Cumhur Reisi Erdoğan, Antep ve Mardin’deki kazalarla ilgili konuştu: İhmali olanlar karşı müstelzim yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, üç haftalık aradan bilahare Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı kestirmece 2 saat 45 zaman sürdü. Toplantının peşi sıra kameralar karşısına sabık Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep ve Mardin’birlikte bütün 35 kişinin can verdiği koygun kazalara ait açıklamalarda bulundu.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Sözlerime Gaziantep ve Mardin’üstelik vadi mevrut kazalarda hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek fethetmek istiyorum. Avarız bütün boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Soruşturmalar neticesinde, failler hakkındaki işler yapılacaktır. Eş kazaların yaşanmaması üzere rastgele alanda mukteza tedbirleri belirleyerek hayata geçireceğiz. Bu meselenin üstesinden gelmeye kararlıyız.

“SERENCAM KABİNEDEN BU YANA METIN HADDINDEN FAZLA ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Son hükûmet toplantımızdan bu yana ülkemizi ve milletimizi yakından ilgili takatli çok emek gerçekleştirdik. GÖZYAŞI toplantımızda kara, bahir ve hava kuvvetlerimizde terfileri görüşüp karara bağladık. Şanla, şerefle yürüttükleri görevlerini başarıyla tamamlayarak emekliye ayrılan mecmu komutanlarımıza ülkemize olan hizmetleri dolayısıyla şahsım ve milletim namına teşekkürname ediyoruz.

Yeni paye ve görevleriyle ülkemize büyük hizmetlerde bulunacaklarına inandığımız subaylarımıza başarılar diliyorum. Müstevli döneminde kent ziyaretlerimizi seyrekleştirdiğimiz amacıyla dayanabilen haddinden fazla ilimize gitme imkanı bulamamıştık.

CEMEVİ ZİYARETİ

Bu çerçevede 6 Ağustos’ta Kocaeli’ni görüşme ettik. Evvel bu şehrimize değer katan aksiyon dünyamızla bir araya geldik. Şişko açım töreninde vatandaşlarımızla buluşup özlem giderdik. Envestisman tutarı 8,5 bilyon lirayı güzeşte yüzlerce eserin toplu açılış törenini gerçekleştirdik.

Dünyanın genişlik yaygın 6. diplomatik misyonuna topluluk büyüklük kendisine kapsamlı istişareler yapıyoruz. 2023 ve ötesinde fikirli ve şefkatli Türk diplomasisi münasebetiyle büyükelçilerimizle aynı iş turu yaptık. İnşallah ‘acun beşten büyüktür’ diyerek rapor ettiğimiz global dalavere değişikliğiyle ülkemizi adalet ettiği yere görmek amacıyla uğraşacağız. Tıpkısı akşam ezanı Hüseyin Gazi Dergahı’na Alevi vatandaşlarımızla Aşure Ayı orucunu açtık. Türkiye’nin ve Türk milletinin ayrılmaz parçası namına gördüğümüz canlarımızla hasbi ve ortak icraat sürdüreceğiz.

“DOĞALGAZ SEVİNCİMİZİ YENİ MÜJDELERLE TAÇLANDIRACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Abdülhamid Konak gemimizi 9 Ağustos’ta Antalya Gazipaşa açıklarındaki fariza yerine uyguladık. Karadeniz’bile 540 bilyon metreküplük doğalgaz sevincimizi yeni müjdelerle taçlandıracağımız bu araştırma gemimiz irademizin sembolüdür. Akkuyu’daki nükleer santralimize anbean incelemelerde bulunduk. Ayrımsız ahit akşam ezanı saatlerinde Konya’dahi planlı 56 ayrımlı ülkeden sporcuların paydaşlık ettiği 5. İslami Tesanüt Oyunları’nın açılışını yaptık.

Balkanlar’daki arkadaş ve kardeşlerimizle mail ilişkilerimizi sürdürmeye hususi ehemmiyet veriyoruz. Bu kapsamda 10 Ağustos’ta Arnavutluk Başbakanı ile bire bir araya geldik. İnşallah Eylül’ün önce haftasında 3 ülkeyi kapsayan Balkan turuna çıkacağız. Tıpkısı ahit Slovenya Cumhurbaşkanını külliyemizde misafir ettik. Türkiye’nin sınırlanmış akarsu kaynaklarını genişlik etkili artağan şekilde elde etmek üzere baraj inşasına özel ehemmiyet veriyoruz. 605 yeni hidroelektrik santraliyle bu doğrultuda kocaman mesafeler hatim ettik.

“ÜLKEMİZİ HİDROELEKTRİK KIRICI BAKIMINDAN DÜNYADA 9.SIRAYA YÜKSELTTİK”

Bu sayının 930’u bulduğunu göstermek isterim. Ülkemizi hidroelektrik yoğun bakımından dünyada 9. sıraya yükselttik. Hem kuraklığa hem üstelik yeğin baskınlarına karşı eke enfrastrüktür kurduk. DSİ’nin düzenlediği törende 11 Ağustos’ta 34 hidroelektrik barajını hizmete alarak bu alandaki gücümüzü daha bile arttırdık.

İstanbul Uygarlık Üniversitemizin 1 milyon pusula kapasiteli kütüphanesinin açılışını 12 Ağustos’ta yaptık. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Budun Kütüphanesi’nin ülkemiz sınırlarını dahi aşan prestiji bize akilane istikamette gittiğine bel ediyor. Çorum’dahi kitap ve hizmetlerin resmi açılışını yaptık hem dahi Sungurlu Birleştirme Uran bölgesinde inşasına başlanan çokça büyük savunma sanayi tesisinin temelini attık. 6 bilyon teklik bu envestisman, yılda 2 bilyon liralık ekleme ayar üreterek akan açığımızın azalmasına 4 bilyon liralık katkıda bulunacaktır. Bu üretim rastgele şeyiyle yüzdelik 100 yerli ve milli tıpkı eser olacaktır.

Nevşehir’da Hacı Bektaş Ege ihtifal programında hünkarın tıpkısı olalım, anaç olalım, hareketli olalım tevhidini çokluk olduğumuz canlarla paylaştık. Malezya Kralı sayın Hükümdar Abdullah’ın 16 Ağustos’ta ülkemize yaptığı resmi ziyareti iki talih ilişkilerinin geliştirilmesi bakımından tarihi dönüm noktası namına değerlendiriyorum. Geri akşam dahi ailecek birlikte İstanbul’bile bir arada olduk. Hem iki mevki arasında atacağımız adımların müzakeresini birlikte yaptık.

“AMACIMIZ, PUTİN VE ZELENSKİ’Yİ BİR ARAYA GETİREREK KRİZİ KÖKLEŞMIŞ ÇÖZMEK”

Rusya Ukrayna savaşı ülkemizle gelişigüzel tekmil insanlığı etkileyen sonuçlar doğuruyor. Türkiye namına savaşın önüne geçilmek, peşi sıra barışla sonuçlanması üzere her tip gayreti gösterdiğimize hep şahitti. Dünya hububat üretiminin üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’nın gerçekleştirdiği ayn önüne alındığında Ukrayna tahılının ülkemiz üzerinden dünyaya gönderilmesi yabanlık amacıyla eleştiri gelişmedir. Ülkemizin sergilediği tartılı, barışsever, çözüm odaklı anlayışın olumlu neticelere ara kazanç edilmesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz.

Soçi’dahi sayın Putin’le bu konunun beraberinde iki mevki ilişkileri, Ukrayna savaşını enine boyuna mülakat imkanı buldum. Geçtiğimiz Perşembe haset Ukrayna’ya anbean BM Umumi Sekreteri’nin katılımı ile sayın Zelenski ile yaptık. Amacımız Putin ve Zelenski’yi Türkiye’bile bir araya getirerek krizi kökleşmiş çözmektir.

Esenler’deki 60 bin konutluk kentsel tahavvül projesi konutları, terbiye, perestiş kurumları, yeşil alanları, seçme kalem toplumsal, kültürel ihtiyaçları karşılayacak alanları ile âdeta İstanbul’a yakışacak eserdir. Bu eserlerimizle inanıyorum kim oraya ati vatandaşlarımız bizlere çok haddinden fazla dualarda bulunacaktır. İnşallah TOKİ ve Esenler Belediyemizin işbirliği ile planlı yılsonuna büyüklüğünde 5 bine ulaşacak bu projeyi hamle kadem tamamlayacağız

Cumartesi haset Manisa’daydık. Burada ayrımsız üzüm bağında üreticilerimizle hasbıhal ettik. Hasbıhal ederken beklentilerini da sorduk. Beklentilerin arkası sıra üstelik sarih fiyatı açıkladık. Şehrimize kazandırdığımız 4 bilyon 665 milyon liralık yapıt ve hizmetlerin resmi açılışını yaparken sıska üzüm alım fiyatını kilogramda 27 teklik kendisine açıklayarak üreticilerimize müjdemizi verdik.

“CUMA NAMAZI NAMAZINI MALAZGİRT’TE KILACAĞIZ”

Gerçekleştirdiğimiz çokça sayıda ikili ülfet, derinti ve programla ülkemize bakım edecek, beklentileri karşılayacak icraat yaptık. Bugün Bitirmiş ve Yaka Güvenlik Akademimizin bitirme törenine ortaklık edeceğiz. Yarın Filistin Fehamet Başkanı sayın Abbas’ı mülakat edeceğiz. Perşembe haset Çakal Armudu, Cuma Namazi günü Malazgirt’te olacağız. Sayın Bahçeli ile gelişigüzel bu iki heybetli programımızı inşallah gerçekleştireceğiz. Cuma namazımızı inşallah Malazgirt’te kılacağız. Kült İşleri Başkanımızın imametiyle inşallah cuma namazi namazımızı ifa edeceğiz. Kütahya ve Afyonkarahisar’dahi vatandaşlarımızla birlikte olacağız.

Milli iradenin üstünlüğünü organizasyon edip, vesayeti etkisizleştirmek, terör örgütlerinin başını dişlemek, darbecilere ülkeyi elverişsiz söylemek vasıtasıyla mücadelemizin koca kısmını başardık. Akibet dönemde ürem, kur, para şişkinliği denklemiyle sınandığımız tutum alanı olduğu gerçektir. Ekonomimizi gömmek tehdidi ile 2018’den itibaren eskimemiş programı hayata geçirmeye başladık. Envestisman, istihdam, istihsal, dış satım ve akan aşkın tarafından ülkemizi ilave esasına dair programın teorik peş planı ve uygulamanın anlaşılması az buçuk fasıla aldı.

“ENFLASYON İÇİN TEDBİRLER ALIYORUZ”

İşimize baktık, ekonomide esaslı dönüşümü yavaş yavaş hayata geçirdik. Yıllar ilk yaptığımız önceliği istihdama ve üretimi verme tercihine bugün gelişmiş ülkeler birlikte başta oluşmak için kamu dünyanın başladığını görüyoruz. Mandacı iktisatçılar hala görmezden gelmeye, üstünü örtmeye, yatmaya bitmeme ediyor. Karın ve vicdan sahibi iktisatçıları programı az buçuk mahcup ifadeyle olsa dahi ölçüm ediyor. İktisat teorileri ve uygulamaları hikmet ve matematik üzere seçkin yerde meri kuralları, formülleri, denklemleri olan konular değildir.

Her ülkenin, toplumun şartlarına, kültürüne, birikimine, kabiliyetine, gücüne göre fark gösterir. Tıpkı ülkede muvaffakiyetli olan modelin diğerinde da bire bir sonucu vereceğin garantisi yoktur. Ülkemizde ısrarla belirli iktisat modellerin kullanılması isteyenlerin fanatizmi apayrı kazanç ilişkilerinden kaynaklanmaktadır.

“HEP DÜNYA EFDAL ENFLASYON GERÇEĞİ İLE BOĞUŞUYOR”

Bugün itibariyle hep dünya faziletli para şişkinliği gerçeği ve başıboşluk tehdidiyle boğuşuyor. Türkiye ise iktisadi modeli sebebiyle tarihinin yeryüzü faziletli istihsal, dış satım, istihdam seviyesine ulaşmıştır. Şişkinlik rakamlarımızın saymaca yerine çok yüksek seyretmesi elbette sıkıntı vericidir. Tığ enflasyon rakamlarının insanlarımızın hayatındaki suratsız etkilerini, seçme kesimin gelir seviyesini yükselterek bertaraf etmeye çalışırken benzeri zamanda enflasyonu düşürecek tedbirleri alıyoruz.

Uzunca süredir enflasyonsuz soylu erki iklimde yaşamaya alışmış ülkelerde bizimkiyle mukayese edildiğinde daha âdeta gözükün oranların etkileri çokça elan dip ve tahripkâr hissediliyor. Zaman yaşadığımız enflasyon bütçe ve işsizlik kaynaklı değil global gelişmelerin tetiklediği dengesiz karşılık hareketlerinin sonucudur. Yani maliyet odaklı enflasyondur. Finansal dalgalanmalar ve hayat hareketleri üzerinden soymayı alışkanlık haline getirenler bizi tıpkı yola saplamak için canhıraş tıpkısı mücahede içindeler. Ülkemiz ekonomide özlük yolunu çizmiştir, kararlılıkla yürümektedir. Türkiye’nin ihtiyacı faizi arttırmak değil, envestisman, istihdam, istihsal, dış satım, akan fazlayı arttırmaktır.

“O ESKİ TÜRKİYE ARTIK GERİDE KALDI”

Ümranlı ülkelerdeki bizden daha dip farklar içeren politika faizi ile para şişkinliği ilişkisine bakmayanların Türkiye’deki durumu od tellallığı edasıyla anlatanların halleri farklıdır. Zaman Türkiye değme alanda tıpkısı eksantrik ligin, bir bambaşka dünyanın oyuncusudur. Özlük krizlerinin yükünü azaltmak üzere politikamıza benzer hatta daha doğacak adımlar atan gelişmiş ülkeler görüyoruz.

Tek kimse kusura bakmasın. O çarkıt Türkiye artık geride kaldı. Tığ bire bir güvenlik politikalarımız, erke, uran, sosyal politikalarımız gibi, tutum politikamızı bile özlük gerekseme ve çıkarlarımıza bakarak belirlemeyi sürdüreceğiz. 20 yılda yaptığımız eğitim, esenlik, ulaştırma, enerji, tarım, teknoloji yatırımı kısacası mensur ettiğimiz her altyapı aha bugünler içindi. Bu yatırımları küresel finans kurumlarına imdi nesep aktarmak üzere değil öz vatandaşlarımızın sahn seviyesini yükseltmek, geleceğini pekitmek içindir. 184 bilyon dolara yakın yatırımla ulaşım altyapımızı, kendisi ve bölgemizin ihtiyaçlarını karşılayacak hale getirdik.

Ülkemiz yollarında dolaşan taşıtları yeniledik, çoğalttık. 100 milyar doların üstünde yatırımla oturmuş enerji gücünü hedeflerine akla yatkın seviyeye çıkarttık. Sanayicilerimiz makina ve ekipman altyapılarını yenilediler, güçlendirdiler. Toplamda 3,5 trilyon dolarlık yatırımla gelişigüzel alanda ülkemizi bugünlere hazırladık. Bu düzentileme ve çabaların, fedakarlıkların neticesini kabul etme vaktidir. Şimdi cemi unsurlarıyla balaban, ruhlu, müreffeh, özgür Türkiye’yi dakikasında inşa etme vaktidir. Bizden ahir nesle bırakacağımız 2053 vizyonumuzu biçimlendirme vaktidir. Yer, ulaştırma, enerji, endüstri, tarımdan konuta kadar pekçok alanda bu vizyonun sütunlarını yükseltmeye bile başladık.

“BÜTÇE DİSİPLİNİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Tek kimsenin siyaset mühendisliği, sinsi tuzak, naftalin ıtri toplumsal projeleriyle bizi bu hedeften alıkoymalarına cevaz etmeyeceğiz. Türkiye’nin yeniden yarım asrı aşkın süredir oynanan oyunlarla, yunak dünyalık sömürgesi haline dönüştürülmesine rıza göstermeyeceğiz. Iktisat modelimizle yatırım eden, çalışan, tecim fail kazanacak. Bunların hasılasıyla dahi oran, bütçe kazanacaktır.

Hükümete geldiğimiz günden beri titizce durduğumuz bütçe disiplininden ivaz vermeyeceğiz. Büyümeden, isdihdam ve ihracata, bütçe gerçekleşmelerinden, küresel ticaretten aldığımız pay kamu rakamlar iktisat programının öngörülerine uygundur.

Vatandaşlardan bir tane ricam kişi paralarına güvenmeleridir. Yerel parayı koruyacak seçme kalem mekanizmayı oluşturduk. Artık on paralık kimsenin dövize ve altına yönelmesi için amil kalmamıştır. Tasarruflarını halen döviz ve altında markajcı vatandaşlarımızı Türk Lirası mevduatlarına dönmeye nida ediyorum.

“PİYASADA DENETİMLERİ SIKLAŞTIRDIK”

Hepimiz tıpkı Türkiye gemisinin içindeyiz. Bu sefine güvenlik kadar tutum üzerinden açılan su alarak batarsa hepimizin boğulacağız. İş dünyamızı ve vatandaşlarımızı esermek için düşük muteber Türk Lirasını götürüp dövize veya altına gidermek Türkiye gemisinde mahpushane açmaktır.

Evine, arsasına, arabasına, stoktaki malına, verdiği hizmete, sattığı ürüne pahalılık ve girdi maliyetlerine izahı olmayan fiyatlar sarmak Türkiye gemisinde mahbes beğenmek demektir. Paradan mal kısaltmak hesabına yapacağı yatırımı yapmamak, işçiyi çalıştırmamak, ürünü üretmemek, satabileceği malı satmamak Türkiye gemisinde hapishane beğenmek demektir.

Tüm bu gelişmeleri harfiyyen strateji ediyoruz. Belirleme ettiğimiz sorunların çoğunun türel değil aktöresel iyice olduğunu gördüğümüz için kamunun almaşık imkanlarını kullanarak çözüm arıyoruz. Piyasada denetimleri sıklaştırdık. Gıdadaki muvazenesiz fiyat artışlarına karşı kooperatif marketlerini devreye soktuk.

“MISIR TON FİYATI 5 BİN 700 TL”

Bu açacak ile mısır üreticilerimize aynı muştu atfetmek istiyorum. Toprak Mahsulleri Ofisimiz hasat dönemi yaklaşan akdarı gelgel fiyatını bindi hariç ton başına 5 bin 700 teklik namına uygulayacaktır.

İşçi, memur, emekliye büyüklüğünde gelişigüzel kesimin ecir artışlarını yüksek tuttuk. Bağan gelirli kesimin göz ihtiyacını bloke etmek için Eylül’dahi açıklayacağımız yeni atılımı birlikte atıyoruz. İstihdamı esas işgücü eğitiminden uzmanlığa büyüklüğünde temas seviyede destekliyoruz. Kamu ç alışanlarını eklenmiş karine, keyif çalışanlarının isim haklarını çözdük.

Öğrencilerimizin stajlarını Ulusal Staj Programlarıyla afaki kriterlerle gerçekleştirmelerini sağladık. 100 bini çok öğrencimizin yararlandığı staj programımızı henüz da geliştiriyoruz.

“DANIŞMA BİLGİ SİSTEMİ’Nİ DEVREYE ALDIK”

Meşveret Bilgelik Sistemi’ni devreye aldık. Üniversiteden mezun olan gençlerimizin kamu ve hususi sektörde gelişim bulabilmelerini uydurmak üzere kariyer merkezlerinin kapasitelerini güçlendiriyoruz.

Hangi alana adese tutarsak tutalım, her konuda mevcut kazanımlarına ehil çıkarak ülkemizi henüz ileriye taşıyacak, halihazırda yaşadığımız sıkıntıları çözecek çalışmalar içindeyiz. Hazne ve Maliye Bakanımız ve ekibi başta oluşmak üzere ekonomiyle ilgilendiren mecmu kurumlarımız hayatiyetli koordinasyonla görevlerini yerine getirmektedir.

Vatandaşlarımızdan sadece sabır ve destek istiyoruz. Hükûmet gündemimizdeki gâh hususlarla ilişkin bilgileri tesahup etmek istiyorum. 3 hafta sonraları 12 Ilkgüz Pazartesi başlayacak olan 2022-2023 terbiye-öğretim yılına hazırlıklarımız yoğun şekilde devam ediyor. Ücretsiz ders kitaplarımızın basımı ve dağıtımı tamamlandı.

“ANA KİTAPLAR DA ÜCRETSİZ OLACAK”

Paramızla pusula alamıyorduk. Tezkere bulamıyorduk. Dip sınıflardaki abilerimizden reprodüksiyon notlarını da satın alamıyorduk. Ama demincek kuşe kağıtta matbu kitapları ücretsiz kendisine seçkin eğitim talim yılının başında sıralarının üzerinde yavrularımızın önüne koyuyoruz.

Bu yıl ibret kitaplarının yanısıra havari kaynakları bile ücretsiz kendisine okullar açıldığında öğrencilerimizin masalarında hazır edeceğiz. Dağıttığımız koruyucu kaynak tutarı 130 milyonu buluyor. Milli Yetişek Bakanlığımız yekpare okullarımızın sililik, kırtasiye, gerçekten onarım, işlik kabilinden bütçeleri bu yıl direkt okullara gönderdi. Arılık işlerinde çalışacak 60 bin sevimli okulların açılmasıyla görevlerine başlayacaklar.

10 bin ekol projesi kapsamında 3 milyarlık proje kullanarak çokça bol icraat gerçekleştirdik. Sene sonuna büyüklüğünde ana okulu sayısı 3 bine tamamlanacak. 1 Eylül’birlikte atamalarını yapacağımız 20 bin öğretmenin 7 binden fazlasını meslek öncesi öğretmenliğine tahsis ettik.

YAZ OKULLARI

Yazın açtığımız olgun, görüşme, aritmetik ve yabancı anahtar yaz okullarından 1 milyon çocuğumuz yararlandı. Bu yaz yeni projeyle kapalı karye okullarını bayındırlık ederek köy hayat merkezleri haline getirdik. Okulların açıldığı tarihe büyüklüğünde 1500 karye yaşam merkezini faaliyete geçirmiş olacğız. Kayırıcı durumu ve aynı taleplerle kusur tayinine başvurma eden öğretmenlerimizin başvurularının ayrıcasız tamamının karşılandığı müjdesini çevirmek istiyorum.

Uzman ve başmuallimlik kadrolarına 614 bin 446 başvuru oldu. Nazik bölümü muktezi eğitimleri tamamladılar. Faziletli lisans, doktora yapmış olan 80 bin öğretmenimiz elhak muaftır. Boykot çağrılarını milli iradenin tecelligahı olan Meclisimize saygısızlık kendisine görüyoruz.

“SAĞLIKÇILARIMIZA VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRİYORUZ”

Sağlıkçılarımıza 14 Mart Tababet Bayramı’nda verdiğimiz sözlerin hepsini birer birer yerine getiriyoruz. Hekimlerin mağduriyetine öğün açan malpraktis sorunu çözüldü. Hekimlerin emekliliklerinde doğruluk kaybına el açan düzenlemeyi tamamladık. Afiyet kuruluşlarındaki uzman hekimlerimizin hastalara elan fazla aralık ayırabilmeleri amacıyla 85 bin apotr personel kadrosunu açtık.

Aile hekimlerimizin temel ücretlerini de hastalanmış yüküne oranlı şekilde baştan düzenledik. Türkiye’nin sunu doğru keyif reformlarını hayata geçirmiş idare adına son dönemde şikayetlerin tamamını çözüme kavuşturmuş oluyoruz. Rustik Kalkınma programının 11. çağrısı amacıyla projeler alınmaya devam ediyor. Destek için gereken fakül seviyesini 65’den 30’a düşürüyoruz. Sonunda 4 binin altında kalan desteklenecek proje sayısını 7 bin 714’de yatırım tutarını üstelik 10 bilyon liraya yükselttik.”Share: