CHP Üsküdar İlçe Başkanı, “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan yargılandığı davada aklanma etti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin fotoğrafının destursuz çekilmesine ilişik üzerine “hususi hayatın gizliliğini ihlal emreylemek” suçundan sav açılan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş için beraat kararı verildi.

Anadolu 17. Asliye Ukubet Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuksuz maznun Suat Özçağdaş katıldı. Duruşmada, yan avukatları hazır bulunurken, CHP Kadro Başkanvekili Bağımsız Hususi, milletvekilleri Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu ile CHP İstanbul İl Başkanlığı namına Canan Kaftancıoğlu peyrev olarak katıldı.

Duruşmada küçümseme düz müşteki avukatı, dosya kapsamı ve yapılan savunmalardan tehirli suçun işlendiğinin anlaşıldığını belirterek, sanığın geriden geriye yapının olduğu tez ettiği Vakıflar arazisinin yerini birlikte gösteremediğini, tamamen siyasi ideolojilerle bu fiili gerçekleştirdiğini, bu nedenle üstelik sanığın cezalandırılmasını dilek etti.

Esas hakkındaki mütalaaya cebin savunma özne avukat Aysemin Gülmez ise müvekkilinin bayındırlık suçunu onaylamak üzere oraya gittiğini söylediğini hatırlattı. Gülmez, Boğaziçi İmar Müdürlüğü çalışanlarının bu davada şahit yerine dinlenmesini istedi.

Duruşmada saraka düzlük sanık Özçağdaş da suçu işlemediğini savunarak, fotoğrafta sadece boş yerey olduğunu söyledi.

Mahkeme, sanığın yersiz arsanın karşısını fotoğrafladığını, meskene yönelik eyleme ilişkin konkre delillerin bulunmadığını, suça konu olan kavuşum aleni celi düz olduğunu ve dışarıdan gelip geçenler vasıtasıyla görülebilecek tıpkısı saha olduğunu belirterek, maznun hakkında aklanma kararı verilmesine hükmetti.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’ın 21 April 2020 saat 12.50 civarında aynı partiye mensup iki kişiyle şikâyetçi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile ailesi eliyle makbul bahçeli evi görüş alanına alarak, çökertme telefonuyla foto çektiği anlatılıyor.

Sanık Özçağdaş’ın bu şekilde kayda aldığı görüntüyü da partisinin mülk başkanına göndermek yoluyla yayma ettiği aktarılan iddianamede, Altun’un evini korumakla işyar polislerin duruma engelleme etmesi konusunda Özçağdaş’ın eylemine serencam verip bölgeden ayrıldığı kaydediliyor.

İddianamede, maznun Özçağdaş’ın eyleminin hukuka yeraltı olduğu belirtilerek, “hususi hayatın gizliliğini ihlal geçmek” suçundan 5 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması isteniyordu.

Share: