Cumhur Reisi Erdoğan’dan öğrencilere erim: Ailelerinden uzakta okuyan öğrencilere ulaşım desteği sağlanacak

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde terbiye öğretim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri amacıyla ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 kere verilecek bu destek yardımıyla kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara seçkin angarya getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Güruh sonrası açıklamalarda kâin Reisicumhur Erdoğan, “Küresel konuşu krizin ve asayiş tehditlerinin her an arttığı benzeri dönemden geçiyoruz. Salgınla, savaşla, mal fiyatlarının yükselişi ile üretim ve tedarik kanallarının tıkanması ile başlayan ve sakinlik ihtimali ile tırmanan bu sancılı bölüm tabiatıyla ülkemizi üstelik etkilemektedir. Devlet ve milletçe ağır aksak barhana akınından hanay pahalılığına kadar benzeri sıra güçlük ile savaşım ediyoruz. Fakat Türkiye farklı devletlerden ayrımlı yerine uzunca bire bir süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların bile etkisi ile tehditleri başlangıçta görebilme ve acilen tedbir alabilme kabiliyetine ehil bire bir ülkedir. Filvaki her global kriz ve ardından yaşanan tartışma Türkiye’nin bu vasfını bire bir kez daha konfirmasyon etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemiz ile takviye ettiğimiz asayiş ve sosyal mimarimiz bizi bölgemizdeki değişik kaoslara cebin dahi korunaklı kuzuluk getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet tarihinin en efdal istihdam rakamına nail olduk”

Diplomaside uzunca aynı süredir uğranan çifte standartların bakir bölgesel dalgalanmalar karşısında muvazeneli ve yapıcı politikalar ihya imkanı sağladığına vurgu yapan Reisicumhur Erdoğan şunları kaydetti:

“Soylu Erki saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar yardımıyla global krizin yıkıcı etkilerini genişlik beş altı düzeye indirmeyi başarabiliyoruz. Avrupa özellikle başlamak için parçalanmamış dünyayı esmer kara düşündüren erke krizini hem soy çeşitlendirmesine giderek hem yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek mücehhez yakalandık. İstihdam odaklı iktisat programımız sayesinde sükûnet tehlikesinin anbean elan efdal sesle konuşulduğu bir dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini garanti altına aldık. İşte bugün ağustos kocaoğlan işsizlik rakamları açıklandı. Buna bakarak işsizlik oranı bire bir önceki aya bakarak 0,4 puanlık azalış ile yüzde 9.6 ile biricik haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun konusunda bundan sonra. Böylece Cumhuriyet Altını tarihinin en yüksek istihdam rakamına başarmış olduk. Hükümetlerimiz döneminin ortalama enflasyonu yüzde 13 iken, akıbet günlerde yaşadığımız sıkıntıların değişik siyasal ve toplumsal saiklerin tetiklemesi ile ortaya çıktığını yine anımsatmak istiyorum. Pahalılık ile mücadelemizi sürdürürken rastgele kesimden insanımızın hanay pahalılığının nöbet açtığı bol bolamat kaybını telafi edecek adımları de birer birer atıyoruz.”

“(İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası) Kampanyaya şu ana büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı”

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki Şişko Bölük İdaresinin yaptığı hazırlıkların arkası sıra İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası’nın müjdesini elan önce paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakınları ve gazilerimize değişik kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu esas kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4 buçuk milyonu eksiksiz şartları hesabına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar bitmeme edeceği göz önüne alındığında bu rakamların henüz bile artacağı açıktır. Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik iri içtimai bölük projesi olan bu kampanyamıza gösterilen vahim rabıta bizi henüz doğacak adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin ilk etabındaki rakamı 250 olan basamak sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. İlk girişim 250 bin konutumuzu 2 sene içerisinde türe sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Bölük inşası gayeli arsa sayısını de 1 milyona tarh kararı aldığımızı aynı süre önce duyurmuştum. Bakanlığımız yaptığı faaliyet ile 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile ilgili hazırlıkları tamamladı.”

“Birlikte parsellerdeki adalet sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada ev inşa edilmesi talebinde bulunabilecek”

Toplumsal göz projesine yanında parsellerin bile dahil edildiğini tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Müşterek parsellerdeki doğruluk sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada bölük inşa edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde medar zait 4 yahut 5 kaskatı geçmeyecek. Bu şekilde inşa edilecek. Konutların finansmanı hususunda bankalarla da işbirliğine gidilecek. Göz amacı arsa ve işyerlerinin başvuruları bugün bakımından alınmaya başladı. Planları onaylanan iller ve ilçelerdeki türe sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını antrakt ayından itibaren alabilecekler. Yer tapularının tamamının dağıtımı 2 yıl içerisinde bitecek. Bağımsız parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, bin 604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadeler ile TOKİ’nin faizsiz ifa modeli ile vatandaşlarımıza satılacak. Paydaşlı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri de 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Içtimai konutlarımızın inşasına 25 Ekim’da Ankara, Afyon, Amasya, Vazıh, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz” diye konuştu.

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde terbiye tedris gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri amacıyla ulaşım desteği sağlayacağız”

Üniversite öğrencilerine da müjdelerde kâin Erdoğan, “Aynı muştu bile üniversite öğrencilerine atfetmek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim tedrisat gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri amacıyla erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 öğün verilecek bu bindi sebebiyle kestirmece 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara her dara getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Esnafımız üzere Halkbank vasıtası ile 60 kamer vade ile ve yüzdelik 7,5 getiri oranı ile yararlanma edebilecekleri 100 milyar teklik tıpkı yüreklilik kampanyası başlatıyoruz”

Benzeri ayrıksı müjdelerinin de esnaf ve zanaatkarlara olduğunu vurgulayan Erdoğan, ” Herhangi Bir devir olduğu kabil müstevli ve kavga şartlarının önümüze çıkarttığı sağlam süreçte bile esnaf ve zanaatkarlarımızın beraberinde olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı düzlük veriyoruz. Bilfarz geçtiğimiz yılın Mart ayında başlattığımız Avrat Müteşebbis Kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 bilyon liranın üstünde aynı temel kullanmıştır. Gençlerimiz üzere değişik adlar altında başlattığımız hamle kredilerinden 52 bin güç, 10 bilyon liralık ayrımsız kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Demincek da Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız yeni ayrımsız güven bindi paketi ile esnaf ve zanaatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız için Halkbank vasıtası ile 60 ay önel ile ve yüzdelik 7,5 ürem oranı ile istifade edebilecekleri 100 milyar liralık ayrımsız güven kampanyası başlatıyoruz. Çabucak bununla kalmıyor, emniyet kayırıcı limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve anahtar kredisi limitlerini de 1 milyon liradan 1 buçuk milyon liraya yükseltiyoruz. Tendürüst girişimcilerimizin başarısız faizli güven limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını üstelik 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan emniyet kullanıp üstelik takibe sakıt esnaflarımıza 6 aya büyüklüğünde et kafalı ödemesiz, 36 aya büyüklüğünde vadeli yüzdelik 4 faizli kredi ile borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“TANAP’ın kapasitesini yıllık 16 milyar metreküpten iki kat çoğalma ile 32 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık”

Enerji alanında da önemli adımlar atıldığına değinen Erdoğan, “Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak talepteki beklenen artışlara ve tepeden inme kesintilere karşı hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan ile ülkemiz ile gelişigüzel Avrupa’nın enerji genişlik güvenliği için üstelik ciddi öneme ehil TANAP’ın kapasitesini almanak 16 bilyon metreküpten 2 itmam çoğalma ile 32 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık. Libya ile yaptığımız hidrokarbür anlaşması ile bu ülkenin ana kara sahanlığındaki petrol ve türevlerinin çıkartılması üzerine yeni bire bir işbirliği alanı oluşturduk. Antrparantez Umman, Tren, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Malezya, Kazakistan ve Mürekkep Gündüz Feneri Emirlikleri ile enerji alanında bakir işbirliklerimizin önünü açacak temaslarda bulunduk” dedi.

“‘Bir akşam ansız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini harfiyen adına getiriyoruz”

Çizi güvenliği noktasında güvenlik güçlerinin 7/24 teyakkuz halinde olduğuna özen calip Erdoğan, “Yıldırı örgütlerinin yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyor, askerlerimiz ve güvenlik güçlerimize yönelik hiçbir saldırıyı yanıtsız ve cezalandırılmamış bırakmıyoruz. sınır dışı harekatlarımızı öz önceliklerimize ve yaptığımız planlara göre yürütüyoruz. Bundan Sonra yıldırı örgütleri ile gelişigüzel ülkemize husumet mugaddi herkesin tehlikeli rüyası haline gelen, ‘Benzeri tün anlayışsız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini kelimesi kelimesine yerine getiriyoruz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: