Dede tohumuyla yetiştirdikleri “Çongara fasulyesi”ni coğrafi işaretle tescillemek istiyorlar

Bursa’de Uludağ’ın eteklerindeki kırsal Yiğitali Mahallesi’nde dede tohumundan yetiştirilen ve ismini mahallenin sakat adından kayran Çongara fasulyesine coğrafi belen verilmesi için çalışmalara başlandı.

Mahalleli, yıllar önce bölgenin neredeyse tamam sağlık kaynağını oluşturan ve tedricen üretimi mütenakıs, yalınç pişmesi ve lezzetiyle meşhur fasulyelerini baştan sakat ününe kavuşturmayı amaçlıyor.

Bahçesinde fasulye yetiştiren Nurcan Salım, AA muhabirine, bahar ayında ekilen fasulyenin teşrinisani ayına büyüklüğünde toplandığını söyledi.

Fasulyelerinin basit pişmesi ve lezzetiyle bilindiğini anlatan Salım, “Dedelerden, ninelerden dede tohumu bize kaldı. Tığ genelde böyle ekeriz, misafirlerimize sunarız. Çokça lezzetli peki, bereketlidir.” dedi.

Mahalle muhtarı Tahir Ayın de ismini köyden düzlük fasulyeyi yetiştirmeye devam ettiklerini söyledi.

Daha eski yıllarda fasulyenin haddinden fazla miktarda üretildiğini dile getiren Ayın, “Vaktiyle kamyonlarla fasulye gidiyordu buradan. 5-6 sunum baskül kuruluyordu. Hep fabrikalara kamyon kamyon fasulye üretiyorduk biz. O zamanlar, bizim gençliğimizde günce 8-10 ton fasulye çıkardı.” diye konuştu.

Tahir Ayın, yılda 50- 60 dönüm fasulye ekildiğini, dönüm başına 700-800 kilogram mahsul alındığını tabir ederek, coğrafi işaretle ürünün tanınırlığını tasarruf etmek ve böylelikle köyde üretimin çoğalmasını nail olmak istediklerini söyledi.

Ayın, tedricen şehre göçün de verdiği etkiyle mahsulün azaldığını belirterek, adıyla tanıdık fasulyelerini yeniden bozuk ününe kavuşturmayı amaçladıklarını kaydetti.

Köyde üretilen fasulyeyi dinamik ve satan Uludağ Yiğitali Kadınları Zirai Kalkınma Kooperatifi üyelerinden Ayşe Ayın bile angın Çongara fasulyesini karye kadınları adına kurdukları kooperatiflerinde hem ürettiklerini hem dahi satışını yaptıklarını anlattı.

“Coğrafi işaretini almak üzere çalışmalarımızı başlattık”

Fasulyeyi pişirip kavanozlayarak, kurutarak ve dondurarak hazırladıklarını ve sattıklarını belirten Ayın, şöyle konuştu:

“Hepsinin lezzeti de ayrı ayrı çokça güzeldir. Kooperatifimizde dahi bunları harıldamak, misafirlerimize sunmaktan bahtiyarlık duyuyoruz. Çongara fasulyesini biz pazarlarda görüyoruz, zamanı gelmeden, aslında hakları olmadan tabelalara ‘Çongara fasulyesi’ diyerek üdeba. Halbuki burada henüz ekim aşamasındadır. Biz bu değerimize erbap çıkmak üzere karı kooperatifimiz ve Tarım İl Müdürlüğümüz ile coğrafi işaretini almak için, sunma azından bize ait olduğunu, adını kendimiz öğütmek istediğimiz üzere çalışmalarımızı başlattık.”

Ayın, fasulyenin lezzetinin haddinden fazla beğenildiğini, kooperatif ürünlerinin birlikte rica gördüğünü dile getirerek, “Bununla ilgili mevrut misafirlerimiz, dar dışından üste Avusturya’dan kışın, ‘Biz bu fasulyeyi biliyoruz, Türkiye’dahi yemiştik, bize bu fasulyeden gönderir misiniz? Biz bu fasulyeden istiyoruz.’ diyenlere eriştirme imkanımız oldu. Bu da insanı çok mutlu ediyor, bildirme azından bu değerimizi bilenlerin olması. Tığ bunu elan çok tanıtmak istiyoruz. Türkiye’de başkaca Türkiye’nin dışına da bu fasulyemizin varlığını, yeryüzü azından buraya özgü olduğunu lanse etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: