Danimarka polisi: “Şimal Cereyan sızıntıları canlı patlamalardan kaynaklandı”

Danimarka polisi, Kuzey Akımı doğal gaz borazan hattında meydana gelen sızıntıların “hayat dolu patlamalardan” kaynaklandığını açıkladı.

Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Avrupa’ya haiz Şimal Cereyan 1 ve Yıldız Cereyan 2 boru hatlarında ikisi Danimarka, ikisi İsveç kişmiri sularında kalkmak için 4 noktada meydana mevrut sızıntıya ilişik başlatılan soruşturmalar sürüyor. Danimarka polisinden yapılan açıklamada, yapılan incelemelere bakarak sızıntıların “işlek patlamalardan” kaynaklandığı ve bunun dolay soruşturmalara dayandığı bildirildi. “Tetkikat, Danimarka’nın sınırlanmış kazançlı bölgesindeki Kuzey Cereyan 1 ve 2’de nazik hasar olduğunu ve hasarın hararetli patlamalardan kaynaklandığını doğruladı” ifadeleri makbul açıklamada, elan fazla tetkik üzere Norveç dahil kalkışmak için ortak tıpkı kadro kurulacağı vurgulandı. Soruşturmanın hangi zaman tamamlanacağının elan bilinmediği aktarıldı.

“Şimal Hareket 1 borazan hattının en beş altı 50 metresi hasar gördü”

İsveç Expressen gazetesi ise Baltık Denizinden akarsu şeş görüntüleri paylaştığı haberinde, sabotajdan kaynaklandığı ihtimali üstünde durulan patlamanın arkası sıra Yıldız Akım 1 boru hattının yeryüzü bir iki 50 metresinin engel gördüğünü belirtti. Tahminî 80 metre derinlikte çekilen görüntülerde, borazan hattında nazik ayrımsız yırtılma ve kıvrım metaller olduğu görülüyor.

AB- Rusya arasındaki gaz krizi

Rus gazını Baltık Denizinden Avrupa’ya nâkil Kuzey Hareket 1 ve Şimal Debi 2 borazan hatlarında ikisi Danimarka, ikisi İsveç yağız sularında oluşmak için 4 seyelan meydana gelmiş, sabote iddiası ortaya atılmıştı. Avrupa ülkeleri borazan hatlarındaki sızıntıların Avrupa Birliği (SU) ile Rusya arasında erke krizinin yaşandığı dönemde meydana gelmesi dolayısıyla “atak” ihtimali üstünde duruyor. Kremlin ise Rusya’nın boru hatlarını halel ettiği yönündeki iddiaları defalarca reddetmiş, bu tür açıklamaları “ahmakça” ve “saçma” namına nitelendirerek doğal gaz sızıntılarından genişlik fazla idrak elde edenin ABD olduğunu ati sürmüştü. Beyaz Zehir Saray de “kaba saldırıyla” ilgisi olduğunu reddetmişti. – KOPENHAG

Share: