DENIZ Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, katar yolculuğu yaptı

Avrupa Birliği (KEZ) Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut ile beraberindeki büyükelçilerden oluşan astronomi, çağcıllaşma çalışmaları benzeri müddet önce tamamlanan Samsun- Sivas Etki demir hat hattında incelemelerde bulundu.

SUTAŞ Iblağ Sektörel Operasyonel Programı yardım desteğiyle yapılan Samsun-Sivas Külfet demir hat hattındaki araştırmalar kapsamında Meyer-Landrut ve beraberindeki astronomi, Çukurbük İstasyonu’na geldi. Burada cereyan memurunun şapkasını takan Meyer-Landrut, makiniste “akıntı” evet dahi “dur” emrinin verildiği diskle buyuru verdi.

Raylar üstünde tıpkısı süre koşan Meyer-Landrut, Kavak-Samsun ortada katar yolculuğu gerçekleştirdi.

Yolculuk sırasında trenin komuta edildiği bölüme birlikte geçerek makinist Süleyman Önal’dan hikmet aldı.

Meyer-Landrut, Samsun Garı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, KEZ adına Samsun-Sivas Etki demir hat hattı projenin bire bir parçası olmaktan çokça balaban tıpkı gurur duyduklarını söyledi.

Bu yönde başka projelerin da olduğunu belirten Meyer-Landrut, “Trenler yeşil dönüşüm açısından çokça kocaman. Zira karbon emisyonlarını azaltıyorlar. Çünkü muvasala sektörü karbon emisyonlarının yeryüzü aşkın arttığı büro. O yüzden trenler kullanıldığında bu emisyonların düşürülmesinde tezyifkâr cesim bir cafcaf oynuyorlar.” dedi.

Söz konusu hattın modernizasyonuyla iri tıpkı kapasite artışı da gerçekleştiğini, kapasitenin günde 21 trenden 54 trene çıktığını anlatan Meyer-Landrut, şöyle devam etti:

“Konfor, güvenlik ve bunun beraberinde kullanılmamış sinyalizasyon sistemi modernizasyonun ve bu projenin olumlu katkılarından. Eriştirme alanındaki iş birliğimiz, belde, karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi açısından alelade öneli aynı unsur bu soy projeler. Bu balaban projelerden benzeri tanesini burada bitirdik amma başka tıpkısı projenin uygulanması bitmeme ediyor. O da İstanbul- Bulgaristan sınırı arasındaki demir yolu hattı. Bir zamanda trenlerin inşası, rehabilitasyonuna yönelik projeler üstelik var. Bütçesi da oldukça fazla. Erişim, Avrupa Birliği-Türkiye arasındaki hisse senedi birliğinin çokça büyük benzeri faktörü.”

Molada trenin birlikte koştuğunu dile getiren Meyer-Landrut, “Bunu, özellikle bu değişimin ne kadar zinde, bu alana yatırımın ne kadar yetişkin olduğunu, bu alana ne kadar envestisman yapmamız gerektiğini vurgulamak amacıyla yaptım. Yani elan üstelik hızlanmalıyız bu alandaki çalışmalarda.” diye niteleyerek konuştu.

Meyer-Landrut’a UNICEF Türkiye Ajan Yardımcısı Paolo Marchi, büyükelçiler ve maslahatgüzarların birlikte TCDD Modernizasyon Ofis Başkanı Hakikat Bolat ile TCDD 4. Bölge Müdürü Hasan Günahsız bile zevcelik etti.

Share: