Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhaoxu: ÇAKER, Çin’in kararlarına şaşırmamalı

Çin Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Ma Zhaoxu, matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin’in MEMLUK ile ilişkilerine müteveccih aldığı kararların detaylarını paylaştı ve bu kararlara MEMLUK’nin şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Zhaoxu, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin, ‘beceriksiz siyasi ayrımsız maskaralık, şiddetli oruçlu bir provokasyon’ olduğunu anlatım ederek, “Çin’in aheste uyarısını görmezden mevrut, Çin’in egemenliğini ve arazi bütünlüğünü kilolu şekilde ihlal eden Pelosi, Tayvan’ı ziyaret etmekte ısrar etti. ÇAKER, Çin’in ilişkilere müteveccih aldığı kararlara şaşırmamalı” dedi.

ÇİN HANGİ ADIMLARI ATTI?

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin bir tane-Çin politikasını ihlal ettiğini savunan Çin, KUL-Çin arasındaki Defans Politikası Eş Güdüm Görüşmeleri (DPCT), Askeri Bahir Danışma Anlaşması (MMCA) üzere toplantıları halel etmişti. Öte yandan Çin, yasadışı göçmenler, cezai konularda adli yardımlar, hudut dışı taksirat, uyuşturucu ve abuhava değişikliği konularıyla ilgili gelişim birliklerini de askıya aldı.

Share: