Cumhur Reisi Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasına ait, “Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize değişik kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu temel kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Hükûmet Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

El Erki, doğruluk ve özgürlükler üzerine ülkeyi getirdikleri seviyeyi perçinleyecek gündemi hep canlı tutuklarını dile getiren Erdoğan, seçme programlarında değişik kesimlere yönelik soylu erki ve demokratik müjdeleri milletle paylaştıklarını, böylecene 2023 hedeflerine doğru sakıncasız adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Bugünkü kabine toplantısında bile bu çerçevede yıpranmamış değerlendirmeler yaptıklarını, kullanılmamış çalışmaların istişaresini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “İlk başlığımız, aynı müddet ilk duyurduğumuz, milletimize 500 bin ev, 250 bin yer, 50 bin aksiyon yeri kazandırma amacını taşıyan ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ kampanyasındaki son gelişmelerle ilgili. Bilindiği gibi içtimai basamak projeleri, hükümetlerimizin önceki gününden itibaren sunma çokça ehemmiyet verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz aynı icraatımızdır. Son dönemde konut, icar ve yurt fiyatlarındaki istikrarsız yükselişler, bizi kullanılmamış ve henüz büyük tıpkısı atılıma yöneltti.” diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki TOKİ’nin hazırlıklarının peşi sıra, “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyasının müjdesini kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize değişik kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu anne kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu, tamam şartları yerine getirerek, süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna büyüklüğünde devam edeceği ayn önüne alındığında, bu rakamların henüz da artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin genişlik büyük toplumsal hane projesi olan bu kampanyamıza gösterilen tehlikeli ilgi bizi henüz gelecek adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin evvel etabındaki rakamı 250 bin olan ev sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. İlk kadem 250 bin konutumuzu 2 yıl zarfında adalet sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Hane inşası amaçlı yer sayısını birlikte 1 milyona çıkarma kararı aldığımızı bire bir müddet önceki duymuştuk. Bakanlığımız, yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ilişik hazırlıkları tamamladı. Yani hangi şehirde, nerede, hangi parselde, altyapısını boşaltmak aracılığıyla bu arsalarımızı da hazırladık. Yer yerlerini yüzde 40’ı site merkezlerinde, yüzde 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Elbette bu rakamlar şehirlerdeki arazilerin uygunluk durumuna bakarak şekillenmektedir. Basamak amaçlı arsaların 50 bini İstanbul’da, 100 bini Ankara’bile, 25 bini İzmir’de, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’de, 25 bini Kayseri’de, 30 bini Diyarbakır’birlikte olacak şekilde planlandı. Özge şehirlerimizdeki arsa sayıları da yer uygunluğuna bakarak belirleme edilmektedir.”

“TOKİ’nin 2003’ten bu yana ülkemize kazandırdığı göz sayısı 2 milyonu bulacak”

Reisicumhur Erdoğan, vatandaşların hem konuta hem birlikte arsaya başvurabileceğini ancak cılız ikisi gürpedek çıkarsa sadece birini yeğleme edebileceğini belirterek, “Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanlarımızı bildirme akıllıca şartlarla, umu huzuru içre oturacakları birer eve kavuşturmaktır.” dedi.

Arsa fiyatlarını, ortalık bedelinin çokça altında vatandaşlara sunmakla kalmayıp, bunun üzerine bir dakika önce evlerini yapabilmelerine birlikte destek vereceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yemeden Içmeden ülkemizin değil, ihtimal de dünyanın yer şişman toplumsal ululuk uygulaması olan bu projeye baş başa parselleri de karışma ediyoruz. Yanında parsellerdeki adalet sahipleri, çoğunluğu sağladıklarında, TOKİ’ye başvurarak burada ev düz yazı edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parseller birlikte dayanak pozitif 4 veya 5 katı geçmeyecek şekilde inşa edilecek, konutların finansmanı hususunda bankalarla bile hisse senedi birliğine gidilecek. Ev gayeli arsaların ve hareket yerlerinin başvuruları zaman itibarıyla alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki adalet sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını aralık ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapularının tamamının dağıtımı iki sene süresince bitecek. Hür parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadelerle TOKİ’nin faizsiz ifa modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Hisseli parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri dahi 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi.”

Erdoğan, içtimai konutların inşasına 25 Ekim’da Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Entelektüel, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’taki 5 bin konutun temelini atarak başlayacaklarını söyledi.

Özge illerde dahi aceleci tıpkı şekilde temellerin atılacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Proje kapsamındaki 50 bin hisse senedi yerinin evvel etabının inşasına, 28 ilimizde 10 bin iş yerinin temelini atarak başlıyoruz. Büyüklükleri 50 ila 200 metrekare ortada değişen bu iş yerleri, 350 bin liradan başlayan eşit, 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla varan vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Çabucak bu gelişim yerlerinin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor. Sonuç kampanyayla alay malay TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı hane sayısı 2 milyonu bulacak. İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının ülkemizde nöbet açacağı hesaplı elektrik 2 trilyon liraya ulaşacak. Temas TOKİ projesi kadar bu kampanya üstelik özel sektörün basamak yatırımlarını hareketlendirecektir. Kampanyamızın bire bir yol daha ülkemize, milletimize ve özellikle adalet sahiplerimize hoş olmasını diliyorum.”

Cumhur Reisi Erdoğan, tıpkı erim de darülfünun öğrencilerine çevirmek istediğini belirterek, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde terbiye-talim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri amacıyla erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 sefer verilecek bu bindi yardımıyla, tahminî 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara değme denge getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Esnafımız için 100 bilyon teklik tıpkısı emniyet kampanyası başlatıyoruz”

Esnaf ve sanatkarlara dahi müjdesi olduğunu dile getiren Erdoğan, değme dönemde olduğu kadar müstevli ve kavga şartlarının neden olduğu takatli süreçte bile esnaf ve sanatkarların yanında olduklarını, olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Desteklerde kadınlara ve gençlere ayrı düz verdiklerine bel eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yılın mart ayında başlattığımız avrat girişimci kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak, 17 milyar liranın üstünde bire bir nesep kullanmıştır. Gençlerimiz için değişik isimler altında başlattığımız müteşebbis kredilerinden 52 bin dirilik 10 milyar liralık kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Demincek da cumhuriyetimizin 100. yılına atıfla başlattığımız yıpranmamış tıpkı yüreklilik bindi paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız için Halkbank marifetiyle 60 ay vadeyle ve yüzdelik 7,5 ürem oranıyla istifade edebilecekleri 100 bilyon liralık bir kredi kampanyası başlatıyoruz. Sadece bununla kalmıyor, cesaret dip limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, hareket yeri edindirme ve taşıt kredisi limitlerini de 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Dinç girişimcilerimizin başarısız faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını bile 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan itimat kullanıp de takibe düşen esnaflarımıza 6 taban büyüklüğünde kavrayışsız ödemesiz, 36 aya büyüklüğünde vadeli yüzde 4 faizli krediyle borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz. Birlik bu kolaylıkların esnafımıza leziz olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: