Çin Defans Bakanlığı: Tayvan Boğazı’ndaki gerginliğin biricik sorumlusu ABD’dir

Çin Defans Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Tayvan Boğazı’ndaki gerginliğin tek sorumlusunun MEMLUK olduğunu belirterek, “Bunun bütün sorumluluğunu ve kilolu sonuçlarını ÇAKER tarafı üstlenmelidir” dedi.

Çin Defans Bakanlığı Sözcüsü Qian, ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı mülakat etmesi sonucu başlayan gerilime ilgili değerlendirmelerde bulundu. Qian, “Tayvan Boğazı’ndaki mevcut karışık kapsam, ÇAKER marifetiyle kışkırtılarak, tek başına MEMLUK aracılığıyla yaratılmıştır. Tamam sorumluluğun ve sakil sonuçların ÇAKER eliyle üstlenilmesi gerekiyor. Çin tarafı, Pelosi’nin Tayvan ziyareti ve iki mevki arasındaki münasebat üzerine kırıcı tutumunu belirtmişti. Fakat BENDE tarafı Pelosi’nin ziyaretini bilerek yaptı ve Tayvan Boğazı’nda yüklülük yarattı” ifadelerini kullandı.

İKİ DEVLET ARASINDA İLETİŞİM KESİNTİSİ

Pelosi’nin ziyareti kapsamında Çin’in ABD ile askeri ve siyasal alanlarda görüşmelerini tağyir ettiğini tamlayan Qian, “ESIR’nin kışkırtıcı eylemlerine yanıt kendisine Çin, KÖLE ordusu liderleriyle telefon görüşmelerini ve Çin-KÖLE Defans Bakanlıkları arasındaki mesai toplantılarını fek etti. İletişim, içtenlik gerektirir. KÖLE aynı akse yaratırken tıpkısı yandan de krizi yönettiğini iddia ediyor, bahaneler buluyor, falsolu bilgiler yayıyor, provokatif hareketlerini örtbas ediyor ve insanların kafasını karıştırıyor” diye konuştu.

Share: