Depremzede hayvanat Tatvan’a getirildi

Depremzede hayvanat Tatvan’a getirildi

Sevimli depremzede hayvanlara Tatvan kucak açtı

BİTLİS – Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra yaralar sarılmaya devam ederken, depremden etkilenen 25 hayvan ise tedavileri amacıyla Bitlis’in Tatvan Belediyesi Hayvan Kısırlaştırma Merkezi ekiplerince ilçeye getirildi.

Depremin geçmiş gününden bu yana deprem bölgesindeki vatandaşlara yardım elini uzatan Bitlis’in Tatvan Belediyesi ekipleri, temas alanda koşuştururken hayvanları birlikte unutmadı. Gönüllü baytar hekimler ve teknikerler derneği, Türk Veteriner Hekimler Birliği ile işbirliği içerisinde olan Tatvan Belediyesi Efsanevi Takim Merkezi ekipleri, enkazdan çıkarılan hayvanların geçmiş müdahalesini sarsıntı bölgesindeki ateş parçası veteriner kliniği çadırlarında yaptıktan sonraları sahipsiz ve evsiz küsurat 25 hayvanı ilçedeki merkeze getirdi. Tedavilerinin arkası sıra sahiplendirme işlemlerine geçeceklerini belirten yetkililer, hayvanların rutin kontrollerine devam edeceklerini aktardı.

Tedavileri yapıldıktan sonradan güçlükle çipler takılıp sahiplendireceklerini belirten Fahri Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği Başkanı Ömer Selçin, “Bu iri depremlerde öncelikle Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya’ya icraat yaptık. Elimizden geldiği kadar lüzumlu insanlara gerekse hayvanlara müdahale etmeye çalıştık. Serencam yerine bile Türk Veteriner Hekimler Birliğine gelen ihbarla 25 pisik ve 2 köpeğin Malatya’daki müdahalesinde bulunduk. Tabii kim orada yeniden dirim alanı bulamayacağı için müdahalede bulunduğumuz hayvanları Tatvan’a alıntı ettik. Ardından bu hayvanların tedavisine başlayacağız. Tedavileri yapıldıktan sonra ev çipleri takılıp bu hayvanları bakir ailelerine sahiplendireceğiz” diyerek konuştu.

Hayvanların bazılarında eğin solunum yolu enfeksiyonu, bazılarında ise depremden bilahare oluşan hafif yaralanmalar olduğunu belirten Tatvan Belediyesi Baytar Teknikeri Ömer Atış ise “Tığ kol olarak yer sarsıntısı bölgesinde sahaya indik hayvanlarımıza havari olduk. Elimizden hangi gelirse yaptık. Fahri Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği, Türk Veteriner Hekimler Birliği ve Hollanda merkezli Actie Zwerfhonden kuruluşunun destekleriyle kuma çalıştık. Bölgedeki depremzede hayvanlarımızı aldık. Tabi bunlar çaresizlerdi. Tatvan Belediyesi adına biz bu hayvanlarımıza kucak açtık. Aldığımız bu hayvanların bazılarında dal teneffüs yolu enfeksiyonu, bazılarında ise depremden sonradan oluşan hafif yaralanmalar var. Tığ bu hayvanları önce aldığımızda sarsıntı bölgesinde bulunan yardım merkezine götürdük. İlk müdahalelerini sarsıntı bölgesinde yaptıktan sonradan Tatvan’daki merkezimize getirdik. Buradaki tedavilerine devam edeceğiz. Tedavileri bittikten bilahare kısırlaştırıp, aşılayıp mikroçipleri takacağız ve sahiplendirip bakir ailelerine vereceğiz. Bu konuda herkese, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Share: