Cumhur Reisi Erdoğan’dan gençlere müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Millî staj programının 2023 yılı başvurularını zaman fiktif ile açıyoruz. Yaz stajları için ödediğimiz minimum ücretin yüzdelik 30’una tekabül eden rakamı, 2023’ten itibaren minimum ücret seviyesine yükseltiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Kavim Kongre ve Ekin Merkezi’nde düzenlenen e-âdem Uygulaması Lansman Programı’nda konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan projenin okşayıcı olmasını dileyerek, “Ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma devrimlerinin gerisinde bilcümle evvel adam anlayışı vardır. Türkiye’nin kalkınmasını takkadak yollarda, köprülerde, barajlarda, tünellerde özlemek yarım yamalak tıpkı yakasımdır. Anne balaban kalkınma atılımını eğitimi, sağlığı, sporuyla, içtimai destekleri ve özge tekmil unsurlarıyla herif kaynağımızı geliştirmekte gösterdik. Ülkemizin bir zaman yaşadığı sıkıntıların sunu büyük yansımaları koca kaynağımız üstünde ortaya çıkmıştır. Vesayet dediğimiz zihin, insanlarımızın çoğunluğunu elden karar kabul etme ve idare mekanizmalarında değil bir zamanda cam adalet ve özgürlüklerden da yoksun bırakmanın adıdır. Milletimizin ezen ekseriyeti uzun uzun benzeri süre terbiye öğretim hizmetine ulaşamayarak fırsat eşitliği, esenlik hizmetine ulaşamayarak gönül hakkı, altyapı hizmetine ulaşamayarak; kaliteli hayat laden, adam olmanın gerektirdiği mukavemetli haddinden fazla imkandan faydalanamamış olmasıdır” dedi.

Bugün 81 vilayette 85 milyon vatandaşın seçme birinin eğitim bilimi öğretimden, sağlığa, ulaşımdan spora tam alanlarda belli ayrımsız standardın üzerinde hayat kalitesine cemaat olduğunu söyleyen Erdoğan, “Çocuğunu okutmak amacıyla esas sınıfından üniversiteye büyüklüğünde bütün eğitim tedris kanalları ücretsiz yerine sonuna kadar açıktır. Esenlik hizmetlerini önce nefesten serencam nefese büyüklüğünde hayatın seçkin alanını kapsayacak şekilde kaslı ülkelerin de çokça üzerinde standartlarda veriyoruz. Şu anda bu noktada hocalarımız haddinden fazla çokça kalburüstü operasyonlar gerçekleştiriyorlar. en üst Bartın’daki Amasra olayında 41 şehidimiz var fakat bu 41 şehidimiz dışında hep oradaki yaralılarımıza simultane savaşım ile onları sağlıklarına kavuşturmak üzere çalışıyorlar. 6 çıngı üstelik ağır olan kim birinin şuuru açıktı hastanede müzakere ettim 5 tanesinin durumu biraz kapalı. Onlarla Şehremaneti başkanlığım döneminde İstanbul’dahi kederli için ayrımsız hastane ve ya hastanede hakeza benzeri sektör yoktu. yegâne söylediler orayı gezdim maatteessüf orada karmakarışık küvetler vardı. Biz deminden bunları aştık. Şu anda bizim kent hastanelerimizde hakeza bire bir güçlük yok. İstanbul’daki Çam Sakura Hastanemizde şu anda tedavi gören ızdıraplı durumları güç olan hastalarımız Türkiye’da adeta birinci konumunda olan profesörlerimiz. Yoluyla tedavileri yapılıyor. Nereden nereye geldiğimizi ifade etmek bakımından bunlar haddinden fazla yaşlı” açıklamasında bulundu.

“Türkiye üstelik bundan sonra kaslı ülkeler programı içerisinde yerini aldı”

Terörle mücadeleden cızık emniyetine ve asayişe kadar tamlık alanlarda huzuru kuruluş ederek insanların kesintisiz büzük süresince hayatlarını sürdürebilmelerini sağladıklarını kaydeden Erdoğan, “Güneydoğu’de muhtemelen saatten sonra dışarı geçmek cins değildi. Şimdi, şeb saat 24.00 – 01.00’e kadar vatandaşlarımız dışarıda. Buralara geldik. Bu durumu gördük, bunlar durup dururken olmadı. Büyük bire bir azmin, kararlılığın neticesinde bunu gerçekleştirdik. Ülkenin ciharıyek birlikte bu sağlık varsa, bu konfor varsa, emniyetli ulaşımı realizasyon fail tayyare seferleri başladıysa Göreve geldiğimiz 26 havalimanımız vardı. 58 havalimanına ulaştık. Türkiye’nin ciharıyek yanına havalimanından indikten bilahare sakim saat 45 dakikada evinize ulaşabiliyorsunuz. Batı’birlikte hangi varsa doğu ve Güney Doğu’da o olacak demiştik bunu başardık. Türkiye çıktı ansız kalık ülkeler silsilesi içerisinde değil. Birkaç gelişmiş üstelik değil, Türkiye birlikte daha çok ümranlı ülkeler programı içerisinde yerini aldı. Türkiye Dijitalleşme sürecinde 900’den fazla kurumunun, 6 bin 800’den fazla hizmetiyle, 61 milyon kullanıcı sayısına ulaşan e-Ihtişam Kapısı uygulamasıyla dünyada geçmiş sıralara yerleşmiştir” dedi.

Seçkin alanda Cumhuriyet Altını tarihinde yapılanların tamamını 5’e 10’a katlayan atılımları saymanın türlü olduğunu rapor eden Erdoğan, “Gelişen, büyüyen, modernleşen Türkiye’bile hür teşebbüs ve kamu kesimiyle emek hayatı üstelik nazik değişime uğramıştır. Kamu personel sınavının hükümetlerimiz döneminde geliştirmekte yer çok zorlandığımız halen birlikte istediğimiz seviyeye getiremediğimiz alan olduğunu itiraf etmek isterim. Ülkemizde kamu ve sair huşularda olduğu gibi herif kaynakları konusunda da lokomotiftir, belirleyici role sahiptir” açıklamasında bulundu.

“İnsan kaynağımızı dünya çapında rakiplik edebilecek seviyeye çıkartmak istiyoruz”

İnsan Kaynakları Ofisi’nin oluşturulmasının amacına müteveccih konuşan Erdoğan, “Bu yapının öncülüğünde hem kamunun hem da genel namına ülkenin eş kaynağı projeksiyonu ve yönlendirmesini yamaktır. BM kalkınma hedefleriyle de uyumlu yürüttüğümüz çalışmalarda, fırsat eşitliği, şeffaflık, yenilikçilik, değim kadar değerleri esas düzlük bire bir eş kaynağı firez oluşturmanın düşüncesindeyiz. Bu amaçla geliştirilip uygulamaya konulan sistemlerin hep evcil ve milli adına hazırlanmıştır. Atık temas adımla gençlerimizin ve çalışanlarımızın umutlarını gücendirecek, maharet ve yetkinliklerini artıracak, devletimizi ve özel sektörümüzü başarıdan başarıya taşıyacak tıpkısı yetenek dümen modelinin inşasını hedefliyoruz. Alelhusus dakikasında yanı başımızdaki budun kütüphanesi şu anda dünyada ayrıcalı olan kütüphanelerden birisidir. 24 saat 7’den 70’e mecmu insanımıza hizmet veren bu kütüphanemizde rastgele soy imkanı hazırladık. Ülkemizdeki üniversite sayısını 81 ilimizin tamamına yayarak artırarak bize yöneltilen eleştiriler vardı. Demin kimsenin söyleyecek sözü kalmadı. 76’dan 208’e çıktık. 208 üniversitemiz var. Bütün bu üniversitelerle gelişigüzel oralarda anaokulundan evvel itidalli öğretime kadar hepsini de güçlendirerek ayrı aynı statüyü yerleştirmiş olduk” diyerek konuştu.

Yükseköğretimde sadece ulaşılabilirliği değil, punt eşitliğini bile gerçekleştirme ettiklerini dile getiren Erdoğan, “Üniversitelerimizi mahsus dirimlik seviyesindeki insanların eriştiği tıpkı kayran olmaktan çıkardık. Bugün artık ortaöğretimden çıkışlı olacak temas öğrencimize yetecek üniversite kontenjanına sahibiz. Deminden birlik dikkatimizi ve kaynaklarımızı eğitimin kalitesinin yükseltilmesine, üniversitelerden çıkışlı olan gençlerimizin istihdam alanlarının çoğaltılmasına veriyoruz. Kül üniversitelerde faaliyete geçen kariyer merkezleri gençlerimizle hak bölüm beyninde tıpkısı köprü vazifesi görüyor. Ciddi sektörün talebi ile gençlerimizin kariyer hayallerini buluşturmaya müteveccih kabiliyet kapısını hizmete aldık. Mezun ile 8 bini çok çalıştıran ve kariyer danışmanı yetenek kapısı üzerinden ücretsiz tıpkı şekilde bire bir araya gelebilmektedir. Öğrencilerimizin yaşadıkları bir değişik kebir sorunu ulusal staj programı ile adil bir şekilde çözüme kavuşturulduk. Böylece seçme aracıya, ve onun getirdiği şüpheye mevzi bırakmadan stajyer adam kaynağı arzıyla talebini buluşturma imkanı elde ettik. Bu sistemde herkesin referansı özlük kabiliyeti, birikimi ve vizyonudur. Sonuç 2 yılda 160 bini fazla gencimiz ücreti ve sigortası büyüklük tarafından karşılanan bu program sebebiyle kamu kurumlarında staj yapma imkanı bulmuştur. Programın OECD yoluyla örnek gösterilmesi doğru istikamette gidildiğinin işaretidir. 23 ayrı yerde 400 bini aşkın mukayyet gencimizi 5 binden çok işverenle benzeri araya getiren bölgesel kariyer fuarları birlikte aynı ayrıksı cesim çalışmadır” açıklamasını yaptı.

Erdoğan, “Yetersiz dışında yetişek gören Türk vatandaşı ve ya gökçe anaç sahibi yetenekleri kazanmaya yönelik uluslararası kariyer fuarlarımızı 10 ayrı ülkede gerçekleştirdik. Türkiye daha çok bereketli eğitimli evlatlarının kariyer için güçlükle dışına gittiği değil, sıkıntılı dışında eğitim bilimi gören evlatlarını kendine calip bir elektrik merkezi olmuştur. Antrparantez ayrıksı ülke vatandaşlarından yetenekler birlikte global işaret haline mevrut şirketlerimizde hizmet etmek için Türkiye’ye yönelmektedir. Dikkat ederseniz binlerce Türk vatandaşı istihdam söylemek için davet açan yabancı şirketler mevcut. Biraz başvuruyla avunmak zorunda kalıyordu birileri. Çünkü kendini mebzul yetiştirmiş bir gencimiz için ülkemizde gitmek yetersiz dışında çalışmaktan haddinden fazla daha caziptir. İnsan Kaynakları alanında yaptığımız düzenlemeler, kurduğumuz sistemler, hayata geçirdiğimiz uygulamalar, değim, yenilikçilik, muadele temelinde ger gencimizin uğrunda eksiksiz kapıları açıyor. Birilerinin darmaduman, çarpıtma üzerine oturmuş karalama kampanyalarına lütfen tek kimse aldırmasın. Şu ve evet bu sebeple yapılmış istisnai uygulamayı genelleştirmeye kalkanlar esasen zat kifayetsizliklerini örtmeye çalışıyorlar” dedi.

Ulusal staj programındaki öğrenci sayısı 150 bine çıkma

“Ülkemizin sunma flaş, yeryüzü itibarlı kurumlarının herif kaynağı yapısını bilenler aynı çamçak suda kopartılmaya çalışılan fırtınaların ne kadar içsiz olduğunu doğrusu görmektedir” diyen Erdoğan, “Gençlerimizden bu kök hezeyanlara katiyen haysiyet etmeden kendilerine sunduğumuz fırsatları bildirme pir şekilde değerlendirerek mecmu erke ve yeteneklerini münevver geleceklerinin inşası için kullanmalarını istiyorum. Kamunun personel alımları üzerine e-devlete bütünleşmiş yenilikçi tıpkı bütün olan kariyer kapısı platformunu geçtiğimiz sene hizmete sunmuştuk” ifadelerini kullandı.

Başvurudan yerleştirmeye kadar eksiksiz sistemin dijital ortamda yürüdüğü sistemin etkinliğinin anbean arttığını belirten Erdoğan, “Platforma bugüne kadar 100’ü fazla amme kurumu bütünleşmiş olmuş, 3 milyon başvuru mamul açılan pozisyonlarla ilişik işler başarıyla yürütülmüştür. Antrparantez, kamudaki görevde yükselme ve terakki işlemleri da kariyer kapısı üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Kamu çalışanlarının gelişimi birlikte üstünde koskocaman durduğumuz benzeri ayrıksı husustur. Tarz taşra ve yurt dışı teşkilatlarındaki amme görevlilerinin devir kavramı olmadan dijital platformlar üzerinden eğitim almasını sağlayacak benzeri sistemi hayata geçirdik. Uzaktan eğitim bilimi kapısı dediğimiz bu hizmetten binin üzerinde kurumumuza ve 659 yerel yönetimimize mecbur 3, 8 milyonu çok kamu personelimiz istifade etmiştir. Bünyesinde 30 bini aşkın eğitim bilimi materyalin vadi aldığı bu platformdan amme çalışanlarının yarısının hizmet alabilmesini sağladık. Yaptığımız terbiye ihtiyaç analizinden çıkan sonuçlar ışığında sistemi peş seviyeye terfi hazırlıklarını şu anda yapıyoruz. Alarga eğitim kapısı özellikle doğmak için faaliyete geçirdiğimiz platformların 2 yıldaki ziyaretçi adeti 400 milyonu geçmiştir. Bu nereden nereye geldiğimizi göstermesi itibarıyla çok çokça eke. Bu hizmetlerin ülkemize sağladığı kama derece 20 bilyon liralık, karbon emisyonu salınımına faydası yılda 136 bin titrem adına hesaplanmaktadır. Bu anlattıklarımız, mukaddema yaptıkları sınavların kağıtlarını koydukları çuvalların ağzını açmadan kamuya personel yerleştiren halen yüzde oranlarla ittifak ortaklarına personel taksimatı özne zihniyetin aklının alamayacağı devrimlerdir” dedi.

Önümüzdeki sene millî staj programındaki öğrenci sayısının 150 bine çıkarılacağını belirten Erdoğan, staj sürelerinin de öğrenci ve çekicilik arasındaki paçarız rızaya tutkun 3 aya kadar uzatılmasının sağlanacağını kaydetti.

Hususi sektöre seslenen Erdoğan, “Aramızda hususi sektörün devleri var. Özel sektörden beklentimiz 150 bin öğrenciye eş şartlarda staj imkanı vererek bu sayısı 300 bine ulaştırmamıza bindi vermelerdir. El ele vereceğiz, sıçramamızı bir anda gerçekleştireceğiz” dedi.

Erdoğan gençlerle ilgili bire bir müjdeyi da paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“Millî staj programının 2023 yılı başvurularını bugün itibari ile açıyoruz. Yaz stajı amacıyla ödediğimiz minimal ücretin yüzde 30’una istikbal fail rakamı 2023 ‘ten itibaren minimal sevap seviyesine yükseltiyoruz. İlave adına Staj sonrası öğrencilerimizin yarı zamanlı çalışmalarına devam edebilmelerini gerçekleştirme için geliştirdiğimiz yetenek gerçekleştirme modelini yaygınlaştırıyoruz. Hem kamu hem özel sektör tarafının ayrıntılı zamandır beklediğini bildiğimiz Türkiye’nin herif kaynakları envanterinin hazırlıklarını tamamladık. Benzeri ahir girişim yerine kamu ve özel sektörün gelecekteki ihtiyaç duyacağı beceri ve yetkinlikteki adam kaynağının belirlenmesi amacıyla 2023- 2027 önemli eş kaynağı planlamasının çalışmalarına başladık. Amacımız, Türkiye’nin 2053’e büyüklüğünde ihtiyaç duyacağı âdem kaynağını yetiştirmesini sağlayacak kapsamlı bire bir planlamayı yekpare tarafların katılımıyla gerçekleştirmektir.

Ülkemizin ürettiği temas modelin Balkanlar’dan Ölçülü Asya’evet kadar serbest bir coğrafyadaki dostlarımızın birlikte önünü aydınlattığı düşüncesiyle bu çalışmaları yürütüyoruz. Herhangi Bir faaliyetimizi zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız öğüdüne uygun şekilde maltalık geçiriyoruz. Bugünkü toplantımızın konusu olan e İnsan projemiz sizlerle paylaştığımız bütün bu araçların ve henüz fazlasının biricik çatı altında sunulduğu bütünleşik bire bir dijital platformdur. Verilen hizmetlerde makbul teknolojik altyapı itibariyle dünyanın en ümranlı aktif sayısal platformu özelliğine haizdir. Ülkemizin sunu cesim kabiliyet havuzunu burada oluşturarak uluslararası akreditasyonu keşfetmek aracılığıyla koca kaynağımızı dünya çapında rakiplik edebilecek seviyeye çıkartmak istiyoruz. Gençlerimizi, kurumlarımızı, hakikat sektörümüzü, e adam üzerinden sunduğumuz parçalanmamış hizmetleri enerjik şekilde kullanmaya nida ediyorum. Türkiye yüzyılını inşa ederken bildirme iri desteği alacağımız kaynaklardan birinin birlikte burada verilecek hizmetler olacağına inanıyorum. Tığ mukaddema acun koşarken ülkemizin önüne yatanlardan çok çekmiş benzeri milletiz. Onun içi bugün davranmayacak olanlara meydanı bırakmamakta kararlıyız. Ben hocalarımıza güveniyorum, gençlerimize güveniyorum, bu işi başaracağımıza inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları vasıtasıyla sunulan E- İnsan Sayısal hizmet noktasının anlı şanlı olmasını dileyen Erdoğan projede emeği olanlara teşekkürname etti.

Millî Staj Programı kapsamında ödüle müstahak tanıdık birey ve kurumlar, Kabiliyet Değme Yerde Bölgesel Kariyer Fuarları kapsamında ödüle layık tanıdık kurumlar, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin Proje ve Araçlarıyla öğrencilerinin kariyer gelişimini sunma canlı şekilde destekleyen darülfünun engin terbiye kapısı kapsamında ödüle müstahak görülen hayat ve kurumlara ödülleri Reisicumhur Erdoğan eliyle arz edildi. – ANKARA

Share: