CHP’den, toplumsal bölük projelerine ait kanun teklifi

CHP sosyal basamak projelerinde ödemelere ilgilendiren tensikat üzere kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

CHP Grup Başkanvekilleri Açık Deniz Altay, Bağımsız Milletvekili Özel ve Açık Deniz Özkoç’un imzasını taşıyan Şişko Hane Kanununda Başkalık Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’ne bakarak, başvuruları 14 Ilkgüz ile 31 Ekim beyninde alınan içtimai basamak projelerinde adalet sahiplerinden peşinat kâm edilmeyecek, projeler 360 ayak tabanı kadar taksitlendirilebilecek, önceleri ilan edilen hane bedeline ilişik yapılamayacak, taksit ödemelerine konutların teslimini takip eden 4. aydan itibaren başlanabilecek.

Sosyal ev projelerini üstlenecek firmalara, girdi fiyatlarındaki dingildeklik ayn önüne alınarak hazne garantisi verilebilecek.

Teklifin gerekçesinde TOKİ ile basamak sorununun çözülmesinin amaçlandığına bel edilerek, kurumun rüçhan hedefinin önceki kurulduğu günden bu yana madun dirimlik grubu ile itidalli gelir grubundaki ev sahibi olmayan vatandaşların bölük sahibi olabilmesini kolaylaştırmak olduğu kaydedildi.

Gerekçede, TOKİ’nin DÜRÜST Parti iktidarında kar gayeli projelere yöneldiği, ancak ve mutedil gelirlilere yönelik hane üretiminin azaldığı argüman edilerek, azalan gurur gücü ve özellikle büyük şehirlerde yükselen icar fiyatları dolayısıyla mikro ve itidalli gelirli vatandaşların ev sahibi olma hayali dahi kuramadığı öne sürüldü.

İktidarın tarihin sunma büyük basamak projesi adıyla duyurduğu projede, ihtiyaç sahipleri amacıyla planlanan sosyal konutlardan peşinat alınacağı, taksitlere 6 ayda ayrımsız remiks yapılacağı, bu kişilerin evler amade olana kadar icar ödeyecekleri ifade edilen gerekçede, teklifle bu sorunların çözümünün amaçlandığı belirtildi.

Share: