Değişiklikler yapacağım derken gözünden oluyordu

Tadilat yapacağım derken gözünden oluyordu

Rize’dahi değişiklikler yaparken gözüne giren eğin İstanbul’da çıkarıldı

Tadilat yaparken gözüne ecnebi gövde giren marazlı: “Aynı daha gözlüksüz yapmam”

İSTANBUL – Rize’üstelik kıvrak 34 yaşındaki Sabri Turaboğlu, evinin tavanına tadilat yaparken gözüne yabancı tıpkı üzeri kaçtı. Tıpkı gözünü yenilgi tehlikesiyle yüz yüze küsurat tendürüst adamın gözündeki cisim İstanbul’da başarılı operasyonla çıkarılırken Turaboğlu, “Beton kırarken bire bir kıvılcım gözüme geldi, hocalarımız bunun mızrap tıpkısı beden olduğunu söyleyerek ‘yarım santim aşağıda olsa gözü kaybederdik’ dedi. Bu dahi öğüt olsun benim kabil kişilere. ‘Bir elan gözlük takmadan yapar mısın’ diyorlar, yapılır mı, bu kadar acıları çektik” diyerek konuştu.

Rize’da Kalkandere’dahi hararetli evli 2 yavru babası 34 yaşındaki Sabri Turaboğlu, iddiaya bakarak 13 Son Teşrin Ahzüita günü saat.15.00 sıralarında evinin tavanına tebeddülat yaparken gözüne yabancı ayrımsız vücut kaçtı. bir anda tadilatı bırakarak yere oturan Turaboğlu, gelişmemiş tıpkısı müddet gözünü açmaya çalıştı. Zorlanınca ailesine veri veren tüvana adam, serian hastaneye götürüldü. Edinilen bilgiye göre yapılan ilk muayenelerde yabancı cismin gözün arkasına kaçtığı belirlenirken hastanın tedavisine İstanbul’de bitmeme edilmesine değişmeyen verildi. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne gelen marazlı bir anda ameliyata alındı. Kudretli geçen operasyonla genç adamın gözünün arkasına kaçan yabancı gövde çıkarıldı. bir anda yaşadığı kazayla gözünü kaybetme tehlikesiyle yüz yüze artan Turaboğlu, muvaffakiyetli otama sürecinin arkası sıra izleme edilmek amacıyla taburcu edildi. Ameliyatı ekibiyle alay malay gerçekleştiren Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Göz Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr. Altan Özal de hastanın sonuç durumu ve ameliyata ait bilgi verdi. Doç.Dr. Özal değişiklikler işlemlerinin havari malzemeler kullanılmadan yapılması halinde kavrayışsız dönüşü sıfır problemlerin meydana gelebileceğini anlatım ederken önlemlerin önemine ilgi çekti. Turaboğlu ise kazayı ve sonrasında yaşadıklarını anlattı.

“Birden engelleme edilmezse gözünü kaybetme riskiyle alın karşıyaydı”

Hastanın durumu ve gerçekleştirilen operasyona müteveccih mütekellim Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Ayn Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr. Altan Özal, “Hastamız Rize’den geldi, bize ivedili adına başvurdu. Rize’de evinde çalışırken, tebeddülat işleri yaparken göz içerisine bir yabancı cismin gelmesi neticesinde apansız görme kaybıyla bize müracaat etti. Çok kırıcı ayrımsız ayn yaralanması mevcuttu. Hızlı Hızlı müdahale edilmezse gözünü yitirme riskiyle alın karşıyaydı. Hastanın saydam tabaka, iris tabaklarında ecnebi cisme mecbur aynı zedelenme mevcuttu, dokunaklı bire bir yabancı cisimdi. Biz saydam tabaka, iris tabalarını onardık. Bir anda göz içerisindeki yabancı cismi bile emisyon işlemi için vitreoretinal cerrahi operasyonunu gerçekleştirdik. Göz ortamında nezif ve retinada ağır sıklet yırtıkları vardı. Bundan kontekst vitreoretinal cerrahi işlemi yapmamız çokça elzemdi, bu işlemleri ayrımsız anda gerçekleştirdik. Göz içerisindeki ecnebi cismi çıkararak gayrı dokuları onararak hastanın görmesine kavuşmasını sağladık” ifadelerini kullandı.

“Muhakkak apotr gözene kullanmalarını öneriyoruz”

Tebeddülat işlemleri yaparken kullanılacak apotr malzemelerin iri hasarların önüne geçtiğine aksan eden Doç. Dr. Altan Özal, “Hastanın göz içerisindeki yırtıkları olduğu için beraberinde ayrımsız tamponat özellik da koyduk. Bundan muhit tutkun şu anda ayn içerisinde gaz olduğu amacıyla tıpkı süre göremeyecek ama yaklaşık 1 ay içinde görmesine kavuşacak. Tabi kim birlikte tedbir haddinden fazla majör sülale ve aksiyon kazalarında çokça sıklıkla görebiliyoruz. Bu model tadilat işleri yapılırken evet dahi işyerlerinde çalışırken muhakkak havari gözlük kullanmalarını öneriyoruz. Mahdut bire bir apotr gözlükle on paralık bunlara lazım kalmadan hastalarımız bu işlemleri ferah ferah gerçekleştirebiliyorlar. Bunlar takkadak ve tam imkanlarla engelleme edilmezse gözün tamamının kaybıyla sonuçlanan korkulu rahatsızlıklara neden oluyor. Hastanın medikal tedavisini birlikte planladık evde ilaçlarına bitmeme edecek. Hele erken dönemde enfeksiyon riskinden etraf aut ortama maruziyeti az buçuk azaltması gerekiyor” dedi.

“Bu bile aynı ders olsun benim kadar kişilere”

Tadilat yaparken neredeyse gözünden olma tehlikesiyle karşı karşıya mütezayit 34 yaşındaki Sabri Turaboğlu, “Alışveriş haset saat 15.00 sıralarında zat evimin bodrumunda çalışırken, beton kırarken tıpkısı kıvılcım gözüme geldi. Hastaneye başvurduk. Ben gözüme beton parçası geldi zannettim amma bilahare Rize Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’ne gittiğimizde hocalarımız bunun beton parçası değil gerçekte uyuşturucu ayrımsız vücut olduğunu ve amiyane tıpkı içeriye doğru geçtiğini söyledi. Direkt sevkimizin İstanbul’a yapılmasını söylediler. Onun konusunda buraya geldik. Özlük evimin bodrumunu zir kattan mantolama yapıyordum. Strafor yapıştırma yapıyordum, bunun amacıyla bile ufak beton kıymıkları vardı. Onları murç, batmış sebebiyle ufak kırıyordum. Strafora masraf sürüp tavana yapıştırmak için çabucak çekiçle vurduğum zaman esrar benzeri kıvılcım fırlayıp gözüme geldi. çabucak murcu, frapan attım, çarçabuk düşmemek üzere iskeleye oturdum. Beden içeride hareket ediyor, cereyan ettikçe dokuları zedeliyor biz da onun için ahzüita günü akşam Rize Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nden çıktık. 23 saat konusunda İstanbul’de beni ameliyata aldılar, bu üstelik tabi nazik tıpkı başarı, uymazlık vermemesi için bire bir an geçmiş alınması gerekiyor. Hocamızın söylediği göz merceğine gelmemiş bu dolgunca tıpkısı husus, ‘yarım santim zir vursa gözü kaybederdik’ dedi hocamız. Bu mızrap zerre dokuları bayağı ayrımsız zedelemiş, tığ onu aldık dediler, bize verdiler. Hocamız ‘Onun oluşturmuş olduğu bire bir açıklık var, boşluğa biz gaz bastık’ dedi. Bilcümle yaptığımız şeyler; tığ Türk halkı olarak bize tıpkısı husus olanaksız diyoruz. Gözlük üstelik yanımda hep himaye yanımda ama yapmıyoruz. Bu dahi benzeri öğüt olsun benim kabil olan kişilere. Hocamız ‘bir henüz gözene takmadan yapar mısın’ diyor yapılır mı hocam diyorum, böyle bire bir özdek. Bu büyüklüğünde acıları çektik” şeklinde konuştu.

“Tavanı kırarken oradan benzeri parça gözüne atlıyor”

Oğlunun gözüne vida girmesi sonrası Rize’den İstanbul’a geldiklerini anlatan cet Yunus Turaboğlu, “Oğlum evinde mantolama yaparak çalışıyordu. Çekiç ve murçla tavanı kırarken oradan bir parça gözüne atlıyor. Oğlum aradı ‘ata hakeza hakeza’ diye hemen gel dedim. Ego ve ufak bir oğlum olsa tamamız amma bu oğlum o kadar tetik bire bir bala ki kesinlikle yanlış ayrımsız husus yaptıramazsın, olacağı varmış” ifadelerini kullandı.

Share: