Cumhur Reisi Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın arkası sıra açıklamalarda bulunuyor

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Tahminî 3,5 saat süren görüşme sonrası açıklamalarda mevcut Reisicumhur Erdoğan, başörtüsüyle ait kanunuesasi değişikliği teklifi üzerine da konuştu.

“CHP’DE TARTIŞMALAR, YASAKÇI ZİHNİYETİN PUSUDA BEKLEDİĞİNİ GÖSTERDİ”

Açıklamalarından Erdoğan, “Mecliste yaptığımız YANLIŞSIZ Parti Kol toplantısında CHP Umumi Başkanı yoluyla gündeme getirilen kamuda başörtüsü ve himmet hakkı üzerine majör değerlendirmelerde bulunduk, çağrı yaptık. 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle ülkemizin kanayan yarası olan başörtüsü ve düzentileme hakkındaki sorunu çözmüştük. CHP Umumi Başkanı’nın bu konuyu gündeme getirmesi konusunda özellikle CHP’de tartışmalar dideban zihniyetin esasen pusuda beklediğini gösterdi” dedi.

“MECLİS GÜNDEMİNE KİMİN NASIL TUTUMA GİRECEĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Bizde çözümü anayasal garanti ahiz teklifinde bulunduk. Meclis’te akseptans edilen elan sonradan CHP Genel Başkanı’nın AYM’de iptal edilen aynı düzenleme vardı. Arkadaşlarımıza sülale kurumunu da içeren elan kapsamlı kanunuesasi değişikliği talimatını verdik. Bahis Divan gündemine geldiğinde bu konuda kimin bittabi tutuma gireceğini bütün gelişigüzel göreceğiz. Bizde çözümü anayasal güvence kabul etme teklifinde bulunduk. Meclis’te kabul edilen elan sonraları CHP Umumi Başkanı’nın AYM’da iptal edilen bire bir düzenleme vardı. Arkadaşlarımıza sülale kurumunu üstelik içeren daha şümullü kanunuesasi değişikliği talimatını verdik. Laf Sedir gündemine geldiğinde bu konuda kimin şüphesiz tutuma gireceğini bilcümle birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Sözlerime Dünya Şampiyonu olan Ampute Milli Takımımızı kutlama ederek yok etmek istiyorum. Birer azim ve çalışkanlık timsali kendisine gördüğüm oyuncularımıza şahsım, milletim adına teşekkürname ediyorum. Ülkemize ve milletimize hizmetle meşgul günler ve haftalar geçirdik. Ülkemizin 20. Ankara’nın 2. eseri Etlik Şehir Hastanesi’ni 28 Eylül’birlikte hizmete açtık. Şehir hastanelerimiz acun çapında mümasil alınıyor.

MGK toplantısında iç ve aut tehditleri değerlendirdik. Özellikle Yunanistan kullanılarak ülkemize alın sergilenen düşmanca tavrı tekrar ilan ettik. TESK’in yapılan umumi kurulunda esnaf ve sanatkarlarımızla hasbihal ika imkanını bulduk. Esnaflarımıza yönelik bakir müjdelerimizi konuşmalarımızın sonuç kısmında sizlerle paylaşacağız. Ayrımsız dönem akşam ezanı İznik’te Acun Göçkün Oyunları’nda değişik coğrafyalardan gelen kardeşlerimizle buluştuk. Bu oyunlar vesilesiyle ülkemizde ağırladığımız misafirlerimizin her birinin evlerine hars elçileri yerine gördüğümüze inanıyorum. Kaynak ve Maliye Bakanımızın organizasyonuyla ecnebi iktisatçılarla ayrımsız araya geldik. Ülkemizde uyguladığımız iktisat programını ve toptan gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduk.

“1 EKİM’DE MİLLETVEKİLLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK”

TBMM’nin 27. dönme 6. teşri yılı açılışı vesilesiyle 1 Ekim’birlikte milletvekillerimizle aynı araya geldik. Genel kurulda yaptığımız açım konuşmamızda ülkemizin dünü, bugünü ve yarınını kucaklayan kapsamlı saymanlık yaptık. Konuşmamızı önümüzdeki yılı Türkiye Yüzyılı müjdesini vererek makro akıl ilettiğimize inanıyorum. İstanbul’a kazandırdığımız en son ulaşım projesi olan Pendik- Sabiha Gökçen yer altı treni hattının açılışını gerçekleştirdik.

Yıpranmamış finansal mimarlık arayışlarının dünya çapında yordam kazandığı dönemde ortaklık mal kurumlarının oylumlu ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum.

“YAŞANAN TEMAS GELİŞME, TÜRKİYE’NİN AVRUPA İÇİN KAÇINILMAZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Ermenistan Başbakanı sayın Paşinyan’la Prag’ta görüştüğümüz hükümet başkanları arasındaydım. Yaşanan gelişigüzel gelişme Türkiye’nin AB ve Avrupa coğrafyası amacıyla mübrem olduğunu gösteriyor. Ülkemizin lehçe krizler karşısında sergilediği istikrarlı tavrın muhataplarımızla takdirle karşılandığını gördük. Prag’bile da Şark Akdeniz ve Veli sorunlarını uluslararası hususiyet çerçevesinde fasletmek istediğimizi söyledik. Muhataplarımızı ikili temelde diyaloğa nida etmesini bekliyoruz.”

“ALEVİ-BEKTAŞ İNANÇ ÖNDERLERİNE EKIP VERİLECEK”

Cuma Namazı haset İstanbul’bile Şahkulu Odalık Dergahı’nda ülkemizdeki Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız için tarihi adımları de açıkladığımız törene katıldık. Şah Kulu Padişah Dergahı, Orhan Gazi devrinden beri bu toprakların heves pınarından biri olmuştur. Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 76 cemevi üstelik verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı bakım olmuştur.

Bu topraklar üstünde yapılmamış ürün hizmet, milletimizin çözülmemiş hiçbir meselesini bırakmamakta kararlıyız. Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın temenni ve beklentilerini teyit ettik. Derakap çözülebilecek olanları vilayet ve belediyelerimiz marifetiyle çözdük. Verilen hizmetlerin sürekliliğini temin etmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Kültür Cemevi Başkanlığı kurma kararı aldık.

Bire Bir şekilde cemevi erkan hizmetlerini yürüteç Alevi-Bektaş inanç önderlerine bu hava bünyesinde grup verilecek. Mangiz mülklerine kira bayılmak yerinde artan Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz istifade edebilecek. Ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini henüz hayata geçirmiş oluyoruz.

“FATİH’İN TORUNLARIYLA GEÇİRDİĞİMİZ ANBEAN ENERJİMİZİ TAZELİYOR”

Cumartesi günü Balıkesir’birlikte vatandaşlarımızla buluştuk. Kuvayı Milliye meydanına büyüklüğünde, oradan devlet müşavere meclisi toplantımıza gidişimize attığımız gelişigüzel adımda bizleri muhabbetle bağrına basan Balıkesirli vatandaşlarımıza buradan teşekkürname ediyorum. Iş günü Mimar Sinan Üniversitemizin, Yontu Müzesi’nin açılış törenine katıldım. Galataport’u ülfet eden vatandaşlarımızla hasbıhal etme imkanı bulduk. Henüz bilahare TÜGVA Genel Kurulu vesilesiyle gençlerimizle buluştuk.

Bu buluşmada beklenmeyen coşkulu, coşkulu, içten geçti. TEKNOFEST gençliği ile maddesel ve manevi herhangi bir alanda kendini gelişigüzel alanda yetiştirme iradesine ehil Fatih’in torunlarıyla geçirdiğimiz anbean bizim enerjimizi tazeliyor. Bakanlar Kurulu toplantımızın öncesinde üniversitelerimizin 2022-2023 akademik açılış döneminde hocalarımızla ve gençlerimizle beraberdik. Kullanılmamış akademik yılın balkı olmasını diliyorum.

Global kazançlı krizin ve güvenlik tehditlerinin arttığı dönemden geçiyoruz. Salgın, cidal, enerji ve mal fiyatların yükselişiyle, sakinlik ihtimaliyle tırmanan bu sıkıntılı dolaşma tabiatıyla ülkemizi de etkilemektedir. Düzensiz kafile akımı, hanay pahalılığına büyüklüğünde tıpkısı sekans sıkıntıyla mücadele ediyoruz. Türkiye uzun uzun süredir maruz kaldığı hareketli ve tuzakların etkisiyle tedbirleri önceleri alabilen kabiliyete ehil benzeri ülkedir.”

“GLOBAL KRİZİN YIKICI ETKİLERİNİ SUNMA AZ DÜZEYE İNDİRDİK”

Terörle mücadeledeki tecrübemizle tahkim ettiğimiz güvenlik ve toplumsal mimarimiz bölgedeki sair kaoslara alın korunaklı hale getirmiştir. Diplomaside çifte ölçün ve mezalim eskimemiş lehçe dalgalanmalar karşısında kararlı ve yararlı politikalar geliştirmemizi sağlıyor. Toptan krizin yıkmacı etkilerini yeryüzü birkaç düzeye indirmeyi başarabiliyoruz.

Avrupa başta olmak üzere dünyayı kişmiri kişmiri düşündüren enerji krizine, yenilebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek hazırlıklı yakalandık. İstihdam odaklı politikalarımızla sükûnet tehlikesinin konuşulduğu dönemde insanımızın aşını, geleceğini güvence altına altık. Bugün aylaklık oranı açıklandı. Benzeri eski ayak tabanı göre yüzdelik 9,6’yla bir tane haneli rakamlara gerilerken istihdam sayımız 31 milyonun üzerine imdi. Cumhuriyet tarihinin genişlik yüksek istihdam rakamına nail olduk böylece.

Son günlerde yaşadığımız sıkıntıların farklı politik ve içtimai saiklerle ortaya çıkmasını anımsatmak istiyorum. Demokratlık, türe ve özgürlükler üstüne ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi çalışkan tutuyoruz. Türkiye’nin cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne atıfla sembolleştirdiğimiz 2023 hedeflerine akilane sakıncasız adımlarla ilerliyoruz.

İlk başlığımız benzeri müddet geçmiş duyurduğumuz milletimize 500 bin hane, 250 bin yer, 50 bin işyeri kazandırma amacını taşıyan İlk Evim İlk İşyerim Kampanyasındaki akıbet gelişmelerle ilgilidir. Sosyal ev projeleri arz çok önem verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır.

TOKİ’DE 7,2 MİLYON BAŞVURU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların ardından İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu anne kadar 7,2 milyon referans yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu cemi şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna büyüklüğünde devam edeceği göz önüne alındığında rakamların devam edeceği açıktır.

Konutları 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. İlk hamle 250 bin konutumuzu adalet sahiplerine teyit edeceğiz. Arsa sayısını bile 1 milyona tarh kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Ne şehirde, nerede, hangi parselde bu arsalarımızı hazırladık. Arsa yerlerinin yüzdelik 40 site merkezinde yüzdelik 60’ı ilçede almak şekilde belirledik.

Göz amaçlı arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’da olacak şekilde planlandı. Başka şehirlerimizdeki arsa sayıları toprak uygunluğuna göre tayin edilmektedir.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Vatandaşlarımız yer ve konuta tıpkı anda başvurabilir. Fakat basit ikisi pattadak çıkarsa hoppadak birini yeğleme edebileceklerdir. Arsa fiyatlarını meydan bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, bir zaman geçmiş evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

Müşterek parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada ev nesir talebinde bulunabilir. Bu parselde dayanaklık etmek fazlalık 4 veya 5 merhametsiz geçmeyecektir. Ev gayeli arsaların ve iş yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Adalet sahibi vatandaşlarımız Antrakt ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının tümü 2 yıl zarfında bitecek.

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’dahi Ankara, Afyon, Amasya, Vazıh, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

Proje kapsamında 50 bin işyerinin önceki etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi ortada değişen 350 bin liradan eşit 2633 liralık taksit, 10 yıla vasıl vade ile esnaflarımıza sunulacaktır. Çabucak bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya özel sektörün hane yatırımlarını hareketlendirecektir.

ESNAFA KREDİ DESTEĞİ

Salgın ve çarpışma şartlarının önümüze çıkardığı kavi süreçte da esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olmayı sürdürüyoruz. Kadın girişimci kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak 17 milyar liranın üzerinde töz kullanmıştır. Gençlerimiz amacıyla girişimci kredilerinden 52 bin güç 10 milyar lira kaynağa ulaşarak yararlanmıştır.

Esnafımıza 100 bilyon teklik cesaret kampanyası başlatıyoruz. Kredi peş limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme araç kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Tendürüst girişimlerimizin güven limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan yüreklilik kullanıp birlikte takibe sakıt esnaflarımıza 6 taban mankafa ödemesiz 36 vadeli borcunu tasfiye imkanı sağlıyoıruz.

Enerji alanında birlikte koca adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle birlikte Avrupa’nın erke yer güvenliğinde Tanap’ın kapasitesini 32 bilyon metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbür anlaşması bu ülkenin kıta sahasında petrol ve türevlerinin çıkartılması alanında kullanılmamış işbirliği alanı oluştu.

“YILDIRI ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin hat güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin sunu başında kayran almaktadır. TSK; Itimat, Güllabi, periferi güvenlik, ihsas, diplomatik kanallarımızla 24 saat akıcı hayatiyet yürütüyoruz. Yildiri örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.

Sınır ötesi harekatlarımızı öz önceliklerimize ve yaptığımız planlara bakarak yürütüyoruz. Ferda ülkemizin makro erişim projeleri ortada düzlük alan Çanakkale-Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve tünellerinin açılışına hareketli bağlantıyla katılacağız. Arkası Sıra Astan’ya ziyaretimiz olacak. Cuma Namazı haset Zeytinburnu budun bahçesini hizmete açtıktan sonradan Türkiye Katar Erdemli Düzeyli Önemli İşbirliği toplantısını Dolmabahçe’bile icra edeceğiz. Cumartesi günü inşallah Diyarbakırlı kardeşlerimizle hasret giderip, kültür yürüyüşünü yapacağız.”

Share: