CHP Kol Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Mutlak Hususi, “Genel Başkan’ımızın söylediği herkesin kulağında olsun. Ekrem İmamoğlu büyük lokmadır. Onu yutturmayız, ezdirmeyiz. Bunu bugünden bir kat henüz Sedir çatısı altında kayda geçirmeyi ayrımsız borç biliriz.” dedi.

Özel, Sedir’te düzenlediği matbuat toplantısında, Anıtkabir’de gerçekleştirilen 10 Teşrinisani töreninde, yas ve yas gününe yaraşıksız görüntüler olduğunu öne sürdü.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a engin seslenip lehine motto başlatmak talip “tümen militanının” sunma öne büyüklüğünde getirildiğini ve oradaki 8-10 kişinin dahi sloganlarla ona bindi verdiğini sav eden Özel, binlerce kişinin ise bire bir matem haset akla yatkın şekilde sav söz atanları yalnız bıraktığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalarken “85 milyon kendisine Türkiye Yüzyılı vizyonu ile geleceğe elan cıvıl cıvıl, daha gönençli ve elan itibarlı bir şekilde hazırlanıyoruz” şeklinde tıpkı anlatım kullandığını söyleyen Özel, Erdoğan’ın bu yazıyı fırka başkanı yerine yazmasına bire bir molekül demeyeceklerini fakat Cumhurbaşkanı kendisine YANLIŞSIZ Tümen sloganını söyleyemeyeceğini savundu. Hususi, şöyle konuştu:

“Olanaksız, bu banko akseptans edilemez. Biz varız o 85 milyonun süresince. CHP’liler var. SELIM Fırka ve MHP’li sıfır milyonlar var. Polis bandosuna bu marşı çaldırmak, Anıtkabir’birlikte Özel Deftere, hep beraber bunu diyoruz. Hakeza bire bir öz bulunmayan. Bunu akseptans etmiyoruz, kınıyoruz, millete şikayet ediyoruz. SELIM Parti’nin ve MHP’nin bir vakitler düşünce vermiş seçmenleri düşünün ki iktidarda Cumhuriyet Altını Halk Partisi var ve Eksiksizlik Kılıçdaroğlu gitmiş oraya, ‘partimizin 6 okunu 85 milyon kendisine sahipleniyoruz’ diyor. Olur mu? Ne hissedersiniz düşünün? Zaman bize onu hissettiriyorlar ama tığ bunun, bu milletin vicdanından benzeri posta elan ansız döneceğini görüyoruz.”

Muallimlik Meslek Kanunu’nu Esas Mahkemesi’ne götürdüklerini hatırlatan Özel, kestirmece 10 bölüm bilahare başmuallimlik sınavına 600 bin öğretmenin gireceğini belirtti. Özel, sınav için harcama yapılacağına meni ederek, “Bu sınavın yapılmasının Kanunuesasi Mahkemesi’nin nihai kararına kadar ertelenmesi gerekiyor. Bunu yapın kim öğretmenleri boşuna zorlamayın, üzmeyin. Acun büyüklüğünde masrafı de anlamsız yapmayın.” diyerek konuştu.

İmamoğlu davası

İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Efdal Seçim Müesses (YSK) üyelerine taşlama ettiği gerekçesiyle yargılandığı davaya ilişkin bile değerlendirmelerde bulunan Özel, şöyle konuştu:

“Ekrem Satış mahdut dışındaki benzeri ziyarette yaşanan süreci anlatmış, Süleyman Bey bunu punt bilip Ekrem Bey’e ‘bizi sınırlı dışında şikayet ettin, gabilik yaptın’ demiş. Ekrem As’de cevap vermiş, ‘ben değilim, seçimi fesih edenlerdir’. Süleyman Soylu’nun seçimin iptali üzere kuşkusuz çırpındığını da o seçimin iptalini anlatan kişiye ‘ahmak’ dediğini üstelik ve ‘sensin ahmak’ diye niteleyerek bire bir karşılık aldığını birlikte hatırlamak amacıyla hiçbir öz olmaya lazım namevcut.”

Bu sürecin sonunda İmamoğlu’na YSK üyelerine taşlama ettiği gerekçesiyle sav açıldığını dile getiren Özel, davaya vekil hakimin “İmamoğlu’na ast sınırdan ukubet vereceği” iddiasıyla görevden alındığını öne sürdü. Özel, bu iddiaların soruşturulması amacıyla denetmen görevlendirilmesi gerektiğini belirterek, erte çıkma karara zahir güvenilebileceğini sordu.

Özel, “Genel Başkan’ımızın söylediği herkesin kulağında olsun. Ekrem İmamoğlu şişman lokmadır. Onu yutturmayız, ezdirmeyiz. Bunu bugünden aynı kere elan Sedir çatısı altında kayda geçirmeyi benzeri vecibe biliriz.” dedi.

Amasra’daki eroin kazası

Amasra’daki beyaz zehir faciasında 42 madencinin hayatını kaybettiğini, bununla ait TBMM çatısı altında bir araştırı komisyonu kurulduğunu anımsatan Hususi, komisyonun başkanlığına birlikte bozuk Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı, SELIM Öğür Kayseri Mebus Taner Yıldız’ın getirildiğine belen etti.

Soma maden kazasının Yıldız’ın bakanlığı döneminde yaşandığını kaydeden Özel, Yıldız’ın alt kurul başkanlığına getirilmesini ve bu görevdeki tutumunu eleştirdi.

Hususi, Amasra’daki beyaz zehir kazasıyla ait kurulan komisyona katılan ve milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Iş ve Sosyal Asayiş Bakan Yardımcısı Adnan Ertem’in, havalandırma ünitelerinden birinin bağlantısının olmadığını ve yetersizliğini açıkladığı sırada Yıldız’ın araya girerek, bundan ahir soruların kayıtlı yanıtlanacağını belirterek oturumu bitirdiğini sav etti.

Havalandırmada şaibe olduğunu kendilerinin da elan ilk söylediğini kaydeden Hususi, “Amasra komisyonunda göden bulandıran bakımsız kokular var. Bunun peşini bırakmayız. Hangi olduysa ortaya çıkma.” diye niteleyerek konuştu.

“Tığ milletimizi uyarıyoruz”

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel’nin yüzdelik 30 civarında olan itimat faizlerini yüzde 18’lere, anti emperyalist enflasyonist politikalara bitmeme ederek indirdiklerini söylediğini rapor eden Hususi, “Küllüm hile. Tıpkısı nöbet faizi düşürmenin bildirme önemli gerekçesi güven kullanımını artırıp yatırımı, üretimi, ihracatı teşvik etmektir. Bilcümle kesimler, üreticiler, ihracatçılar, sanayiciler, ticaret yapanlar, krediye erişememekten şikayet ediyorlar” dedi.

Dış ticaret açığının azalmadığını, cari işlemlerin aşkın vermediğini, döviz rezervinin artmadığını, dolarizasyonun ve enflasyonun düşmediğini tez fail Hususi, şunları kaydetti:

“Şayet bu Nureddin Bitkisel, dedim ya ehliyetsiz kaptan, az buçuk daha bu geminin başında durursa ve o geminin başındaki bir numara ağabey sarayda durmaya bitmeme ederse hepimiz mahvolacağız. Bunun AK Öğür’si, MHP’si yok. Hepimiz bu fırtınada denizin dibine gömüleceğiz. Bilcümle seçkin şey bunu gösteriyor ama bir yalanla kandırma üretmeye devam ediyorlar. Tığ milletimizi uyarıyoruz. Bunlardan kurtulmadan hiçbirimize boşanmak yok.”

Share: