Denizli’de, Şebnem Şirin’in Katiline Müebbet Hapis Cezası Verildi

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde, 25 yaşındaki Çiy Körpe’i öldürmekle suçlanan Furkan Zıbıncı’nın yargılandığı davanın beşinci duruşması Denizli 3. Pahal Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Zıbıncı, “tasarlayarak ve canavarca hisle vurmak” suçlamasıyla müebbet mapus cezasına çarptırıldı.

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde, 27 Ekim 2021 tarihinde gıda mühendisi Şebnem Matrak’in, Furkan Zıbıncı yoluyla öldürülmesine ilgili davanın beşinci duruşması, Denizli 3. Tehlikeli Ukubet Mahkemesi’nde bugün yapıldı.

Duruşmaya; CHP Umumi Komutan Yardımcısı Gülizar Biçer Kişmiri ve eş örgütleri katıldı. Duruşmayı, Şebnem Matrak’in annesi Pervin Tokat ve babası Halil Maskara bile izledi. Duruşmada mahkeme heyeti sanığın “tasarlayarak ve canavarca hisle öldürmek” suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına değişmeyen verdi.

“BEN KIZIMIN YANINA NASIL GİDECEĞİM?”

Duruşmada sunulan kararın arkası sıra Şebnem Körpe’in ailesi gözyaşlarını tutamadı. Şebnem Yumuşak’in annesi Ülker Tokat, “Ben kızımın yanına elbette gideceğim şimdi?” diye niteleyerek isyan etti. Duruşmanın ardından adliye bahçesinde avukat Mustafa Pelek ve esas Ülker Tokat arasında yaşanan diyalogda Avukat Pelek davayı bir kayırıcı mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

“SONUNA KADAR DİRENECEĞİM”

Esas Ülker Tokat, “Türk adaletinin mümin hakimleri, savcıları bu karardan eninde böylelikle vazgeçip, ağırlaştırılmış müebbeti kategorik verecekler. Ben 3 ay daha 5 kamer elan uykusuz kalırım, vicdanımla acılarımla evimde 3 kamer elan ‘Şebnemim’ diye niteleyerek ağlarım. Onun ağırlaştırılmış müebbeti aldığı haset görmeden ölmeyeceğim. Bittim ben, aynı haftadır komadayım. Dayanacak gücüm kalmadı. ‘Biraz sonraları benle o kız…’ diyerek merhale yazıp tasarlamış. Kızım için, Şebnem’in adaleti amacıyla sonuna büyüklüğünde takipçisiyim, sonuna büyüklüğünde direneceğim, dayanacağım. Benim kızım çok güçlüydü, ben birlikte Şebnem’in annesi kendisine meze veriyorum, sonuna büyüklüğünde takipçisiyim” dedi.

“MÜCADELEMİZE BITMEME EDECEĞİZ”

Sevgili avukatlarından Mustafa Pelek ise konuyla ilişkin şunları söyledi:

“Bu ayrımsız proses. Burası tıpkı domestik mahkeme. Bunun bire bir üstü istinaf, istinaf yetmedi Yargıtay. Bu son sözü Yargıtay söyleyecek, bu son sözü Yargıtay söyleyeceğine bakarak hiçbir molekül bitmiş değil. Onun amacıyla moralimizi bozmayacağız. Bunun canavarcasına hisle kasten olduğunu anlatacağız herkese. Bu tıpkı tasarlamadır. İntihar notu apaçık. Tasvir yaptığı süre, attığı tasavvur mahsus. O eylemi gerçekleştirdiği saat mahsus. Henüz ilkin da ‘öldürürüm’ şeklindeki tehditleri var. Nedeniyle bir fırsatını bulduğunda, bu planladığı tasarladığı fiili gerçekleştirmeyi kollamış. O anda de bu işi gerçekleştirmiş. Yargıtay o karara imza atıncaya kadar on paralık moralimizi bozmayalım, mücadelemize bitmeme edeceğiz.”

Share: