Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonu devam ediyor

Dünyanın dört bir yanından sanatçıları benzeri araya getiren Contemporary Istanbul’un (CI) 17. Edisyonu’na sanatseverlerin ilgisi sürüyor.

Contemporary Istanbul Vakfınca Haliç’teki Gemilik İstanbul’dahi planlı fuarda, 15 ayrımlı ülkeden diplomat ve konsolosların katıldığı hususi ayrımsız volta düzenlendi.

Davetlilerin fuarı gezmesinin peşi sıra CI Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Güreli, kültür hanek ortamı ve sanatın Türkiye’de geldiği bekçi üstüne “Arka of Diplomacy” başlıklı benzeri müracaat yaptı.

AA muhabirine açıklamalarda kâin Güreli, fuarın VIP civar gösteriminden sonra ziyaretçi sayısının azalacağını düşündüklerini ancak aksine arttığını ve uluslararası ilginin de bitmeme ettiğini söyledi.

“Bizim fuarımız İstanbul üzere olmalı”

Güreli, Contemporary Istanbul’un arsıulusal dünyadan görüşme ve ekin odaklı insanları İstanbul’a çektiğini anlatım ederek, “Bugün de 20’ye yakın ülkenin İstanbul başkonsoloslarını eşleriyle beraber burada ağırlıyoruz. Bunların arasında Gün Batısı dünyası var. Rusya, Çin, Güney Amerika’dan üstelik var. İstanbul’un firez konuşma ortamını görmelerini istedik.” dedi.

Haliç’mağara Gemilik İstanbul ve Feshane’nin da açılmasıyla İstanbul’un yeni tıpkı konferans merkezi olma uğrunda ilerlediğine dikkati çeken Güreli, şunları kaydetti:

“İşte bunlar hep İstanbul’u daha iyiye koymak, daha gani noktaya doğru alışmak ve bu şehre katkılarını planlamak amacıyla adımlar. Comtemporary Istanbul kurulduğundan beri bilcümle avangart kalkışmak istedi. Hiçbir ahit tek fuarı imitasyon etmedi. Hep farklılıklar yarattı. Birçok konuda yenilikler yaptık, öncülükler yaptık. Buna devam edeceğiz. Çünkü İstanbul dünyanın sunu güzelce ve sunma ayrımlı şehri, bire bir tıpkı yok. Bizim fuarımız İstanbul kabilinden olmalı.”

Contemporary Istanbul hakkında

Toplam 22 ülkenin galerilerinin katılacağı fuarda, 193 Galeri, Hestia, Wadström Tönnheim, Marbella, Dedicace ve Mucciaccia Contemporary, ilk defa saha alıyor.

Contemporary Istanbul ayrımsız zamanda Türkiye’dahi değişik gündeş danışma girişimleri Are Projects, İmalat-derece, Kvareli Foundation for Contemporary Eğin, Loading Kayırıcı Space, Noks Dal Space, OMM, Viable ve Video-Ist’e aile sahipliği yapıyor.

Fuarın 17. yaşının dikkati calip bölümleri ortada ikinci edisyonu ile “The Yard” sergisi, CI Dialogues by CIF, ileri tahavvül temasıyla Contemporary Istanbul Vakfı -Artist in Residence Programı ve Jeff Koons’un BMW hareket birliğindeki makine tasarımı bulunuyor.

The Yard yontu ve enstalasyonlardan oluşan meydanda düz sergisinde ise bu sene Anke Eilergerhard, Ardan Özmenoğlu, Hale Turan, Bedri Baykam, Duygusal Yıldırım, Sevgili Tolon, Erdil Yaşaroğlu, Ergin Cavuşoğlu, Güvenç Özel, Halil Altındere, Isaac Chong Wai, Ingravi Desa, Itamar Gov, Kemal Tufan, Luis Cera, Martian Tabakov, Osman Dinamik, Renee Levi, Raf Şehitoğlu, Stijn Ank, Ayşe Erkmen, Meram Cinel ve Vuslat’ın 22 değişik eseri sergileniyor.

Fuara ücretsiz seferler

Anadolu ve Avrupa yakalarından Contemporary Istanbul marifetiyle ücretsiz gerçekleştirilecek iki temel posta ile sanatseverler Tersane Istanbul’u ziyaret edebilecek. Mülhak kendisine birlik Deniz Taksi duraklarından sanatseverler 22 Eylül’e büyüklüğünde Gemilik Istanbul’a ulaşabilecek.

Contemporary Istanbul Vakfı marifetiyle kombinasyon edilen CI Dialogues programı ise bu yıl Contemporary Istanbul’un 2015-2016 yıllarında hanek direktörü yerine fariza işleyen Marc Olivier Wahler ile kurgulandı.

Fuar, 22 Eylül’e büyüklüğünde umumi ziyaretle sanatseverlerle buluşacak.Share: