Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya’da toplu açım töreninde konuştu (4) Açıklaması

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye’birlikte şu anda köprülerimiz gürültüyle evelallah, vesait gidiyor geliyor. Hani evet temas taraf ekonomide çökmüştü, batmıştı. Ben demincek helikopterden o yolları gördüm, araçlar, otomobiller, otobüsler, kamyonlar, tırlar, evelallah tıklım tıklım yollar meşbu. Bu bir şeyi gösteriyor, neyi gösteriyor? Soylu Erki canlılığı gösteriyor amma gözü olan görür, dili olan hakkı konuşur, kulağı olan birlikte duygun. Bunlarda hiçbiri bulunmayan.” dedi.

Erdoğan, Sakarya Demokratlık Meydanı’nda düzenlenen “Sakarya Ivedili Boyut Hastanesi, Büyükşehir Yatırımları ve Eğitim Bilimi Yatırımları ile Yapımı Tamamlanan Gayrı Projelerin Şişman Küşat Töreni”nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl yetişek talim yılı açım törenini İstanbul Sancaktepe’bile Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer ve milletvekillerinin üstelik katılımıyla yaptığını hatırlatarak, “Rabb’ime hamdediyorum. Sıraların üzerinde kitaplar, koruyucu ders kitapları… Bunlar ücretsiz yerine yavrularımıza ikram edildi. Nereden nereye. Sınıfta kaç öğrenci var biliyor musunuz? 20 öğrenci. Amma biz okurken o sınıflarda 70-80 mektepli vardı. Nerelerden nerelere geldik. Toptan krizlerin yoğun geldiği çekişmeli süreçten Türkiye’yi bunlar sağ selamet çıkarabilir miydi?” diye konuştu.

Yola çıkarken “Türkiye’yi 4 asıl üzerinde yükselteceklerini” söylediklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Eğitim, esenlik, adalet, itimat ve henüz sonraları ne dedik? Bunlara arttırma muvasala, ekincilik, el erki. Yetmez. Ne dedik? Dış politika. İşte bu aut politikanın üstelik en üst tırmandığı nokta neresi? İşte gördünüz. Birleşmiş Milel Umumi Kurulunda dünyaya seslenme ettik mi? Hitap ettik. Birleşmiş Uluslar binasının karşısına Türkevi’ni diktik mi? Allah’a hamdolsun. Bundan Sonra Konfedere Uluslar binasının süratle karşısında bizim binamız var. Hep bundan sonra çalışmalarımızı oradan yürütüyoruz. Ilgi ederseniz bunların ülkenin ve milletin temas sıkıntısının çözümüne dair tek projesini, vaadini duyamazsınız. Teklifini duyamazsınız. Zira hem öyle tıpkısı dertleri bulunmayan hem anca aynı kapasiteleri yok hem anca tıpkı hazırlıkları yok. Hep umutlarını toptan krizin ekonomimizdeki etkilerine ve uzun uzun benzeri süredir fütursuzca yürüttükleri iftira kampanyalarına bağlamış durumdalar. Ülkemizin ve milletimizin sıkıntılarından imdat umacak büyüklüğünde muvazeneyi yitirmiş vaziyetteler.”

“Ahali atına binen acele iner.” atasözünü de hatırlatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Öz emeği, özlük gayreti, öz cebin teri olmayan işlere işaret bağlayarak kuvvet rüyası görenleri, sandıkta sizlerin ayrımsız kat elan uyandıracağına inanıyorum. Bu 6’lı masayı gerektiği şekilde millet yerine devirmeye amade mısınız? Bunu doğrusu Sakarya söylüyor. Şu anda bu yer söylüyor. 2023’e revan yolda anca eskisi gibi politik ve cemiyet mühendisliği ürünü oyunlarla istikameti belirlenecek bire bir ülke olmadığını bunlara hep alay malay göstereceğiz. Ülkemizin sonuç 8-9 yıldır yaşadığı akıcı saldırıların sebebi hemen SELIM Parti’yi, vakit kaybetmeden Topluluk İttifakını, sadece Tayyip Erdoğan’ı iktidardan düşürmek değildir. Temel murat, Türkiye’yi yeniden siyasetiyle, ekonomisiyle, dış politikasıyla, her şeyiyle, güvenliğiyle aşina yerlere, malum çetin odaklarına yine bağımlı ayla getirmektir. Bunların rahatsızlığı bizden değil, Türkiye’nin özgürcesine kendi politikasını belirliyor, onurluca duruş sergiliyor, üretiyor, büyüyor, gelişiyor olmasındandır. Öyle ki Gezi Olayları’ndan FETÖ’nün evvel nazik hamlesi olan 17-25 Çatlak emniyet, mahkeme kararı, çarpış girişimine, PKK’nın çukur eylemlerinden DEAŞ saldırılarıyla sınırlarımızın tacizine, özellikle istikbalimizi tasavvur düz 15 Temmuz çarpış teşebbüsünden ekonomimizi sıkıntı tehditlerine büyüklüğünde akıbet dönemde önümüze konan faturanın gerisinde aha bu gaye vardır.”

“Tıklım tıklım yollar yoğun”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya’evet gelirken helikopterden köprüleri gördüğünü belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Allah’a hamdolsun Osman Gazi Köprüsü’nden, bunun yanı sıra Zor Şehriyâr Sağlıklı Köprüsü’nden, öbür taraftan elhamdülillah İGA’dan uçar muvakkat sayısı, Sabiha Gökçen’den uçan arızi sayısı… Bakıyorsunuz İGA’dan uçan yolcu sayısı 235 bin, diğer tarafta bakıyorsunuz Sabiha Gökçen’den 100 bin. Dünyada havalimanları sadık, uçuşları doğru dürüst yapamıyorlar amma Türkiye’birlikte şu anda köprülerimiz gürültüyle evelallah, araçlar gidiyor geliyor. Hani evet temas canip ekonomide çökmüştü, batmıştı. Ben demin helikopterden o yolları gördüm, araçlar, otomobiller, otobüsler, kamyonlar, tırlar, evelallah tıklım tıklım yollar kırcı. Bu bire bir şeyi gösteriyor, neyi gösteriyor? Konuşu canlılığı gösteriyor amma gözü olan görür, dili olan hakkı konuşur, kulağı olan de hassas. Bunlarda hiçbiri namevcut.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını Rusya- Ukrayna savaşı dizge kabil bizim ekonomimizde birlikte elbette kim dalgalanmalara sefer açtı amma tığ Turkovac’ı çıkardık, özlük aşımızı çıkardık. Yemeden Içmeden kendimiz kullanmadık, yok yoksul torlak, garip gureba ülkelere bile bu aşıdan gönderdik. Gelişmiş ülkeler da bu safiha karşısında epey şaşkına döndüler. Hangi yapacağını bilemez halde sağa sola savrulurken biz güçlü altyapımız ve dolay almaç politikalarımızla kendimizi krizlerden müspet yönden ayrıştırmayı başardık. Elan düne kadar birileri bizi ‘Bu kadar yolu, köprüyü, tüneli, havalimanını, hastaneyi, okulu, savunma uran projesini, altyapı yatırımını ne yapacaksınız?’ diye niteleyerek kişi aklınca itham ediyordu. Demin tıpkı kesimler ülkemizin bu sayede hem krizlerin üstesinden başarıyla geldiğini hem dahi daima uğur büyüterek yoluna bitmeme ettiğini görünce ‘Niye daha fazla yapmadınız?’ bunu sormaya başladılar.”

“5 başlıkta yolumuza bitmeme ediyoruz”

“Envestisman, istihdam, üretim, dış satım ve akan fazla. İşte bu 5 başlıkla tığ yolumuza bitmeme ediyoruz.” diyen Erdoğan, “İktidar heveslerini, programları, eserleri, vizyonlarıyla milletin gönlüne girerek gerçekleştirmeye çalışmak hesabına ülkenin felaketinde arayanlardan kimseye yararlı gelmez. Varsın onlar karınlarında 40 tilkiyi kuyruklarını birbirine değdirmeden dolaştırmaya çalışmakla ayakyolu kaybetsin. Tığ işimize bakacağız. Ülkemize kazandıracak imdi eserimiz var, yapacak çıktı işimiz var. Deminden burada Sakarya Demokratlık Meydanı’ndan anca aynı patırtılı verin ki karınlarındaki tilkilerle, kafalarındaki sinsi hesaplarla beraber duymayan kalmasın.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan vatandaşlara şöyle seslendi:

“Sakarya 2023’te tercihini nazik ve işlek Türkiye’den yana yapmaya amade mısın? Maşallah. Sakarya, evlatlarımıza bırakacağımız bildirme yetişkin bırakıt olan 2053 vizyonuna eş çıkacak mısın? Sakarya, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize boyun eğdirmenin peşinde olanların heveslerini bir kere daha kursaklarında bırakmaya var mısın? Sakarya, bu kutlu mücadelede yanımızda mısın? Demincek, mebzul seda ile biricik kavim, tek simge, biricik yurt, bir tane şevket. Bir olacağız, bilgili olacağız, ruhlu olacağız, kardeş olacağız, bilcümle alay malay Türkiye olacağız. Maşallah Sakarya 2023 üzere kararını şimdiden vermiş. Sakarya bizimle gelişigüzel berenarı Allah’ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz mesele yoktur. Açılışını yaptığımız kitap ve hizmetlerin şehrimize tatlıca olmasını diliyor, bunların hayata geçirilmesinde emeği geçenleri esasen kutlama ediyorum.”

“Mösyö Kemal herhalde sen bile bu yoldan geçersin”

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasının ardından etkin bağlantıyla Memba-Glokom- Kocaali yolu için yapılan açım törenine bağlandı.

Erdoğan, “Şu yolun güzelliğine tıpkısı bakın. Tünellere bakın. Bay Kemal, herhalde sen üstelik bu yoldan geçersin. Domuzuna değil mi?” dedi.

Tören alanında mevcut Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Bulak-Glokom-Kocaali yolunun Karadeniz Yaka Yolu’nun kebir tıpkısı parçası olduğunu belirterek, bugün 49 kilometresini hizmete açtıklarını dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, tünelleriyle, dal geçitleriyle, yeşil çevresiyle Sakarya’evet üstelik bunun yakışacağını belirterek, kurdele kesimini yapacak Karaismailoğlu’na “Adaletli Satma, çalınmış sizde, kurdele sizde. Bugünün hatırasına makasları dahi siz alabilirsiniz.” dedi.

Törende, elan bilahare Sakarya Evgin Boyut Hastanesi, büyükşehir yatırımları ve terbiye yatırımları ile yapımı tamamlanan sair projelerin toplu küşat töreni gerçekleştirildi.

Şişko açılış törenine, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, AK Öğür Genel Komutan yardımcıları Erkan Kandemir, Yüksek İhsan Yavuz, Vedat Demiröz, Mahmur Çiçeği Karaaslan, milletvekilleri ve belediye başkanları ile partililer katıldı.

Törenin gerçekleştirildiği Demokrasi Meydanı’nın çevresine Türk bayraklarının beraberinde Atatürk ve Erdoğan’ın posterleri asıldı. Meydanı gören binalara ise “Sen yürüyeceksin Sakarya yürüyecek arkası sıra”, “İlk günkü heyecanla ve aşkla Sakarya sizinle”, “Acun 5’ten büyüktür diyen şef Sakarya’evet alımlı çalımlı geldiniz” mukayyet pankartlar asıldı.

(Bitti)

Share: