CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin kol toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Murat Türkiye’yi şişirmek, bu ülkeye huzuru ilam etmek. O yüzden bazı bazı sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında bambaşka parti var mı, üstünde eksantrik fırka var mı, bulunmayan gizli tümen var mı?’ Bunların hacısı hocası meydanda ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir, topu safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin ekip toplantısında mütekellim Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk kez sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi mutlaka getireceğini anlatım etti.

Gençlerin cümle hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bilcümle bu arada motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimse kimsenin inancıyla kimliğiyle hayat tarzıyla cidal etmeyecek. İnsanı eş olarak göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle gençler, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, yegâne isteğim zinhar ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların beslemek zorunda olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak üniversite yurtlarına ilgili sorunların olduğunu, kuvvet olduklarında ensiz sorununu tıpkı yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilgilendiren afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın büyük tıpkısı üretim üssü olduğunu söyledi. Eskiden 5 nazir tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Buradan engelsiz ve kesin söylüyorum, Cenabıhak felek porte nüfuz olduğumuzda, aynı hafta süresince o Tank Tırtıl Fabrikası’nı alacağım önemli ordumuza değiştirmeden reddetme edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, nüfuz olduklarında bire bir hafta içerisinde askeri hastaneleri da hoşgörüsüz alarak Türk ordusuna reddetme edeceklerini belirtti.

“Herkesin dirlik içerisinde yaşadığı benzeri Türkiye mensur edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşpençe Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, “Biz bunlar gibi değiliz. Yok efendim, ‘Ben geliyorum, bulunmayan alelacele geleceğim, bulunmayan bire bir sabah gelirim…’ Rahmetli Ecevit ne dedi? Er gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar nehiy edildiğinde 50 yol söyledim, nehiy ediliyor, Lozan Antlaşması’na ters yapılıyor bilcümle bunların topu topu. Tık çıkmadı. Demincek gündem tutum, kavim berbat vaziyette evet. Oturuyor, ‘Vay ego gelirim, bak bire bir akşam gelirim, yok yarın sabahleyin gelirim.’ Sana davetiye mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diye? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz namevcut. Devlet hakeza yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Oran liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin benzeri zaman ülkenin sorunlarına sahip çıkmak manasına geldiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

” Gün Doğusu Akdeniz’üstelik gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Rum kesimi var, İsrail, Filistin var, hep var. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yok, ne yok? Doğu Akdeniz’in aynı tarafında Akdarı var, başka tarafında tığ varız, iki balaban azamet. Ne cidal ettik tığ Akdarı’la? Hangi gerekçeyle savaş ettik. Bana bir Allah’ın kulu çıkıp mantık aynı cevap verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Mehabet yönetemedikleri amacıyla memleket bu arkaç geldi amma Allah felek ederse devleti baştan mensur edeceğiz. Doğruluk, hukuk, muadele üstüne mensur edeceğiz. Herkesin geçim içerisinde yaşadığı Türkiye’yi mensur edeceğiz.

Bunlar diyor evet ‘Biz milliyetçiyiz. Cumhuriyet Altını tarihinde ilk defa, bire bir hükümet kendi toprağından kaçtı, kişi bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Demin bana dönüp diyorlar ki, ‘Tığ milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Tığ olsak ne olurdu onu üstelik söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, icabında hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Allah felek ederse kuvvet olduğumuzda ilk bire bir hafta süresince ne pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada yeniden dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin çarkıt durumunda yeniden dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların ıcığı cıcığı örtüsüz ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın ciddi konumda bulunduğunu ve lojistik üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Balaban uran kuruluşları, denizle bağlantısı var, yağız yolu çok faal, demir yolu zıkkım elan üstelik yaşayan ağıl getirilebilir. Burası üretim üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar amma tığ Türkiye aşığıyız. Biz hiçbir ayrım yapmayız. İster Hakkari’da lazım Diyarbakır, ister Bingöl, ister Edirne’da, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’üstelik nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu olmayan herkesin başımızın üzerinde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, demokratlık, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması üstüne anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Değme birimiz biricik tek Türkiye Cumhuriyet Altını Devleti’nin bozulan çarklarını yeniden onaracağız ve o çarklar saat üzere çalışacak amma zamanı akıllıca gösteren bir saat üzere. Bundan sakıncasız olmanızı isterim. Hiçbirimizin hususi benzeri beklentisi, amacı namevcut. Murat Türkiye’yi mübalağa etmek, bu ülkeye huzuru yayımlamak. O yüzden kimi zaman sorarlar, ‘Efendim ne oluyor, altında ayrıksı fırka var mı, üzerinde bambaşka öğür var mı, namevcut meçhul öğür var mı?’ Bunların hacısı hocası yıldızlı ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir, hacısı hocası safsata. Rastgele birimiz oradayız, beraber birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi elbet yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 reis altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı sanayi üssü haline getireceklerine meni fail Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve rey vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: