Çin’de hayvanlardan insanlara sabık eskimemiş ölümcül tıpkısı virüs tayin edildi! Yer açık semptomları yorgunluk ve öksürük…

Çin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde kullanılmamış tıpkı virüs paniği yaşanıyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği memul Langya (LayV) isimli henipavirüs, şu anne büyüklüğünde 35 kişide tayin edildi.

“TESPİT EDİLEN VAKALAR CİDDİ DEĞİL”

Ağırlıklı yerine dağ bayır farelerinde rastlanan virüs üzerine Çin, Singapur ve Avustralya’dan araştırmacıların kaleme aldığı makale New England Tababet Dergisi’nde yayınlandı. Singapur’daki Duke-NUS Tıp Okulu’ndan araştırman Wang Linfa, tayin edilen vakaların ağır sıklet olmadığını ve ürkü yapılmaması gerektiğini söyledi. Linfa buna karşın, doğada bulunan ve insanları enfekte edebilecek çokça sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara sebep olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya ihtiyaç duyulduğunu üstelik rapor etti.

MEMELİ HAYVAN BILIMI VİRÜSÜN DOĞAL REZERVUARI OLABİLİR

Araştırmacılar vasıtasıyla yapılan çalışmalarda, imtihan edilen kır farelerinin yüzde 27’sinde Langya virüsü tayin edildi. Köpeklerin yüzde 5’inin ve keçilerin yüzdelik 2’sinin dahi virüs testleri pozitif çıktı. Köstebek gibi memeli hayvanların virüsün natürel rezervuarı olabileceği düşünülüyor. MEMLUK Çor Kontrol ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar ise, insanlarda görülen gelişigüzel 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara önceki olabileceğini aritmetik ediyor.

BM UYARMIŞTI

Mürekkep Milletler (BM), henüz evvel dahi iklim krizi ve melez hayatındaki sömürünün artışı zımnında dünyada çokça sayıda eş hastalığın görülebileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Tayvan Hastalık Taharri Merkezi’nden aksata günü yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilişik çalışmaların yakından izlem edildiği belirtilmişti.Share: