“Çök fent tutun”u hatalı anladı, yaptığını zat dahi anlamlandıramadı

Çankırı’birlikte düzenlenen “çök üçkâğıt tutun” tatbikatında bir tendürüst, kafasının üstüne kaldırdığı sandalyenin altında korunmaya çalıştı. Çevresindekilerinin uyarısı ile durumu fark eden gencin masanın altına saklanmaya çalıştığı anlar kameraya yansıdı.

Türkiye geneli ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü zımnında saat 18.57’dahi “çök rejim tutun” tatbikatı Çankırı’de de gerçekleştirildi. Bire Bir ahzüita merkezinde düzenlenen tatbikatta aşındırmak yiyici vatandaşlar senaryo gereği depremde avlu halaskâr aynı yöntem olan “çök, rejim, tutun” hareketini yaptı. Vatandaşlar daha sonraları AVM’den boşaltma edildi. Tatbikatın peşi sıra ekipler, stantlarda vatandaşları bilgilendirdi. Ayrıca, manevra sırasında depremlerde hayatını kaybedenler üzere dua edildi.

Komutu yanlış anlayan gencin ilginç anları kameraya yansıdı

Tatbikat sırasında ayrımsız gencin yaptığı enteresan debi kameraya yansıdı. Talimatları kavisli anlayan zihayat, oturduğu sandalyeyi havaya kaldırdı. Başının üzerindeki sandalye ile depremden korunmaya müteharrik genç, yanındakilerin uyarısı ile durumu ayırt etti. Elan sonra sandalyeyi bırakan dinç, masanın altına saklanmaya çalıştı. O anlar ise kameraya yansıdı.

“Kurumsal kendisine bizim çalışmalarımız bitmeme ediyor, bireysel yerine birlikte vatandaşlarımızın bize bindi olması lazım”

Yapılan tatbikatla ilgilendiren hikmet veren Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Bu tatbikatın zaman yapılması ve saat 18.57’de yapılmasının sebebi, Düzce Depremi’nin yıl dönümünün zaman olması. Düzce Depremi ve sair depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Cenabıhak’tan yağmur diliyor, Tanrı tıpkısı henüz böyle bir hareket yaşatmasın diyorum. Bu sene sarsıntı manevra yılı, Bakanlığımız ve AFAD Başkanlığımızın ağır ayrımsız gayreti var. Geçtiğimiz hafta Kur’an kurslarımız ve yurtlarımızda manevra yaptık. Bugün de AVM’deyiz. İnsanlarımızın ciddi olduğu bir noktadayız. Burada tatbikatımızı gerçekleştirdik, sene süresince bile devam edecek. Bizim afetlere hem bireysel hem üstelik kurumsal adına hazır olmalıyız. Kurumsal kendisine bizim çalışmalarımız bitmeme ediyor, ferdî namına üstelik vatandaşlarımızın bize destek olması lazım” dedi. – ÇANKIRI

Share: