Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı depremle ilişkin Dezenformasyon Bülteni yayımladı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Savaş Merkezince, Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilişik Dezenformasyon Bülteni yayımlandı.

17-18 Şubat günlü dezenformasyon bülteninde, “Yer Sarsıntısı bölgesi riskli değilmiş”, “Refakatsiz füru cemaatlere veriliyor”, ” Hatay’de yabancılara dünyalık satılıyor”, ” Gaziantep’teki Mehmet Şahan Camii imamı depremzedeleri camiden çıkararak caminin kapılarını kilitledi”, “Eşkâl Bankası tarafından AFAD’a dürü yapıldığı üzere yapılacak harcamaların Sayıştay denetiminden affedilmiş olduğu” iddialarına meydan verildi.

“Hareket bölgesi riskli değilmiş” başlığıyla yayımlanan haberdeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı, yüzde 65’i ruhsatsız yapılardan oluşan Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Saha, Esentepe, Cumhuriyet, Dekoratif, Pınarbaşı ve Modernevler mahallelerinin Hükûmet Kararıyla 2013 yılında riskli alan ilan edildiği anımsatıldı.

Depreme tedarik amacıyla yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarına, bazen kesimlerden itiraz geldiği ve Kabine’nun bu kararının mahkemeye taşındığı vurgulanan bültende, şu değerlendirmelere düz verildi:

“Yapılan itiraz konusunda Bakanlar Kurulu’nun ‘riskli düz’ kararı Danıştay tarafından iptal edilmiştir. Bunun üzerine alandaki ruhsatsız yapıların rastgele birey ve dünyalık kaybına sefer açmaması üzere Hükûmet kararıyla bu alanlar yeniden riskli düzlük ilan edilmiştir. Ancak, ayrımsız kesimler bu kararı de mahkemeye taşımış ve gene bozma edilmesi konusunda kentsel transformasyon sürecinin önünü tıkamıştır. Sürecin önünü ayırmak amacıyla, bilimsel ve teknik raporlar da dikkate alınarak düzlük bazlı kentsel tahavvül adına parsel bazlı transformasyon sürecinin başlatılmasına değişmeyen verilmiştir. Bitmeme fail süreçte Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, Hatay’de TOKİ eliyle hesaplı kentsel transformasyon çalışmaları kapsamında, bahse laf alandaki vatandaşlarımızın yüzde 80’i ile anlaşılmıştır. 460 konutun ihalesine başlanmış olup, proses devam etmektedir.”

Bültende, bazı basın yayın organlarında saha düz “Iyesiz depremzede çocukları tarikatlar mı kaçırıyor?” ve “Depremzede çocuklar cemaatlere verildi” antetli haberlerde güzeşte iddiaların ağız ağıza uydurma olduğu vurgulandı.

Haberlerde, afetten etkilenen 20 refakatsiz çocuğun, aynı arkalama kuruluşu aracılığıyla tutulan evlere yerleştirildiğinin encam sürüldüğü belirtilen bültende, şunlar kaydedildi:

“Belirtilen adrese manşet ve Beykoz Sosyal Hizmetler Merkezi (SHM) ekiplerince kerte ziyareti gerçekleştirilmiştir. Yapılan belirleme neticesinde hanede mütezayit refakatsiz konumda olan seçme çocuğa rastlanılmamış olup hanede kalanların Suriye’deki savaşta eşlerini kaybeden ecnebi uyruklu kadınlar ile çocukları olduğu tespit edilmiştir. Antrparantez çocuklar açısından değme boşlama ve sömürme bulgusuna rastlanmamıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, daha evvel Hatay Kırıkhan’dahi Suriyeli annelerinin refakatindeki yetim çocuklara apotr olan iyicil bire bir kadro gönüllünün, depremde evleri engel gören Suriyeli anneler ve çocuklarını İstanbul’a getirerek özlük evini tahsis ettiği anlaşılmıştır. Kendilerini ‘yetim hamileri’ kendisine adlandıran grubun üyesi Aynur Akdeniz, eş üyeleri, akrabaları ve arkadaşlarından oluşan grubun, bala ve anneler ilkin girmek üzere yardıma ihtiyacı olanları eklemek üzere fahri çalıştığını açıklamıştır. Akdeniz, Suriyeli anneler ve çocuklarıyla 6 yıldır ilgilendiklerini, depremde evleri kilolu hasar görünce, gönüllülerin yazlıklarını bu ailelere tahsis ettiğini açıklamıştır.”

“Hatay’de yabancılara mal satıldığı iddiası

Bültende, ara sıra toplumsal iletişim araçları hesaplarından paylaşılan ve matbuat kitap organlarında habere konu olan, “Hatay’de yabancılara mal satılıyor” iddiasının gerçek dışı olduğu, 1980 yılında Hatay’bile yabancılara servet satışının yasaklandığı belirtildi.

Aynı zamanda Hükûmet’nun 2011 yılında aldığı benzeri karar çerçevesinde hazine arazilerinden bu cins dünyalık satışlarının ağız ağıza yasaklandığı vurgulanan bültende, gine Kabine’nun 27 Ekim 2008 tarihli kararı ile amme menfaati ve mevki güvenliği gerekçesiyle Hatay, Kilis, Mardin illerinde yabancıların emlak ediniminin yasaklandığı anlatım edildi.

Bültende, Gaziantep’teki Mehmet Şahan Camii imamı depremzedeleri camiden çıkararak caminin kapılarını kilitledi” iddiasının gerçeği yansıtmadığı, iddiaya bahis Mehmet Şahan Camii’nin azrail kayıtlarına ulaşılmış, sav sahiplerinin camide bekâr oldukları ve kişi iradeleriyle camiden çıktıklarının belirleme edildiği, mülakat yapılan vatandaşın üstelik toplumsal medyada dolaşan görüntülerle ait yönlendirildiğini anlatım ettiği vurgulandı.

“Forma Bankası vasıtasıyla AFAD’a bergüzar yapıldığı için yapılacak harcamaların Sayıştay denetiminden affedilmiş olduğu” iddiasının akıllıca olmadığı tamlanan bültende, “Kıran ve Ivedili Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 15 Orak Ayı 2018 tarihinde yayımlanan 4 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına bağlanmıştır. Dolayısıyla Umumi Bütçe Kapsamındaki Amme İdareleri’nden biri olan AFAD, Sayıştay Başkanlığı vasıtasıyla denetime ağız ağıza münhal aynı kurumdur.” ifadelerine vadi verildi.

Share: