CHP Sözcüsü Öztrak, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Yüksek Öztrak, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne ilişkin, “2019’da ‘Her sene 100 bin bakir sosyal hane projesi’ dediler. Zaman ‘5 yılda 500 bin yıpranmamış içtimai basamak projesi’ diyorlar. Yapılacak evlerin sayısı üstelik bir. Bir Tane ayırt evlerin taksit tutarı. Olur, 2019’üstelik açıkladıkları proje nerede?” dedi.

Öztrak, fırka genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, güzeşte Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki Esentepe Uç Karakolu’na yıldırı örgütünce planlı saldırıda şehit olan Ulaştırma Kontratlı Piyade Er İsmet Aybek’e Allah’tan yağmur, ailesine sabır diledi

Gaziler Günü’nü kutlayan Öztrak, bugünün Atatürk’e “Gazi” unvanı ve “Müşir” rütbesi verilmesinin de yıl dönümü olduğunu hatırlattı. Öztrak, başta Büyük Nazik Önder Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk kalkışmak için ülkenin birlik ve bütünlüğü üzere canını ortaya koymuş mecmu gazilere, gönül borcu ve şükranlarını sundu.

Hükümetin tutum politikasını eleştiren Öztrak, serencam ayrımsız yılda üretici enflasyonunun yüzde 144 olduğunu, bütün envestisman araçlarının getirisinin enflasyonun altında kaldığını savundu.

Bankaların karının serencam ayrımsız yılda beşe katlandığını, geçen sene temmuzda 40 milyar lira olan düşünce, bu yıl 208 bilyon liraya çıktığını öne süren Öztrak, hükümetin bu yılın 8 mahiye döneminde, bütçeden 174 milyar liralık repo ödemesi yaptığını, Seviye Korumalı Mevduat amacıyla milletin hazinesinden ödenen faizin ise 76 bilyon teklik olduğunu argüman etti.

Sekiz ayda bütçeden faiz üzere yapılan toplanmış ödemenin 250 milyar teklik olduğunu savunan Öztrak, “Amma bire bir dönemde çiftçiye verilen destek 25 milyar teklik. Faize verilenin onda biri. Umum Bankası aracılığıyla esnafa sunulan destek 6 bilyon teklik. Faize verilenin kırk iki üstelik biri.” dedi.

Öztrak, faziletkâr enflasyonun spekülatörlerin, manipülatörlerin, paradan servet kazananların bayramı olduğunu tabir etti.

Borsadaki yükselişi eleştiren Öztrak, alelhusus kâh amme bankalarının hisselerinin fiyatlarındaki dalgalanmaları “anormal ötesi” kendisine tanımladı.

Kamu bankalarının hisselerinde yüzde 34’e varan zayiat yaşandığını, basit yatırımcının tasarrufunun “kapik balıkları”na ağızotu olduğunu tamlayan Öztrak, “Son benzeri ayda, Borsa İstanbul’de yaşananlar, kamu bankalarının hisseleri ve finansal dizin özelinde ağır sıklet ayrımsız soruşturmaya muhtaçtır.” diye konuştu.

“Yapılacak evlerin sayısı bile bir”

Ev, makine almanın bundan sonra “tayf” olduğunu savunan Öztrak, basamak mülkiyet oranının 2014’üstelik yüzde 61,1 iken, 2020’dahi yüzde 57,9’a düştüğünü anlatım etti.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ni eleştiren Öztrak, “2019’da ‘Her yıl 100 bin bakir sosyal bölük projesi’ dediler. Bugün ‘5 yılda 500 bin yeni sosyal göz projesi’ diyorlar. Yapılacak evlerin sayısı birlikte bir. Biricik fark evlerin taksit tutarı. 2019 sonundaki projede taksitler 894 liradan başlıyordu. Bu projede 2 bin 280 liradan başlıyor. Taksit az daha üçe katlanmış. Peki, 2019’birlikte açıkladıkları proje nerede? Konutlar hangi oldu?” diyerek konuştu.

Öztrak, son dönemde TOKİ’nin Ankara, İstanbul, Şanlıurfa, Bilecik, Bingöl ve daha güçlü haddinden fazla ildeki ihalelerinin fesih olduğunu öne sürdü.

Bu yılın 7 mahiye döneminde ödemeler dengesi istatistiklerinde kaynağı adsız finansman hareketlerinin izlendiğini, Net Yazık Sakat kaleminden 24 bilyon 347 milyon dolar methal olduğunu ve tıpkı dönemde cari açığın ise 36 bilyon 672 milyon doları bulduğunu ifade eden Öztrak, “İlk yedi aydaki akan açığın üçte ikisi, kaynağını bilmediğimiz adisyon hareketleriyle finanse edilmiş. Ödemeler dengesi rakamları, 1992’den bu yana gelişigüzel kamer yayımlanıyor. Bu büyüklükte ayrımsız kaynağı belgisiz mülk girişiyle tarihimizde ilk defa karşılaşıyoruz. Bu berenarı ilginç ve kuşku uyandıran benzeri rekor.” diyerek konuştu.

Öztrak, “Ülkemize, kimliklerini gizleyerek paralarının kaynağını pinhan kim para getiriyor?” sorusunu yöneltti.

Bu verileri hazırlayan Şekil Bankasının, bu konuda kesinkes tıpkı açıklama yapması gerektiğini dile getiren Öztrak, “Bu büyüklükte bir kaynağı belirsiz mülk girişi bittabi benzer olabildi? Bu nukut kimin parası? Ne kadar güvenli? Bu, ‘istatistiki hata’ diye niteleyerek geçiştirilemez. Ödemeler dengesindeki takdir hataları, hesaplar arasındaki antlaşma tutarsızlıkları ant ortamında geriye doğru doğrusu düzeltilir. Bu nedenle Kesin Hata Noksan hesabı, geriye akıllıcasına yapılan düzeltmelerden sonradan bilcümle muvaffakiyetsiz etrafında dalgalanır.” dedi.

Öztrak, 2011’den bu yana ülkeye giren kaynağı belgisiz paranın hacminin 74 milyar dolara ulaştığını iddia ederek, bunun izaha kadın ayrımsız nicelik olduğunu söyledi.

“Haddinden Fazla aşkın aksiyon var, acul hazırlanmak gerekiyor”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının arkası sıra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ‘Altılı masadaki liderlerle gelişigüzel 41 ilde mutlak, 40 ilde ortak çizelge üstünde çalışıyoruz’ dedi. Çalışmanın detaylarına ilişik izah yapacak mısınız?” sorusu üzerine Öztrak, şunları söyledi:

“Detaylarıyla ilişik açıklama zamanı geldiğinde umumi rüesa eliyle yapılır. Amma şurası başlamak geçişsiz. Zaman budun masasının etrafında oturan genel rüesa hem önümüzdeki seçimi yolmak amacıyla hem dahi TBMM’da Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu sağlamak üzere var güçleriyle çalışıyorlar. Önümüzdeki süreçte ülkemizde yapılması müstelzim çok çok iş var, çokça hızlı kalkmak gerekiyor. Bunu muktedir olmak üzere dahi Meclis’te işleri kolaylaştıracak çoğunluğu sağlayabilmek amacıyla şu anda seçkin çeşit menent üstünde umumi başkanlarımız çalışıyorlar.”

“Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, ‘Hükümetin cebin teriyle ürettiği projeleri kırtasiyecilik içerisindeki aktöre yoksunu şahıslar alıp bunu hırsızlık malı namına çalıyorlar Sayın Kılıçdaroğlu’na götürüyorlar. Bunun adı kapkaç siyasetidir’ dedi. Değerlendirmeniz olacak mı?” sorusunu kıymet Öztrak, şöyle yanıtladı:

“Bekir Bozdağ’ın söyledikleri oynamayı bilmeyen gelinin ‘Yerim dar’ demesine benziyor. Umumi Başkanımız söyledi elhak. ‘Benim sunma büyük bilgiyi aldığım birey, sarayın başında oturan Recep Tayyip Erdoğan’dır’ dedi. Hangi yaptıklarını, ne yapmadıklarını milletimiz görüyor. Ayinesi iştir kişinin, hakeza laflara bakılmaz. Bunların notunu da milletimiz veriyor. Zaman Umumi Başkanımızın söylediği projelerden apayrı proje üretemeyeceksiniz, onları hesabına getireceksiniz. Ondan sonra bile 10 parmağınızda 10 kişmiri, ‘Bunu bürokratlar getiriyorlar, onlar bile kullanıyor’ diyeceksiniz. Sayın Bozdağ biraz zahmet edecek henüz ilk biz neleri açıklamışız bakacak. Bu söylediğimiz projelerin hepsini daha önce açıkladığımızı görecek.”Share: