Depremzedeler KYK yurtlarına yerleşmeye başladı

Kahramanmaraş’ta peş peşe meydana gelen iki ayrı yer sarsıntısı sonrasında evlerini kaybeden kesim sakinleri Balıkesir’de konuklamaya başladı. Balıkesir Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampusunda mevcut Hasan Basri Çantay Koca Mektepli yurduna önceki etapta 286 emanet yerleştirildi.

Balıkesir Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Fıkdan Özalp sarsıntı bölgesinden Balıkesir’e gelerek KYK yurtlarında konaklamaya başlayan depremzedelere rastgele soy imkanın sağlandığını kaydetti. Özalp, depremden zıt etkilenen bala ve yetişkinlere müteveccih ruhsal destek merkezi oluşturduklarını kaydederek, burada konuklayan vatandaşların her makule ihtiyaçlarının sağlandığı bilgisini verdi.

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Ademiyet Özalp: “Yurtlarımızda 286 vatandaşımız barınıyor”

Depremzede vatandaşları çiçeklerle karşılayan Balıkesir Cahillik ve Spor İl Müdürü Hiçlik Özalp, Çağış Kampusundaki Hasan Basri Çantay Yurduna evvel etapta 286 kişinin yerleştirildiğini söyledi. Özalp, “Öncelikle ülkemizin başı esen olsun. Yaşadığımız bu el durumda herkese Tanrı sabırlar versin. Biz Cumhurbaşkanımız ve Toyluk ve Spor Bakanımızın talimatıyla yurtlarımızı Balıkesir’birlikte depremzedelere açtık. Depremzedelerimizi mihman etmeye başladık. Bu çerçevede Valiliğimiz koordinesinde, Büyükşehir Belediyemizin ve kurumlarımızın katkılarıyla burada planlamalarımızı yaparak depremzedelerimize yurtlarımızı arz bereketli şekilde hazırladık. Bu çerçevede üstelik merkezde Hasan Basri Çantay Yurdumuz ve Bandırma’da Kaymakam Vecihi Mir Yurdumuzu uçman dar yerine belirledik. Depremzedeler buralarda konaklama imkanı buluyor. Depremzedelerimizi imkanlarımızla devletimizin gücünü hissettirmeye çalışıyoruz. Devletimiz dinamik, inşallah bunun birbirimizle kenetlenerek üstesinden geleceğiz. Ben Balıkesir’e gelen depremzedelerimizin hepsine dobra geldin diyorum. Buz burada Balıkesir Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak elimizden gelen her şeyi cümle kurumlarımızla birlikte namına getireceğiz. Şu dakika bizim yurtlarımızda 286 birey konaklıyor. Alelhusus Balıkesir’bile oteller ve azamet kurumlarının misafirhanelerine depremzedeler yerleştirildi. Bunun akabinde bize bağlı yurtlarımızda iki gündür canlılık başladı” diyerek konuştu.

Depremzedeler memnun

Depremde oturdukları 4 kıvrım binanın ikisinin yıkılması sonucu Hatay’dan ailesiyle birlikte Balıkesir’e mevrut Suphi Kuban “Balıkesir bizi haddinden fazla iyice ağırladı. Devletimizden Cenabıhak razı olsun. Bizim yaralarımızı sardılar, bizi çok pir karşıladılar. Depremde teyzemin çocukları, halamın çocuklarını rahmetli oldular. Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Müdürümüz, valimiz, şehremaneti başkanımız bizi Balıkesir’dahi çok sunturlu karşıladılar. Bir daha Türkiye’ye rabbim hakeza bir ızdırap yaşatmasın. Burada mutluyuz. Anne babamız bu büyüklüğünde bize bakmadı. O kadar titizce bize bakıyorlar kim hakkını inkar edemeyiz. Hangi dünyada ne ahirette. Tığ beş altı önce geldik elbiselerimizi, sağlımızı her şeyimizi A’dan Z’ye büyüklüğünde karşılıyorlar. Cenabıhak razı olsun” diye niteleyerek konuştu. Hatay’ın Antakya ilçesinden Balıkesir’e gelen Mehmet Abdülkadir Saçlı, “Buraya geldik bir anda giydirdiler bizi, tıraşımızı bile yaptırdılar. Herkese önceki olsun diliyorum” dedi. Depremde çok korktuğunu söyleyen fakat elan sonraları devletin kendilerini Balıkesir’e getirdiğini belirten Suphi Duygusal Kuban ise: “Baziçe alanları çokça gür. Bize elbise veridiler. Tıraşımızı yaptırdılar. Baziçe alanlarındaki dizge gani herif. Herkes bize yardım ediyor. Yani çokça teşekkür ediyoruz” dedi.

Psikolog Burcu Kanal: “Hem yetişkinlere hem çocuklara terapi yapıyoruz”

Yurtların sosyal tesislerinde çocuklara müteveccih çalışmalar özne ruhiyatçı Burcu Çizgi’da depremzedelerle ile ferdî ve takım terapisi yaptıklarını söyledi. Yol sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Burada çocuklarımız için ayrı aynı bölümümüz var. Eke efrat ile bireysel ve grup terapisi yapıyoruz. Bir Numara travma yaşadılar. Bunun kabil ikinci travmada şanlı. Lütfen çocuklarımızın yanında izlediğimiz göstergeç programlarına konuştuklarımıza, toplumsal iletişim araçları izolasyonuna çok ilgi edelim. Çünkü ikinci travmada mihman hasarlar bırakabiliyor” dedi. – BALIKESİR

Share: