Davultepe Ayvaz Öğrenci Yurdu 518 depremzedeyi ağırlıyor

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi, Davultepe Eş Mektepli Yurdunu depremzedelerin konaklayabileceği şekilde düzenlenerek, 518 kişinin mihman edildiği bildirildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 11 ili etkileyen depremin peşi sıra Mersin’e yaşanan göçle birlikte depremzedelerin rastgele şartta yanı sıra olduğu belirtildi. Kentte oluşturduğu geçici tahaffuz alanlarında depremzedeleri sunu bol şekilde konuk etmeye bitmeme ettiği kaydedilen belediyenin, Davultepe Erkek Öğrenci Yurdu’nu birlikte depremzedelerin konaklayabilecekleri şekilde düzenledi. Hep 142 kesim odası bulunan yurtta temas odanın içerisinde bireysel abdesthane ve duşlar düz aldığı, tahminî 750 kişilik kapasitesi olduğu aktarıldı. Yurtta şu anda 518 depremzedenin konakladığı anlatım edildi.

“Toplamda 142 parça bağımsız odamız var”

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Başarısız Atılmış Dairesi Başkanı ve Davultepe Mahallesindeki Eğreti Barınma Alanının Koordinatörü Dr. Kemal Metanetli “Burası elan geçmiş güçlükle olarak geçer not ayrımsız bina. Toplamda 142 modül mutlak odamız var ve rastgele odamızın içerisinde bireysel adına tuvalet ve duş imkanı, ısıdam su imkanımız var. Toplam kapasitesi kısaca olarak 750 civarında. Şu anda 518 civarında misafirimizi burada ağırlıyoruz. Bu misafirlerimiz içerisinde hele hastalanmış, iki canlı, lohusa döneminde olan evet üstelik hususi gerekseme duyan bireylerimizi burada barındırıyoruz. Tahaffuz alanının içerisinde aşındırmak ve öz hizmeti verdiğimiz benzeri yemekhanemiz, çamaşır yıkanması üzere açık kapasiteli benzeri çamaşırhanemiz, keyif hizmetlerini verdiğimiz bir revir odamız, psikolojik bindi sağladığımız tıpkısı sağaltım odamız, çocuklarımız amacıyla aynı oyun alanımız, aynı dram atölyesi, yoga ve masal anlatımlarının gerçekleştirildiği benzeri alanımız, dış mekanda dallar amacıyla bir yavru parkımız, voleybol ve basketbol oynayabilecekleri bire bir spor sahamız bulunmakta” dedi.

Yurt binasının yapı kısmında 3 tane iri salonun da meydan aldığını tamlayan It Canlı, “Bunlardan benzeri tanesi burada artan kestirmece kendisine 200’e mail çocuğumuzun yetişek imkanlarının sağlandığı, çalışma ortamının sağlandığı ayrımsız say salonumuz, esasen burada mütezayit misafirlerimizin monitör izlemesi amacıyla balaban benzeri monitör izlem salonumuz ve bir iki dolaşma içerisinde devreye alınacak olan, üniversite eğitimlerine aylamak için darülfünun öğrencilerimizin eğitim bilimi görebilecekleri aynı online terbiye salonumuz var” diyerek konuştu.

“Hızlı aynı şekilde mevrut misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz alanlar oluşturduk”

Depremin peşi sıra Sazak’de yaşanan nüfus yoğunluğu hakkında üstelik konuşan Sağlam, “Depremden etkilenen illerde zarar gören vatandaşlarımız öncelikli olarak Mersin’e geldiler ve Mersin Ağacı’e geldiklerinde de burada kalabilecekleri yerlere ihtiyaç vardı. Mersin Büyükşehir Belediyesi namına hızlı tıpkı şekilde gelen misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz alanlar oluşturduk. Biz gelen vatandaşlarımızın tahaffuz imkanını tedarik etmek üzere hızlı bire bir şekilde bu yurdu devreye alarak Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi’ne ilgili bire bir toplu tahaffuz alanı oluşturduk. Sarsıntı meydana geldikten tıpkı hafta bilahare buraya konuk almaya başladık ve kestirmece kendisine 2 haftadır burada konuklarımızı ağırlıyoruz. Günce sayı farkı kendisine 500 civarında misafirimiz burada faal kendisine tahaffuz hizmeti alıyor. Girenler oluyor, çıkanlar oluyor. Makul bire bir dolaşım var ama 500 civarında misafirimizi burada ağırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu Eğreti Tahaffuz Alanında insanlara bağımsız milletvekili tıpkısı kayran sunduklarından küçümseme eden Dokuz Canlı, “Bire Bir insanın günlük hayatında gerekseme duyduğu rastgele şeyi burada küsurat misafirlerimize sunmaya çalışıyoruz. Bu yapının oluşturulmasında mutlak yerine ayrımsız araya gelen gelişim insanı gruplarının şişman destekleri var. Onlar bize bu binayı 6 aylığına ücretsiz olarak tahsis ettiler. Onun dışında içerideki malzemelerin iri kısmını dahi bize sağladılar. Kendilerine dahi teşekkür girmek istiyorum” şeklinde konuştu. – MERSİN

Share: