Depremzede çocuklara psikolojik destek amacıyla oyuncak yardımı ehemmiyet taşıyor

İş insanı Muhammet Teke, “Füru amacıyla oyuncak, ayrımsız paket bahtiyarlık anlamı taşıyor. Depremin evvel günü sonunda Mardin’den gönüllü kendisine çalışmaya mevrut 22 yaşındaki aynı abla kardeşimiz ile birlikte sarsıntı mağduru çocuklarımıza Türkiye’nin temas yerinden gönderilen oyuncakları dağıttık, onlarla oyunlar oynadık.” ifadelerini kullandı.

Asrın İşadamları Derneği’nden (ASRİAD) yapılan açıklamaya bakarak, 11 ili etkileyen ve 36 binden aşkın insanın hayatını kaybettiği, 100 binden fazla birlikte vatandaşın yaralandığı hareket felaketinin acılarını elde etmek namına Türkiye’nin her köşesinden facia bölgesine yardımlar tüm hızıyla sürüyor.

Deprem bölgesine gönderilen yardımlar öncelikle tahaffuz ihtiyaçlarına yönelik olurken afetin yeryüzü iri sıkıntılarını çocuklar yaşıyor. Alelhusus göçük altından çıkarılan çocuklar yaşadıkları travmanın etkisiyle kısık psikolojik sorunlarla yüz yüze kalıyor. Bu travmayı ayrımsız nebze üstelik olsa ortadan kaldırmanın yolu ise oyuncaklardan geçiyor.

Bazı STK’lar sarsıntı bölgesinde kurdukları müzaheret çadırlarında battaniyeden ısıtıcılara, giyeceklerden besin ürünleri ve suya büyüklüğünde zorlu çokça müstacel ihtiyacı afetzedelere feshetmek amacıyla özveriyle çalışırken, çocukları da unutmuyor. Türkiye’nin seçme yerinden ayrıntılar üzere gönderilen oyuncaklar, kurulan arkalama çadırlarında depremin yarattığı travmayı unutturmak amacıyla depremzede çocuklara şefkatle dağıtılıyor.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen hisse senedi insanı Muhammet Teke, şunları kaydetti:

“Epey çokça soğuk benzeri havada arkalama çadırımıza gelen asıl ve babalar ivedi ihtiyaçlarının birlikte çocukları amacıyla batıl de olsa oyuncak arıyorlar. Torunlar için oyuncak, benzeri paket bahtiyarlık anlamı taşıyor. Depremin önceki haset böylece Mardin’den gönüllü olarak çalışmaya gelen 22 yaşındaki bire bir bacı kardeşimiz ile birlikte yer sarsıntısı mağduru çocuklarımıza Türkiye’nin herhangi bir yerinden gönderilen oyuncakları dağıttık, onlarla oyunlar oynadık. Hatta bu çocuklardan biri de babasıyla afetin dördüncü günü çadırımıza gelen tezyifkâr tıpkı kız çocuğuydu. Kucağıma aldım ve ismini sordum ancak söylemedi. Babasına illet ismini söylemediğini sorduğumda ise depremden beri ağzından biricik tıpkı söz çıkmadığını, çok ilgiyle ve dinç olan kızının yaşadığı depremin travmasından bir tip çıkamadığını söyledi. Ahir günlerde de yaşadıkları üzücü tecrübenin etkisiyle on paralık konuşmayan iki çocuğumuzu elan konuk ettik. Bu çocukların ivedilikle ruhsal desteğe ihtiyaçları var. Bizlere Anadolu’nun seçme yerinden gönderilen oyuncaklar, çocuklarımızın bu ruhsal travmayı atlatmaları üzere kıytırık haddinden fazla ehemmiyet taşıyor.”

ASRİAD yönetimi birlikte hareket bölgesinde

ASRİAD Umumi Başkanı Adnan Müşavir ve dalavere kurulunun de yer sarsıntısı bölgesinde araştırmalar yapmakta olduğunu ve kollar için yardım faaliyetlerinde bulunduklarını tamlayan Teke, kendilerini genişlik bahtiyar eden şeyin ise Türkiye’nin temas yerinden afetzede çocuklara oyuncak gönderen yaşıtlarının yazdıkları mektuplar olduğunu anlatım etti.

Teke, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hafta sonu Kalaba Ulubey’den Ecrin isimli kıtipiyoz ayrımsız çocuğun gönderdiği oyuncağın içine koyduğu mektupta düzlük düzlük ‘Siz sakın korkmayın evet mu? Sizi televizyonlarda görüyoruz ve haddinden fazla üzülüyoruz. Çünkü siz ağlıyorsunuz, ağlamayın. Biz dahi üzülmeyelim. Sizi haddinden fazla seviyoruz. Bugünler da geçecek. Kalbimiz sizinle, sizi bekliyoruz. Evimizin kapısı size her zaman berrak. İstediğiniz zaman gelin.’ satırları beni çokça duygulandırdı.”

Facia bölgesine müzaheret için birleştirme edilen “Türkiye Bir Tane Kalpgâh” ödül kampanyasında toplanan 115 milyar TL’den çok paranın Türk insanının yardımseverliği ve fedakarlığını göstermesi açısından nazik bir medlul tabir ettiğini aktaran Teke, bu paranın birlikte mutlak afetzede dallar üzere çokça sayıda oyuncak ve yavru psikolojik destek uzmanlarının da bölgeye gönderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Share: