Deniz, huy ve tarihin bütünleştiği site: Kırklareli

Trakya’nın “hafi cenneti” yerine adlandırılan Kırklareli, tarihi, doğası, denizi ve gastronomisiyle yöre plana çıkıyor.

İstanbul’a kestirmece 200 kilometre uzaklıkta kâin şehir, hele günübirlikçi tatilciler vasıtasıyla daha çok müzakere ediliyor.

Türkiye’nin cızık kentleri arasındaki çağ ve doğa kokan site, şahit olduğu rastgele dönemden küsurat tarihi eserleriyle ve nazirsiz doğal güzellikleriyle özen çekiyor.

Tarih boyunca Traklar, Persler, Makedonlar ve Romalılar kabil değişik medeniyetlere dahi sülale sahipliği yapmış olan şehir görülmeye değer kazı bilimsel kalıntıları, Türkiye’nin metrekareye arz aşkın dikme düşen bölgelerinden biri adına aşina Istranca Ormanları, çok sayıda faal türüne ocak sahipliği fail İğneada Longoz Ormanı, İstanbul’u fetheden Fatih Padişah Mehmet’in dökümhanesi, Dupnisa Mağarası, Aya Nikola Manastırı ve bir nice eseri ortamında barındıran Kırklareli, kente mevrut domestik ve yabancı turistlere gelişigüzel sezon ayrı güzellikler sunarken, özellikle güz döneminde doğası ile hayat uydurmak isteyenlere familya sahipliği yapıyor.

Karadeniz kıyısında yaklaşık 10 kilometrelik kumsalı, huy ve tarihi zenginlikleriyle seçme mevsim ayrı güzelliğiyle dikkatleri çeken kent, İstanbul’a yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile de gün günden popülaritesini arttırıyor.

Türkiye ve Avrupa’nın yer iri longoz ormanlarında tebellür etmek, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in dökümhanesinde tarihi koklamak, “sakin site” Vize’bile dinlenmek isteyenler, kış tatilinde rotalarını Kırklareli’ne çevirebilir.

Ayrıca alelhusus sonbahar mevsiminde longoz ormanları ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunuyor.

Longoz, Dupnisa ve antika tiyatro

Maviden yeşile yolculukta, karaca, geyik, melez domuzu, kurt, tilki, görgüsüz, sansar, su samuru üzere hayvanları görebilmenin, yüzlerce garip kuş gözlemlemenin, doğanın daha geçmiş hiç rastlanılmayan renklerine şahit olmanın heyecanı, İğneada ziyaretçilerini calip genişlik koca unsurlar beyninde düz alıyor.

Mert, Saka ve Erikli göllerinin önündeki lığ kumullar dolayısıyla, Istranca Dağları’ndan akan derelerin kar erimesi sonucu yükselmesiyle oluşan Longoz Ormanları, değişik nebat ve efsanevi türleriyle, huy turizmini sevenlere alternatif sunuyor.

Trakya’nın turizme celi bir tane mağarası Dupnisa’da görülmeye derece yerler arasında bulunuyor.

Demirköy ilçesi Sarpdere köyünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Hususi İdaresinin çalışmaları doğrultusunda düzenlenerek 2003’te ziyarete açılan mağara, ayrımlı türdeki yarasalara aile sahipliği yapıyor.

Vize ilçesindeki, Geç Roma dönemine ait, Trakya’nın yegâne antika tiyatrosu ile Istranca eteklerinde saha kayran köyler, görüşme edilecek yerler arasında bulunuyor.

İğneada ve Kıyıköy beldeleri, deri turizmi yapmak isteyenleri da ağırlıyor.

Coğrafi işaretli kıvırcık kuzusundan elde edilen köftesi, üzümden yapılan hardaliyesi, meşe balı, peynirinin yanı sıra dinç deniz ürünleri, dümbelek kadınları tarafından üretilen aile ekmeği, manda yoğurdu gibi ürünlerle ziyaretçilerini gastronomi alanında üstelik cezbediyor.

“Kırklareli’nde 4 mevsim varagelmek mümkün”

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Ege Rahat, AA muhabirine, Kırklareli’nin sonuç yıllarda turizmde cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.

Kentin tarihi, doğası, denizi ve gastronomisinin görülmeye ayar olduğunu anlatan Bayındır, Kırklareli’nin misilsiz yankı sistemi ile komple bire bir kent olduğunu kaydetti.

Yerli ve yabancı turistleri bölgeye çağırma eden Bayındır, Kırklareli’nde 4 mevsimi yaşamanın cins olduğunu, gelen evcil ve ecnebi turistlerin İğneada ve Kıyıköy’de bahir turizminden yararlanabileceğini belirtti.

“Tıpkı zamanda içre bulunduğumuz sonbaharın eşsiz renklerini ziyaretçilerimiz Kırklareli’nde deneyimleyebilirler. Yine Kırklareli coğrafi tescilli ürünleriyle gastronomi alanında ziyaretçilerimize pir deneyimler yaşatabilir.” diyen Rahat, ziyaretçileri sevinçli ahit geçirmeleri için beklediklerini anlatım etti.

Kent tarihine ışık tutan birbirinden güzelce yapıtların bulunduğunu aktaran Abat, kentle ait şu bilgileri verdi:

“İnsanlığın önceki karye iskân yeri olan Aşağıpınar arkeolojik hafriyat bölgesini müzakere edebilirler. Orada Mezopotamya bölgesinde şekillenen ekincilik kültürünün Trakya’ya buradan da Avrupa’ya olan yolculuğunu deneyimleyebilirler. Bir zamanda değişik dönemlerdeki insanlığın kültürel hazinelerini ve bu geçiş yolu üzerindeki Avrupa’ya pekâlâ fehim ettiğini buraya gelip deneyimleyebilirler.

Gine temiz havası, doğası ve kendine ilişkin eko sistemiyle sunacağı eşsiz deneyimleri burada yaşayabilirler. O yüzden dörtköşe ve birinci sınıf ayakyolu kılmak amacıyla domuzuna şehrimize davet ediyoruz. Kırklareli alelhusus Istrancalar bölgesi Avrupa’nın yer iri dünyanın 3. şişman longoz ormanlarına eş sahipliği yapıyor. Ziyaretçilerimiz burada foto safari ve sportif gayeli turizm faaliyetleriyle haddinden fazla özel deneyimler elde edebilirler.”

Share: