Dardanel, 2022’nin ilk yarısında satışlarını yüzdelik 92 artırdı

Dardanel, 2022 yılının ilk devre konsolide mali raporlarını yayınladı. Şeriklik, yılın geçmiş yarısında bir esbak yılın tıpkı dönemine nazaran satışlarını yüzdelik 92 oranında artırdığını duyurdu.

Dardanel’in 2021 yıllık cirosu 1.160 bilyon TL yerine gerçekleşirken, şeriklik bu yıl sadece 6 ayda neredeyse geçtiğimiz yılsonu as rakamlarına ulaşarak 1.094 milyar TL’lik iş hacmi yaptı. Bu kudretli as grafiğiyle Dardanel, yılın geçmiş yarısında 33,5 milyon TL’nin üstünde kemiksiz kar elde etti. İhracat büyümesi ise yılın evvel 6 ayında, 2021’in önce 6 ayına kıyasla; ciroda dolar bazında yüzdelik 78, tonaj bazında ise yüzdelik 70 oranında artma gösterdi.

Şirketin FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Algı Öncesi Kar) marjı 2021’in evvel yarısında yüzde 12,75 iken bu sene bire bir dönemde yüzdelik 14,23 oldu. Dardanel, 2021’da 1.48 milyar TL olan almanak hep varlıklarını de bu yılın geçmiş 6 ayında makro ölçüde artırarak 1,98 bilyon TL seviyesine yükseltti.

ton balığı konservesinde üstelik büyüyen Dardanel, 2021’in geçmiş 6 ayına bakarak istavrit azmanı koca miktarını yüzdelik 15 oranında artırdı.

“YATIRIMLARA VE İHRACATTA BÜYÜMEYE DEVAM”

Dardanel Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, sonuçlarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Amacımız, nema ivmesini hem Türkiye’birlikte hem üstelik ihracat yaptığımız coğrafyalarda aylamak. Geçtiğimiz yılın ilk yarısına göre ihracatta ciromuzu dolar bazında yüzdelik 78 artırdık. Ülkemizde ürettiğimiz ilişik zer balık ve bahir ürünlerini seçkin güzeşte devir elan degaje bire bir coğrafyaya ulaştırıyoruz ve ihracatımıza ivme katıyoruz. Şirketimiz, küsurat maliyetlere rağmen muvaffakiyetli sağlık performansıyla FAVÖK marjını bile yüzde 14,23’e yükseltmeyi başardı. Stratejilerimiz gereği, Ar-Ge çalışmalarına dahi şişman ehemmiyet veriyoruz. Farklı kategorilerde geliştirdiğimiz inovatif ürünlerle, Dardanel uzmanlığını kullanılmamış mütemmim gruplarıyla buluşturmak için yatırımlar yapıyoruz. Markalı ve mülhak değeri efdal üretimle az zarfında ve mikro dışında büyümeye bitmeme ediyoruz.”

Küresel benzeri Türk markası adına ihracattaki tahaccüm planlarına atiklik veren Dardanel, Türkiye ekonomisine döviz geliri sağlamayı da sürdürüyor. Şirketin Edirne- Enez’deki fabrika binasının yenilenmesi üzere yapılabilirlik çalışmaları tamamlanırken, burada üretilecek almanak 800 milyon TL değerindeki ürünlerin ağırlıklı adına sıkıntılı dışına satılması planlanıyor.

DARDANEL’E YÜKSEK KALİTELİ KREDİ NOTU

Kurulduğu 1984 yılından bu yana sektöründeki yaşayan liderliğini koruyucu Dardanel; güçlükle içi eş ve dış satım rakamları ile desteklenen kararlı büyümesi cihetiyle arsıulusal itimat derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia’dan faziletkâr kaliteli yüreklilik notu aldı. Yorum sonucunda, Dardanel’in ulusal etraflı vadeli kredi notu A- namına açıklanırken; sektördeki 38 yıllık tecrübesi, bellik itibarı, farklı lokasyonlara intişar gücü ve ihracat seviyesindeki büyüme potansiyeli nedeniyle envestisman amacıyla şirketin yekpare göstergelerinin olumlu yönde geliştiği belirtildi.

Share: