuzluğa kapılmasınlar. Morallerini bozmasınlar. Bu safiha düzelecek.” dedi.

Sosyal vukuf ekonomisi denilen soylu erki sürece Türkiye’nin karışma edilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bilgiye dair ekonomi… Niçin sosyal? Çünkü gelir dağılımını bozmamalı. Gelir aynı zamanda toplumsal olmalı. Bunu yapacağız.” şeklinde konuştu.

Yurt dışındaki Türklere kesin sandığa gitmeleri ve düşünce kullanmaları çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi:

“Nerede yaşıyorlarsa, ‘Bizim ülkemiz de çokça güzelce tıpkısı devlet olmalı, kalkınan aynı mevki olmalı.’ diyorlarsa, oylarının rengini değiştirecekler ve demokrasiden yana rey kullanacaklar. Beklentim bu.”

Share: