Depremde yaralanan dallar, hastanede eğitime başladı

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerde Adıyaman’de yaralanıp, Mardin’dahi tedaviye alınan 6 depremzede çocuk, terbiye-öğretime şifahane odalarında başladı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller dışında 71 ilde öğrenciler zaman dersbaşı yaptı. Adıyaman’de depremlerde yaralanarak albeni ve karaca vasıtasıyla Mardin Yetişek ve Araştırı Hastanesi’ne getirilen 6 çocuğun tedavi gördükleri odalar, Milli Terbiye Bakanlığı’nın talimatıyla okula dönüştürüldü. Mardin Yetişek ve Araştırı Hastanesi Benzen Çocuğu Servisi’nde tedavisine bitmeme edilen Adıyaman Zor Hükümdar Esaslı İlkokulu 1’inci Derslik öğrencisi Elif Kübra Toprak (7), gönüllü derslik öğretmeni İbrahim Halil Akson ile eğitime başladı. İl Milli Yetişek Müdürü Tasavvur Çipo, Artuklu İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Emniyetli Duyan, Mardin Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Eksper Dr. Mehmet Yavan, hastane odasında eğitime başlayan Elif Kübra Toprak’ı evvel öğüt gününde bekâr bırakmadı.

OKULLARDA 529, HASTANELERDE 6 DEPREMZEDE ÖĞRENCİ DERSBAŞI YAPTIİl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Meram Çıpa, diyar genelindeki okullarda 529, hastanelerde ise 6 depremzede öğrencinin zaman dersbaşı yaptığını söyledi. Çıpa, “Kahramanmaraş merkezli depremde ebedî uyku eden kardeşlerimize Allah’tan yağmur, yaralılarımıza müstacel şifalar diliyoruz. Milli Terbiye Bakanımız, vekil yardımcılarımız, kat başkanlarımız ve diyar müdürlerimiz depremin geçmiş gününden itibaren daim alandaydı. Bugün dahi Mardin genelinde dakika itibarıyla 529 depremzede öğrencimiz pusat yaptırdı. Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde biri asıl terbiye, 3’ü lise almak üzere 4 öğrencimiz şu dakika otama görüyor. Kızıltepe’dahi yine tıpkı şekilde 2 öğrencimiz var. Öğretmenlerimiz hastane odalarında bu çocuklarımızın eğitimine başladılar. KYK yurtlarında, otellerde, hoca evlerimizi bile bir şekilde çocuklarımızın kayıtlarını aldık. Ekol öncesi çocuklarımız üzere birlikte sınıflarımızı açıyoruz. Bu konuda hastane yönetimine, İl Sağlık Müdürümüze çokça teşekkür ediyorum. Bize bu desteği verdiler, bu kolaylığı sağladılar. Çocuklarımızın eğitimine aksatmadan bitmeme ettireceğiz. Bir nebze da olsa yaralarını sarmaya çalışacağız. Rabbim beterinden korusun inşallah.” dedi.600 DEPREMZEDENİN TEDAVİSİ YAPILDI Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Ehlivukuf Dr. Mehmet Boş Kafalı ise hastanede tahminî 600 depremzedenin tedavisinin yapıldığını, bunların benzeri kısmının de bala olduğunu söyledi. Dr. Yavan, “Bu çocuklarımızın tedavilerinin uzaması cihetiyle Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğümüz ile bu arada sayrılarevi odalarını sınıfa dönüştürdük. Hem tedavilerini oluyorlar hem da eğitimlerinden anlayışsız kalmıyorlar. Bir nebze olsun acılarını hafifletmeye çalışıyoruz. Desteklerinden muhit Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Mardin genelinde birlikte 246 bin 450 öğrenci, 14 bin 293 sarıklı, 1188 okulda dersbaşı yaptı.

Share: