Demokrat Öğür Genel Başkanı Tevazulu, Bursa’da partisinin kaza kongresinde konuştu Açıklaması

Demokrat Tümen (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Türkiye’nin tarihi tıpkı eşikte olduğunu belirterek, “Antipatik savaşın artçı sarsıntılarının sona erdiği, kullanılmamış yıpranmamış sakil merkezlerinin ortaya çıktığı böyle tıpkısı tarihi eşikte yeniden bu iri ülkeyi, büyüklüğüne balya bir siyasi akılla, siyasi programla ve siyasi kadroyla buluşturabilecek miyiz, buluşturamayacak mıyız? Milletimizin uğrunda, hepimizin önündeki mesele aha budur.” dedi.

Uysal, Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen partisinin Saika İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, açık tarihi pencereden bakıldığında Türkiye’nin ayrımsız şişman tarihi eşikte olduğunu söyledi.

Osmanlı Devleti’nin, 1,5 yüzyıllık idraksiz kalmışlığına merhem uzaklaştırmak adına Tanzimat ile Bir Numara ve İkinci Meşrutiyet’te cevaplar aradığını ifade eden Tevazulu, ” Cumhuriyet’i kurarken birlikte idraksiz kalmışlığımıza cevaplar aramışız. Çokça partili hayata geçe aramışız. İşte bu tarihi eşiklere benzer zaman dahi aynı tarihi eşikteyiz. Sevimsiz savaşın artçı sarsıntılarının sona erdiği, bakir yıpranmamış çetin merkezlerinin ortaya çıktığı böyle tıpkı tarihi eşikte baştan bu büyük ülkeyi, büyüklüğüne balya bire bir siyasal akılla, politik programla ve politik kadroyla buluşturabilecek miyiz, buluşturamayacak mıyız? Milletimizin önünde, hepimizin önündeki maslahat aha budur.” diye niteleyerek konuştu.

Ekonomiye dahi değinen Tevazulu, devletin, çiftçinin seçme ürettiğini garanti altına alması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Besin enflasyonunun yer iri sebebi üreticinin, çiftçinin, hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın ürettiğinin çıktı maliyetine, ithalat marifetiyle, başka yollarla engelleme etmektir. Peki imdi fiyatına engelleme ediyorsunuz de girdi fiyatına münasebet engelleme etmiyorsunuz? ‘Stokçunun peşinde koşuyoruz’ diye, ‘soğan tüccarının peşinde koşuyoruz’ diyerek onlarca, yüzlerce aktörün, faktörün, dinamiğin işlediği tıpkısı piyasada dengeli, cüret veren, üretim istikrarını sağlayacak, denk istikrarını sağlayacak aynı politikanın sahibi değilsiniz, ondan sonradan kabahati Türk çiftçisinde, Türk insanında buluyorsunuz. Bunlar beyhude yere çabalar. Bu ülkede maalesef insanımızı bellek almaz politikalarla bu noktaya getirdiler. ‘Son 20 yılda ki kaybetti’ diye niteleyerek sorsak sıralamayı herhalde şöyle yaparız. Türk çiftçisi kaybetti. Esnaf, amiyane işletmeler kaybetti. Yurt gelirli vatandaşlarımız kaybetti.”

Gültekin Uysal, bu ülkede sosyal türe ve sosyal güvenlik yerine vatandaşların elan efdal bol bolamat düzeyini türe ettiği gerçeğini rastgele devir söyleyeceklerini dile getirdi.

DP Genel Başkanı Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz istiyoruz ki bu ülkenin nimetlerini dahi külfetlerini de denk ve ortak paydada paylaşalım. Birileri aslan payını alacak, milyonlarca insana bile andık payı düşecek. Bizim itirazımız bunadır. Bizim itirazımız 84 milyonu bire bir görmesi gerekenlerin öz çocuklarının geleceğini değme şeyin önünde evla görmelerinedir. Onların geleceklerini garanti altına ahzetmek üzere var kuvvetiyle çalışmalarıdır. Tığ bu ülkenin imkanlarını biliyoruz, kaynaklarını de biliyoruz. İşte siyasetin vazifesi birlikte oradadır. Siyasetin vazifesi bu imkanı, bu ülkenin imkan ve kapasitesini, potansiyelini sunma azami noktaya çıkarmaktır.”

Kongreye, DP Umumi Komutan Yardımcısı ve Kuruluş İşleri Başkanı Ahmet Bitirmiş, Bursa İl Başkanı Çağrı Kaplan ve bazen politik partilerin kaymakamlık başkanları de katıldı.Share: