Coğrafi işaretli Anzer Balı raflardaki yerini aldı

Coğrafi işaretli Anzer Balı raflardaki yerini aldı

RİZE – Rize’nin dünyaca adlı coğrafi işaretli Anzer Balı nitelik kontrollerinden geçmesinin arkası sıra 2 bin TL’lik fiyatı ile eş üzere raflardaki yerini aldı.

2 bin 300 rakımdaki Anzer Yaylası’ndan hasat edilen Anzer Balları’ndan alınan numunelerin Rize İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekiplerince nitelik kontrolleri cereyan etmek amacıyla Hacettepe Üniversitesi’ne gönderilmesinin arkası sıra kontrolden güzeşte ballar dolum yapılarak ıstampa ve coğrafi meni bandrolü da yapıştırılarak ambalajlandı. Satışa hazır arkaç getirilen ballar arıcılara konfirmasyon edildi. Arıcılar Anzer Balını feda etmek için 2 Bin TL’den raflara dizdi.

Anzer Balının coğrafi meni almasıyla birlikte yavru daha çok talebin arttığını tabir eden Selehattin Deniz, “Yaklaşık 20 yıldır arıcılık yapıyoruz. Resmi olarak coğrafi işaretli Anzer balı üreticisiyiz. Bu sene umumi namına hava durumu haddinden fazla bereketli ve çok güzeldi. Tahminî 10 dönüş albeni incitici oldu. Havalar çığlık olmasaydı Anzer Balı rekoltesi elan çok olacaktı. Umumi itibari ile sezondan memnunuz. Anzer balımızın resmi fiyatı 1 kilogramı 2 bin teklik, yarım yamalak kilosu bin teklik, 250 gramı bile 500 liradır. Coğrafi belen aldıktan sonradan taklitçilerden imdi kurtulduk. Coğrafi işaretin taklidi olmuyor. Coğrafi meni aldıktan sonraları tüketiciler Coğrafi işaretli Anzer balı kâm etmeye başladılar. Satışlar gelişigüzel geçen çağ elan da artıyor. Anzer Balına Az dışından özelliklede Zenci ülkelerinden aşkın gönül oluyor. Bundan ufuk de Anzer balı satışında ayrımsız problem olmuyor. Değme sene balımız ercecik bitiyor, bal üzere bundan sonra yöre havale alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Balımızı coğrafi meni tescili ile emin ve güvenli tıpkı şekilde tüketicilere sunmaktayız”

Anzer Balının coğrafi belen ile beraber mühürlenmesiyle tüketiciler amacıyla balın henüz inanılır olduğunu tamlayan Deniz, “Anzer balı üretim aşaması genelde 1 Haziran ile 20 Haziran arasında arıcılar Anzer’e çıkarak arılarını götürür. 1 Ağustos ile 10 Ağustos arasında bal hasadı yapılır. Ballar kazanlarda sağılır, süzüldükten sonra arıcılar birliğinin dolum tesisine götürülür. Ekincilik İl Müdürlüğü görevlilerince dekoratif alınır. Elan sonrada Hacettepe Üniversitesi’ne tahliller gönderilir. Anzer balının tahlilleri geldikten sonradan ikinci tıpkısı çözümleme için Arıcılar Birliği vasıtasıyla şeker, glikoz, sakkaroz değerleri tayin yapılmak üzere tahlillere gönderilir. İkinci tahlil yapıldıktan sonraları ballar mühürlenir. Mühürlendikten sonrada ambalajlanıp satışa sürülür. Ballarımız daha emin, henüz kaliteli, polen değerleri henüz yüksek. Balımızı coğrafi belen tescili ile emin ve tehlikesiz ayrımsız şekilde tüketicilere sunmaktayız” şeklinde konuştu.

“Alelhusus tüketicilerimizden coğrafi işaretli balları almalarını temenni ediyoruz”

Tüketicilerin alelhusus coğrafi işaretli balları tercih etmeleri gerektiğini belirten Bahir, “Rize’üstelik Anzer balının yaklaşık 500 çeşidi vardır. Anzer’birlikte sonuç ağacı bitki yoktur. Tamamen saha çiçeklerinden oluşur. Anzer’birlikte kestane ağacı olanaksız. Kendine arı çiçeklerden oluşur. Bu nedenle tadı diğer ballardan ayrıt edilir. Ancak Hacettepe Üniversitesi, bilgelik fakültesi, biyoloji bölümü ayrıt etmektedir. Günümüz koşullarında ekonomik şartlardan yağlık fiyatlar rastgele sene güncelleniyor. Çünkü maliyetimiz artıyor. Bunun akaryakıtından tutun şekerinden tutun hepsinde fiyatlar arttıkça bizlerde mecburen fiyatları artırmaktayız. Ballarımızın hepsi kalitelidir. Bayağı Anzer balının farkıyla yukarı Anzer balının nitelik farkı vardır. Balların polen değerlerine göre düzlük yer değişebilir. Özellikle tüketicilerimizden coğrafi işaretli balları almalarını dilek ediyoruz” dedi.

Share: