Dara Antika Kenti, ziyaretçilerini hayran bırakıyor

Denge Antika Kenti, ziyaretçilerini hayran bırakıyor

Denge Antika Kentini gören turistler şaşkınlıklarını gizleyemedi

MARDİN – Medeniyetler şehri Mardin’de tarihi nesiç akarsu ve kültürel yapısıyla dikkati çekici Denge Antik Kenti, hamam havalara rağmen yerel turisttin rotası oldu. İnternetten kenti gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Dara Antik Kentti, site merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Oğuz Mahallesi’nde kâin ve 30 yıla aşkın bilimsel kazı ve araştırmaların yapıldığı alanda değişik dönemlere ilişkin çokça sayıda mimarlık bakiye bulunuyor. Sakat Mezopotamya’nın koca kentlerinden biri olan ve içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntılarının bulunduğu Denge Antika Kenti, Güneydoğu’daki hamam havalara karşın ziyaretçilerini ağırlıyor. Roma Dönemi’nde dini törenlerin yapıldığı ve yüzlerce kişinin benzeri arada gömüldüğü galeri mezarın dahi meydan aldığı nekropol alanında, hafta böylelikle ziyaretçi yoğunluğu yaşandı. Tarihi kentti internetten bilip gelen turistler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

“Burada tarihimizi keşfediyoruz, hiç görmediğimiz yerleri görüyoruz”

Yerli gezgin Ayhan Arhan, Bursa’dan geldiğini, Dara Kentine internetten baktığını fakat on paralık rüyet fırsatım olmadığını söyledi. Mardin Midyat’ta giderken mutlak tesadüfen gelmek istediklerini rapor eden Arhan, “Güneydoğu gezisi yaparken buraya bile geldik. Çok büyük benzeri yermiş, ilk kez görüyorum. Haddinden Fazla hoşuma gitti, çok beğendim. Gelmeyen vatandaşlarımıza katiyen referans ederim. Türkçesi deniz tatillerinde sürekli benzeri şeyi yapıyorsunuz. Kopyala yapıştır modeli oluyor. Burada tarihimizi keşfediyoruz. Hiç görmediğimiz yerleri görüyoruz. Sonsuz deniz, kum tatili yapacağımıza hakeza tarihi yerleri iletilmek çok elan faydalıdır” dedi.

Antalya’dan gelen İbrahim Erkan ise yerli seyyah adına bölgeyi ziyarete geldiğini kaydetti. Darayı gezdiğini, zindanları çok beğendiğini tamlayan Erkan, “Iyi aynı düzlem, tamam bire bir hava yuvarı var. Etkilendim, çokça fena hâlde benzeri nahiye. Şiddetli başvuru ederim. Nahiye kendisine mükemmellik tıpkısı düzlük, gezilip görülebilecek bir düz. Fiyatları akıllıca, yassı namına güzel” değerlendirmesinde bulundu.Share: